TFF ve Yıldız Teknik Üniversitesi arasında iş birliği

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig maçlarında oluşan kritik pozisyonların kamuoyu nezdindeki algısının analiz edilmesi amacıyla hayata geçirilen ''Tarafsız Bakış" Projesi kapsamında, Yıldız Teknik Üniversitesi ile iş birliği protokolü yaptı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde düzenlenen imza törenindeki konuşmasında, kendisinin de 1983 yılında Yıldız Teknik Üniversitesinden mezunu olduğunu söyledi.

Bu önemli projeyi Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirmenin kendisini daha da mutlu ettiğini belirten Büyükeşi, ''Projenin benzeri, Belçika Futbol Federasyonu tarafından prestijli bir üniversite iş birliğinde halihazırda uygulanıyor. Bu uygulamanın bizim için de önemli katkı sağlayacağına şüphemiz yok. Şeffaflık, adalet, güven, eşitlik prensiplerimiz çerçevesinde projeler üretmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda hakemlerimizin sürekli gelişimine çok önem veriyoruz. Düzenli eğitimlerimiz, iyileştirme ve geliştirme programlarımız devam ediyor. Toplumun futbolu kurallarını bilerek izlemesini de özellikle önemsiyoruz.'' dedi.

Büyükekşi, Süper Lig'de bulunan farklı kulüp taraftarlarından, hazırlık, 1,  2,  3 ve 4. sınıflardan kız ve erkek öğrencilerin 2 gün boyunca Merkez Hakem Kurulu hocaları tarafından ''tarafsız bakış'' eğitimlerini tamamladıklarını ifade ederek, ''Bundan sonra öğrencilerimiz her hafta Merkez Hakem Kurulumuzun Yıldız Teknik Üniversitesinin bilgi işlem departmanına ileteceği pozisyonları değerlendirecek. Veriler, Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından işlenecek ve bize ulaştırılacak. Böylece kritik pozisyonlarda kamuoyu nezdindeki algının analizi sürecimiz bilimsel ve analitik olarak işleyecek. Dünyanın en sevilen oyununu, kurallarını bilerek izlemek, hakemlerimizi değerlendirirken daha tarafsız davranabilmek, futbolun güzel yönlerine odaklanabilmek için bugün önemli bir adım atıyoruz. Huzurunuzda değerli iş ortaklarımıza teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.'' şeklinde konuştu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise projeyle TFF ile üniversitenin önemli bir iş birliğine imza attığını aktardı.

Çok heyecanlı olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

''Dünyanın futbolda lider ülkelerinde yer alan vizyonun bugün başkanın nezlinde Türkiye Futbol Federasyonunda olduğunu görüyorum. Sayın başkan çok güzel bir ifade kullandı, 'kalabalıkların bilgeliği' dedi. Ortak aklı, kalabalıkların bilgelini, ihtiyacımız olanı futbola yansıtıyorsunuz. Daha da önemlisi üniversite ile üniversite gençliği ile futbolu buluşturuyorsunuz. Buna çok ihtiyacımız vardı. Bu projeyle gençlerin sahip çıktığı futbol oyunu çok daha fair-play'e yatkın hale gelecek. Bir kültür oluşturuyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum. Peter Drucker'ın bir sözü var, 'Kültür stratejiyi kahvaltı niyetine yer' diyor. Eğer kültürü oluşturamazsanız, ne kadar stratejik planlar yaparsanız yapın, ne kadar güçlü ekip kurarsanız kurun başarılı olma şansınız yoktur.''

Törene, TFF Başkan Vekili Yalçın Orhan, Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Müslüm Özmen ve Yönetim Kurulu Üyesi İdil Karademirlidağ Suher ile üniversite yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Hibya Haber Ajansı