2021'in saldırı vektörü, internete dönük uygulamaların istismarı oldu

Kaspersky Incident Response Analytics Raporuna göre, 2021'deki siber saldırıların yarısından fazlası (%53,6) güvenlik açığından yararlanmayla başladı. Diğer yaygın saldırı yöntemleri arasında güvenliği ihlal edilmiş hesaplar ve kötü niyetli e-postalar yer alıyor.

Kaspersky Incident Response Analytics Raporuna göre, 2021'deki siber saldırıların yarısından fazlası (%53,6) güvenlik açığından yararlanmayla başladı. Diğer yaygın saldırı yöntemleri arasında güvenliği ihlal edilmiş hesaplar ve kötü niyetli e-postalar yer alıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki Kaspersky Global Acil Müdahale Ekibi (GERT) analistleri tarafından ele alınan olaylara müdahale vakalarından elde edilen anonim verilerin analizi, hem dahili ağdan hem internetten erişilebilen genele açık uygulamaların istismarının en yaygın başlangıç vektörü haline geldiğini kanıtlıyor. İlk saldırı vektörü olarak bu yöntemin payı 2020'de %31,5'ten 2021'de %53.6'ya yükselirken, ele geçirilmiş hesapların ve kötü niyetli e-postaların kullanımı sırasıyla %31,6'dan %17,9'a ve %23,7'den %14,3'e düştü. Bu değişiklik büyük olasılıkla geçen yıl Microsoft Exchange sunucularında keşfedilen güvenlik açıklarına bağlı. Bu posta hizmetinin her yerde bulunması ve söz konusu güvenlik açıklarının halka açık olması, çok sayıda olaya neden oldu.

Saldırganlar büyük ölçüde işletim sistemi araçları, iyi bilinen saldırı araçları ve tüm olayların %40'ında yer alan ticari çerçevelerin kullanımı sayesinde altyapı içinde fark edilmeden kalmayı başarıyor. Saldırganlar, ilk penetrasyondan sonra farklı amaçlar için meşru araçlara başvuruyor. Veri toplamak için PowerShell, ayrıcalıkları yükseltmek için Mimikatz, uzaktan komut yürütmek için PsExec veya saldırının tüm aşamaları için Cobalt Strike gibi.

Acil bir durumda bir saldırının etkisini en aza indirmek için Kaspersky aşağıdakileri öneriyor:

Bir fidye yazılımı saldırısı durumunda önemli dosyalara erişebilmek ve verilerinizi şifreleme girişimlerini engelleyebilen çözümleri kullanabilmek için verilerinizi yedekleyin.

Hızlı hizmet düzeyinde anlaşmalarla (SLAS) olayları ele almak için güvenilir bir Olay Müdahale Kontrol iş ortağı ile çalışın

Olayı müdahale ekibinizi uzmanlıklarını korumak ve değişen tehditlere karşı uyumlarını hızlandırmak için onları sürekli eğitin.

Kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerle uygulamalar için katı güvenlik politikaları uygulayın.

Güvenlik operasyonları geliştirmeye öncelik vermek için sektörünüzü ve bölgenizi hedefleyen saldırgan profillerini anlayın.

Diğer özelliklerin yanı sıra saldırıları hemen tespit etmek ve tepki vermek için yönetilen algılama ve yanıt hizmeti ile bir uç nokta algılama ve yanıt çözümü uygulayın.

Hibya Haber Ajansı