Akşam saatlerinde dikkatler; FED/FOMC kararlarında olacak

Küresel çapta dünkü işlem gününe; Çin regülatörlerinin yeni kısıtlamalarının oluşturduğu tedirginlik kapsamında, Çin ve Hong Kong borsalarında oluşan sert satışların devamı ile başladık.

Küresel çapta dünkü işlem gününe; Çin regülatörlerinin yeni kısıtlamalarının oluşturduğu tedirginlik kapsamında, Çin ve Hong Kong borsalarında oluşan sert satışların devamı ile başladık. ABD vadelileri ve Avrupa endeksleri de teknoloji şirketlerinin hisseleri öncülüğünde satışlar ile güne başlarken, ayrıca; Çin tarafının, ABD ile yapılan müzakerelerde tek taraflı yaptırımların kaldırılması ön koşulunu istediğine dair haber akışları, İran Nükleer Anlaşmasına dönüş konusunda yapılan müzakerlerin tıkanma noktasında olduğuna dair Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamalar ve Japonya’nın başkenti Tokyo’da Covid-19 vakalarının rekor seviyelere çıkması da diğer negatiflik unsurlarıydı. Risk off(Riskten kaçış) moduna geçen yatırımcıların; Tahviller, Ons Altın, Japon Yeni ve İsviçre Frangı gibi güvenli limanlara yöneldiği görülürken, FED’in sıkılaştırma ihtimalinin zayıflaması ile de ABD tahvil faizlerinin baskı yediği ve ABD Doları karşısındaki para birimlerinin güçlendiği görüldü. Dün, IMF tarafından açıklanan projeksiyonlarda ise: Gelişmiş ekonomiler ve küresel ekonomi için 2021 ve 2022 büyüme öngürüleri çoğunlukla yukarı yönlü revize edilirken, Yükselen ve Gelişmekte Olan Ülke grubuna ilişkin ortalama 2021 büyüme tahmini aşağı yönlü düzeltmeye tabi tutuldu. Pandemi ve aşılama konusuna dair gelen açıklamalar da gün boyunca takip edilirken, ABD tarafında; Pandemi ile mücadele için zorunlu aşılama ve maske kullanımın devam ettirilmesi gibi konuları içeren federal kararnameler çıkartılması gündeme gelirken, AB tarafında ise; AB Komisonu Başkanı Ursula Von der Leyen’den gelen açıklamalarda, Temmuz ayına ilişkin yetişkinlerin yüzde 70’inin en az bir doz aşı olması hedefine vardıklarını, 18 yaş üstü nüfusunun yüzde 57’sinin ise iki doz aşı olduğunun belirtilmesi olumluydu. Dünkü ekonomik takvimde, ABD’den takip ettiğimiz kritik verilerde; Dayanıklı Mal Siparişleri Haziran ayında beklentilerin altında artış gösterirken, S&P/CS 20 Önemli Şehir Konut Fiyat Endeksi ve CB Tüketici Güveni tahminlerin üzerinde geldi.

Yeni işlem gününün ekonomik takviminde, en önemli gündem maddesi hiç kuşkusuz; ABD’de akşam saatlerinde, FED’in iki günlük FOMC toplantılarının açıklanacak olan sonuç metni ve FED Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı olacak. Ayrıca, yine; diğer majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar, ABD-Çin ilişkileri ve Pandeminin durumu gibi önemli konulara dair gelişmeler ile tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da birlikte; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir.

Yeni Gün İçin Teknik Tarafta Önemli Seviyeler;

USDTRY- Dünkü işlem gününü yataya yakın alıcılı kapatan kurda, yeni günde oluşabilecek USD lehine işlemlerde; 8.58, 8.62 ve 8.6450 direnç seviyeleri ilk etapta yine izlenebilir. TL lehine işlemlerin yeniden ön plana çıkması halinde ise; 8.52, 8.48 ve 8.45 destek bölgeleri takip edilebilir.

EURUSD- Dünkü işlem gününü de, önceki gün olduğu gibi alıcılı kapatan paritede; yeni günde de şuan için bir miktar Euro lehine fiyatlama görmekteyiz. Günün devamında da, yukarı yönlü işlemlerin ön plana çıkması halinde; 1.1845, 1.1865 ve 1.1890 direnç seviyeleri izlenebilir. Yeniden oluşabilecek geri çekilmelerde ise; 1.1790, 1.1775 ve 1.1755 destek noktaları takip edilebilir.

GBPUSD- Dünkü işlem gününde de sert alımların ön plana çıktığı paritede, kapanış itibariyle; Haziran başından itibaren takip ettiğimiz düşen trendin kısmen ihlal edildiği görüldü. Bu bağlamda, bugünkü işlem günü teknik anlamda kritik olacak. Zira, bu trendin kırılmasının teyidi için kritik olan 1.3900 yatay direnç bölgesinin de kırılması durumunda; GBP lehine işlemler ivme kazanabilir. Aksi durumda, yani trend içerisine geri dönülmesi durumunda ise; 21 Temmuz’dan itibaren oluşan hızlı yukarı yönlü atakların düzeltme hareketleri ön plana çıkabilir.

BRENT PETROL- Dünkü işlem gününde; dalgalı bir seyir sonrasında sınırlı negatif kapanış gördüğümüz emtiada, yeni günde ise şuan için; 73.90 civarında kısmen alıcılı işlemler görülmekte. Emtiada, yukarı yönlü hareketlerde; 74.30-75.00 direnç bölgesi ilk etapta kritik olacak. Zira, buranın kalıcılıkla geçilmesi halinde; 76.10-77.15 arasındaki bölge yeniden hedeflenebilir. Diğer taraftan, mevcut fiyatlardan geri çekilme oluşması durumunda ise; 73.50, 73.20, 72.75 ve 72.40 destek noktaları takibe alınabilir.

ONS ALTIN- Dünkü işlem gününü yatay pozitif kapatan Değerli Metal’de, yeni günde de şuan için; 1806 civarında bir miktar alıcılı görünüm hâkim. Bu yöndeki işlemlerin devam etmesi halinde; 1815, 1823 ve 1831 direnç noktaları ilk etapta takip edilebilir. Öte taraftan, emtiada mevcut fiyatlardan yeniden görülebilecek aşağı yönlü hareketlerde ise; 1794-1789 destek bariyeri kritik olacak.  

S&P500- Dünkü işlem gününde oluşan satış baskısı ile 4390 civarından kapnış gerçekleştiren endeks kontratında, yeni günde de; Asya seansında oluşan yukarı yönlü atakların sınırlandığı ve şuan için dünkü kapanış seviyesine yakın fiyatlama görmekteyiz. Bu kapsamda, günün devamında oluşabilecek satış baskısında; 4380, 4360 ve 4320  destek bölgeleri ilk etapta izlemeye alınabilir. Yeniden oluşabilecek yukarı yönlü hareketler için ise; 4412-4423 kritik direnç bariyeri takip edilebilir.

DAX30- Dünkü işlem gününde bir ara 15417 seviyesine kadar geri çekilen endeks kontratında, 15544 seviyesinden negatif kapanış gerçekleşti. Yeni işlem gününe; –küresel risk alma iştahının şuanki durumuna göre- yatay başlangıç beklemekteyiz. Akabinde oluşacak geri çekilmelerde; 15405 ve 15300 destek noktaları ilk etapta izlemeye alınabilir. Olası yukarı  yönlü ataklarda ise; 15610, 15730 ve 15800 direnç bölgeleri kritik olacak. 

Kaynak Işık Menkul - Yusuf Kavak
Hibya Haber Ajansı