ABD: ISM-H rekor seviyede artış gösterdi

ISM-H endeksinde Temmuz ayında görülen 64,1 hizmet sektöründeki kuvvetli genişlemeyi yansıtması bağlamında olumlu.

ISM-H endeksinde Temmuz ayında görülen 64,1 hizmet sektöründeki kuvvetli genişlemeyi yansıtması bağlamında olumlu. Haziran ayındaki 60,1 endeks değerinden ciddi bir sıçrama söz konusu. Varyant riskinin de henüz buralara pek uğramaması anlamında da bir yansımadan bahsedebiliriz. Çünkü yavaşlamak yerine, ciddi şekilde ivme kazanan bir hizmet sektörü görüyoruz. Bu, aynı zamanda talep bileşeni açısından da olumlu, çünkü söz konusu durum hem sektörün iş yaratması hem de hizmet sağlayıcılarına artan rağbetten ileri gelmekte. Yani hareketlilik oldukça, bireyler hizmetlerden de daha çok faydalanıyor ve harcama yapıyorlar.

 

Alt kalemlere bakacak olursak; fiyatlar 79,5’ten 82,3’e çıkmakla beraber yüksek enflasyonist baskıları gösterdi. Hizmet sektörü açısından, girdi etkisinden çok pandemi sonrası talep etkisiyle açıklanabilir. Dolayısıyla buradaki artışlar zamanla indirgenecektir. İstihdam endeksi 49,3’ten 53,8’e yükseldi. Bu da, sektördeki istihdamın daralma eğiliminden artışa geçmesi bağlamında olumlu. Hizmet sektörü, açılma ve aşılama etkisiyle artan faaliyet artışı ile beraber yeniden istihdam ekleyecek seviyeye geldi. Yeni siparişlerin de 62,1’den 63,7’ye yükselmesi artan müşteri talebini yansıtıyor, dolayısıyla daha fazla faaliyet demek.

 

Kısıtlı işgücü havuzunda çözülmenin sağlanması sürdürülebilirlik açısından önem arz ediyor. Öte yandan, enflasyonun asıl meydan okuması malzeme kıtlığı ve lojistik sorunlardan ileri geliyor. Dolayısıyla, Fed açısından bu durum yeterince zorlayıcı. İstihdam konusunda, flaş PMI’lardan ve ISM’den gelen ayrıntılar olumlu. Muhtemelen NFP’de hizmet sektörü aynı ADP’nin gösterdiği gibi istihdam ivmesini artıracak. Bu alanda istihdam endeksinin büyümeye geçmesi, sektörün genişlemesi ile uyumlu, ancak daha fazla momentum artışı gerekebilir. Bu da, atıl kalan işgücünün daha aktif hale gelmesi gerekliliğini ortaya koyuyor.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı