Asya piyasaları istihdam öncesi negatif

Asya borsaları haftanın son işlem gününde açıklanacak ABD istihdam verileri öncesi negatif seyir izledi. Negatif seyirde bazı çip üreticilerinin bilançolarının zayıf performans sergilemesi etkili oldu.

Asya borsaları haftanın son işlem gününde açıklanacak ABD istihdam verileri öncesi negatif seyir izledi. Negatif seyirde bazı çip üreticilerinin bilançolarının zayıf performans sergilemesi etkili oldu.

Japonya’da endeks 0,7% civarında kayıp yaşarken, Hong Kong’da düşüş 1%’i geçti. ABD endeks vadelileri negatif bölgede bulunsa da, Perşembe günü kapanış bölgelerine yakın seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,82% bölgesinde seyrederken, Dolar endeksi dünkü kazanımları sonrası şimdilik sakin bir seyir izledi.

Bazı FOMC üyelerinin açıklamaları da agresif para politikasını destekleyerek negatif tabloya katkı yaptı. Chicago Fed Başkanı Evans, faizin 2023 baharında 4,5% olduğu beklentisini belirtirken, Minneapolis Fed Başkanı Kashkari henüz sıkı para politikasına fren yapmaktan uzak olduklarını ifade etti. Cleveland Fed Başkanı Mester ise kabul edilemez bir yüksek enflasyon ortamında olduklarını belirtti.

ABD

 “İstihdam verileri: Faiz etkisi başlayacak mı?”

ABD’de en çok konuşulan konu resesyonun 2023’te gündemde olup olmayacağı. Fed’in agresif para politikasını sürdüreceği yönündeki duruşuna rağmen, istihdam piyasasının gücünü koruması politika yapıcıların elindeki en büyük koz olarak görülüyor. Dolayısıyla istihdamdaki seyrin ne yönde şekilleneceği önümüzdeki dönemin önemli başlıklarından olacak. Pandemi sürecindeki istihdam kayıplarının neredeyse tamamı son aylardaki güçlü artışlarla kapatıldı. Ancak 2 yıllık tökezlemenin ardından istihdam artışının devamı büyüme beklentileri için de önemli olacak.

ABD’de tarım dışı istihdam yılın başından bu yana aylık ortalama 438 bin istihdam artışını işaret ediyor. Bu rakamlarla birlikte toplam istihdam seviyesi pandemi öncesi dönemi neredeyse yakalamış durumda. Ancak ivmenin korunması resesyon söylemlerinden korunabilmesi için önemli durumda. Eylül ayında tarım dışı istihdamın 225 bin civarında oluşması bekleniyor. Beklenti – sonuç arasındaki sapmalar ekonominin genel görünümüne ilişkin ipucu sağlanacağı için önemli olabilir.

Enflasyon ve ortalama saatlik kazançlar arasında çok güçlü bir korelasyon bulunmuyor. Ancak gelirin tüketimi artırabileceği görüşü nedeniyle söz konusu veri de önemini koruyor. Aylık bazda 0,3%’lük artışın devamı beklenirken, yıllık bazdaki artışın 5,2%’nin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Öte yandan grafikte görülebileceği üzere, pandemi başladığından bu yana yoğun olarak 4 – 4,5% üzerinde gezinen gelir artışının enflasyona talep açısından itici güç oluşturduğu da söylenebilir.

İşsizlik oranı Ağustos ayında 3,7%’ye yükselerek Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Oran hala oldukça düşük, ancak ivmenin ne yönde oluşacağı resesyon riskinin ölçülebilmesi için önemli hale gelebilir.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

 

 ‘’GÜNLÜK BORSA YORUMU’’

Borsa gücünü sürdürdü ve endeks %1.99 yükselişle günü tamamladı. Endeks adım adım 3600 direncine yaklaşıyor. 3500 ve 3300 seviyelerini destek olarak izliyoruz. Dün genel hareketin BIST30 endeksinde olduğunu izledik. Madencilik, İletişim ve Banka endeksleri en çok yükselen endeksler oldu. Enerji ve Ulaştırma hisseleri ise sınırlı baskı yarattı. Genel pozitif havanın devamını bekleyebiliriz. 3600 direncinde bir miktar kar satışları yaşanabilir. Bugün ABD istihdam verisi piyasalar tarafından izlenecek.

ŞİRKET HABERLERİ

YEOTK: Şirketimiz ile bir müşterimiz arasında bugün (06.10.2022) Mardin'de kurulacak tek eksen güneş takip sistemli arazi üzeri Güneş Enerjisi Santrali (GES) tesis edilmesi için tesislerin elektrik, inşaat ve mekanik işleri dahil olmak üzere anahtar teslim olarak kurulması amacıyla, sözleşme bedeli 1.030.000 USD+KDV olan sözleşme imzalanmıştır.

GESAN: Şirketimiz %70 oranında bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., TOROSLAR ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. tarafından 06/10/2022 tarihinde gerçekleştirilen ‘'ÇERÇEVE ANLAŞMA ALIM SÖZLEŞMESİ 2022 HAVALI HÜCRE&TRAFO MERKEZİ ÇERÇEVE ANLAŞMA 4.ALT ALIMI İŞİ'' konulu ihaleye girmiş ve en avantajlı fiyatı vererek ihalede 1. olmuştur. İhale baz bedeli 570.000, -USD'dir. (Beşyüzyetmişbin, Amerikan Doları)(Güncel baz USD/TL kuru ile ihale bedeli 10.589.460, -TL)

PAY ALIM ve SATIM HABERLERİ

SASA: 06/10/2022 - 06/10/2022 tarihinde SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 54,72 - 54,72 TL fiyat aralığından 0 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 5.050.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 06/10/2022 tarihi itibariyle %13,8896 sınırına ulaşmıştır/aşmıştır/altına düşmüştür. İşlemin detaylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı