Altın haftaya güçlü başladı

Altın dünkü seansta 1798 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak son iki ayın en yüksek seviyesinin kaydederek haftaya güçlü bir başlangıç yaptı.

Altın dünkü seansta 1798 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak son iki ayın en yüksek seviyesinin kaydederek haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. 1771 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu yukarı doğru ivme içerisinde hareket etti. ABD’de açıklanan ISM İmalat Satın Alma Müdürleri endeksi (PMI) verisinin beklenenden zayıf gelmesi sonrası kıymetli madenlerin yukarı doğru ivmesine izledik. ABD beklendiği kadar hızlı bir ekonomik toparlanma yaşanamayacağı ve faizlerin hızla artırılmayacağı beklentisi sonrası altın hızla yukarı doğru hareket etti. Bu süreçte 1800 direncine kadar uzanan sarı maden bu seviyeyi aşamasa da, seansı 1793 dolar/onstan tamamlamayı başardı ve hanesine yüzde 1,2 kazanç yazmış oldu.

 

Gümüş ise günün en öne çıkan kıymetli madeni olurken, 27 dolar/ons direncine kadar uzandı. 25,92 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan beyaz maden, 26,89 dolar/ons seviyesinden seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 3,7 kazanç yazmış oldu.

 

Platin gümüşün ardından günün en çok değer kazanan kıymetli madeni oldu. 1203 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1234 dolar/onstan seansı tamamladı ve yüzde 2,6 kazancı hanesine yazdı.

 

Paladyum dünkü seansı da yeşilde kapatırken rallisine durmaksızın devam ediyor. Dünkü seansta 3000 dolar/onsu yeniden aşamasa da 2976 dolar/ons seviyesinden kapanış yaparak yüzde 1,2 kazancı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemleri dünya fiyatlarına yakın gerçekleşirken, Borsa İstanbul’da ülkemizdeki kapanmanın da etkisiyle düşük hacimli bir seans geride kaldı. Toplamada 351 kg altın, 2.407 gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı