ABD: Harcama etkisi ve enflasyon

Bugün yayınlanan kişisel gelir ve harcamalar verilerine göre; Ocak ayında gelirlerde %10, harcanabilir gelir %11,4 ve kişisel harcamalar %2,4 oranında arttı.

Bugün yayınlanan kişisel gelir ve harcamalar verilerine göre; Ocak ayında gelirlerde %10, harcanabilir gelir %11,4 ve kişisel harcamalar %2,4 oranında arttı. Çekirdek PCE fiyat endeksindeki artış oranı aylık bazda %0,3 ve yıllık bazda %1,5. Ocak ayındaki gelir artışı, federal COVID-19 pandemi müdahale programlarından bireylere ödeme yapıldığından, hükümetin kişilere sosyal yardımlarındaki artıştan dolayı yüksek gerçekleşti. Enflasyon açısından ise, bunun ne kadarının harcamaya döneceği konusu önemli. Biden mali paketi bugün oylanacak ve harcanabilir gelir artışı açısından yüksek önem taşıyor.

 

Ocak ayında PCE’de artış hem mal hem de hizmetlere yapılan harcamalardaki artıştan kaynaklanıyor. Para döngüsünü Ocak’ta artıran etmen ise kesinlikle Fed parasal genişlemesi değil, direkt bireysel mali yardımlar. Yani ara yardım paketi olmasaydı, böyle bir artış etkisi görmeyecektik. Bu durumda da, Fed’in Covid-19 krizinde faizleri düşük tutmasının tek yararının krediye erişim olanağı normalde de yüksek olanlara olduğunu söyleyebiliriz. Bireysellerin durumunu, işsizlik yardımları düzeltecek. Tasarruf oranı %20,5 seviyesinde… Normal olarak, sürekli gelirini kaybeden bireyseller biraz tasarrufa yöneldi. Ekonomik canlanma ve istihdam piyasasında düzelme ilerledikçe, bu tasarrufların harcamaya dönüşüm oranı artacaktır.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı