ABD: Mart enflasyonu beklentilerin üzerinde

ABD’de Mart ayında manşet TÜFE aylık bazda %0,6 artarken, yıllık bazda %2,6 artış gösterdi.

ABD’de Mart ayında manşet TÜFE aylık bazda %0,6 artarken, yıllık bazda %2,6 artış gösterdi. Gıda ve enerji gibi volatil kalemlerin dışarıda bırakıldığı çekirdek enflasyon tarafında ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %1,6 artış oranları görülüyor. Piyasa beklentileri manşet TÜFE’de aylık ve yıllık %0,5 ve %2,5, çekirdek TÜFE’de ise aylık ve yıllık %0,2 ve %1,5 şeklindeydi.

 

Alt kalemlere baktığımızda; Benzin fiyatları Mart ayında %9,1 artarak yükselmeye devam etti ve tüm kalemler endeksindeki mevsimsellikten arındırılmış artışın yaklaşık yarısını oluşturdu. Doğalgaz endeksi de yükseldi ve ay boyunca enerji endeksinin %5 artmasına katkıda bulundu. Gıda endeksi Mart ayında %0,1 arttı. Gıda ve enerjinin dışarıda bırakıldığı çekirdek enflasyon tarafında Şubat ayında gerçekleşen %1,3’lük yıllık artıştan sonra Mart ayındaki yıllık gerçekleşme %1,6 oldu. Barınma, motorlu taşıtlar sigortası, eğlence ve ev eşyası gibi endeksler ay boyunca arttı. Giyim ve eğitim endeksleri ise Mart ayında düştü.

 

Enerji (yoğunlukla artan petrol ve emtia fiyatları etkili), enerji hizmetleri (aynı etki) ve ulaşım hizmetleri (hem aynı etki, hem de şehir değiştirme) enflasyonda en başı çeken unsurlar olarak gözüküyor. Bu da fiyat etkili bir enflasyonun mal ve hizmetler üzerindeki etkisini gösteriyor. Aşı ve açılmaların biraz daha etkili olacağı Nisan ve Mayıs gibi dönemleri de görmek gerekiyor. Çünkü talep etkisinin fiyatları ne kadar canlandıracağını da o zaman görme imkanımız olacak. Şu önemli; Fed enflasyonun artışına bakmıyor, enflasyonun nereden geldiğine ve kalıcılığına bakıyor. Dolayısıyla tek başına “tapering” için bir dayanak değil, ancak ekonomide düzelme devam ettiği zaman Fed kaçınılmaz bir şekilde 2022 sonunda faiz artırabilmek için, ya gelecek senenin başlarında ya da bu senenin sonlarında iletişim kurmak durumunda olabilir. ABD ekonomisinde büyüme etkisi ağırlık kazanıp, istihdam toparlanması hızlanacaktır. O zaman toparlanma spekülasyonları için ise, yaz dönemi FOMC’lerdeki görüş ağırlığı önemli.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı