Avrupa Araştırma Gecesi etkinliği düzenlendi

Gaziantep ve İstanbul’un Tuzla ilçesinde eşzamanlı olarak “Avrupa Araştırmacıları Gecesi” etkinliği düzenlendi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Avrupa Komisyonu, EDUCATE Projesi kapsamında TÜBİTAK Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinatörlüğünde 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde yapılan “Avrupa Araştırmacıları Gecesi” etkinliklerinde iklim ve kutup araştırmalarına ilgiyi arttırmak ve küresel iklim krizi hakkında farkındalık oluşturulmak amaçlandı.

Bilim atölyeleri, stant etkinlikleri, sergiler, seminerlerin düzenlendiği proje kapsamında; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Üniversitesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Tuzla Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi’nin destekleriyle yürütülen etkinlikler çerçevesinde Gaziantep Üniversitesi Mavera Açıkhava Sahnesi’nde Kolpa Konseri yapıldı.

Konserde, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Valisi Davut Gül günün anısına çiçek ve kutnu kumaşından yapılan ay yıldızlı atkıyı grubun vokalistine hediye etti. Protokole Gaziantep Üniversitesi Rektörü Arif Özaydın’da katıldı.

Video konferansla görüştüler

Eşzamanlı olarak Tuzla ilçesinde düzenlenen konsere çevrimiçi olarak bağlanan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, videolu görüşmede, kutuplarla ilgili Türkiye’nin yetiştirdiği önemli araştırmacıların bugün yanlarında olduğu dile getirdi.

Başkan Şahin, projede emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek, ‘’Biz hep birlikte Antarktika’ya giderek araştırmalara katıldık. Kutupların nasıl erdiğini gördüm. Şimdi, ekonomiyi ekolojiye uygun hale gençlerle birlikte geçireceğiz. Gaziantep’in gençleri ve bilim insanları bunu için hazır.” dedi.

Konser sonrasında geceye katılan gençler ve protokol dışarıda kurulan gözlem noktasında teleskop ile Gece Gözlemi Etkinliği’ne katıldı.

Gaziantep'te Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle Festival Park'ta düzenlenen etkinlikler arasında "Işıkları Kim Yaktı, Geri Dönüşüm, Doğadaki Matematik, Tohumdan Fidana, Sanat, Bir Çiçek Bir Dünya, Atığımı Değerlendiriyor ve Doğamı Koruyorum, Gök Atlası atölyeleri ile Güneş Gözlemi, Eğlendirirken Öğreten Kart Oyunları, belgesel gösterimi, bilim tırı sunuları yer aldı.

Hibya Haber Ajansı