Babacan: “Sabır taşı çatladı”

 DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Sabrın sonu DEVA olur inşallah.” diyen Babacan,  “Seçime kadar ‘Ya sabır’ diyoruz. Milletimize ‘Erdoğan’a biraz daha sabret, seçim günü irademizi ortaya koyalım ve yepyeni bir dönem başlasın’ diyoruz. ‘Ya sabır’ çeke çeke sabır taşı çatladı. Her sıkıştığında vatandaşımızın dini inançlarını istismar ediyor. Sen önce şu Beytülmalın hesabını versene. Bir kilo peynir alandan KDV’yi alıp bir avuç faiz ve kur farkı ödediğin insanı şöyle düşün. Nerede hata yaptığını düşün, sonra sabır iste.” ifadelerini kullandı.

“Milletin dini duygularını kendi çıkarların için kullanamazsın”

Babacan, sabrın da şükrün de kültürün gereği olduğunu belirterek, “Bir öğretmen, ailesinin yanına gitmek için bilet alamıyorsa ‘sabır’ diyemezsiniz. AİHM tarafından ‘derhal serbest bırakın’ denen kişiler cezaevinde tutuluyorsa, Anayasa Mahkemesi Başkanı ’hukuk çığlığı’ atıyorsa, ‘sabır’ diyemezsiniz. Sen bu milletin dini duygularını kendi çıkarların için kullanamazsın.” diye konuştu.

“Anayasa değişikliği, tam bir Türkiye mutabakatı”

Altılı masa olarak kamuoyuyla paylaştıkları Anayasa değişikliği hakkında konuşan Babacan,“Altı partinin tek bir anayasa değişikliği üzerinde mutabık kalması tam bir Türkiye mutabakatıdır. 84 maddeyi açıkladıktan sonra tek bir maddeyi ele alıp ciddi eleştiri getiren olmamıştır. Yanlışlar olur, düzeltiriz. Sapasağlam çalışmayı öneri olarak koyduk. 2023 seçimlerinin mevcut anayasayla, tek kişilik sistemle girdiğimiz son seçim olmasını temenni ediyorum. Dünyadaki demokrasi mücadelesine ülkemizin adını şanla yazacağız. Biz kazanacağız. Türkiye’de demokrasi kazanacak.” dedi.

“Tam 72 başlık belirledik”

Babacan, altı parti ile seçimlerden sonra kurulacak hükümetin programını seçimlerden önce hazırladıklarını dile getirerek, “Uzlaşmayla, mutabakatla götürüyoruz. Tam 72 başlık belirledik. Ekonomiden adalete, sağlıktan eğitime, dış politikadan gençlik ve spora kadar her alanda hükümetin neler yapacağını bugünden hazırlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kara ortak ama zarar olursa ‘İçinde değildim’ diyecek”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik açıklamalarda bulunan Babacan, şunları kaydetti:

“Sayın Bahçeli, kaç yıldır siyasetin içindesiniz. Bugüne kadar bu ülke için taş üstüne taş koydum diyebileceğiniz ne var? Söyleyin, öğrenelim. Hiçbir şey yok. 4,5 yıldır iktidarın ortağı değil misin? Niye bir tane bakan vermiyorsun? Kara ortak ama zarar olursa ‘İçinde değildim’ diyecek. Hiçbir sorumluluk almıyor ama iktidar olma yetkisini sonuna kadar kullanıyor. Böyle bir kolaycılık içerisinde.”

“Bu sistem çeteye, mafyaya şifa oldu”

Babacan, Bahçeli’nin “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin arayıp bulduğu şifadır” sözlerine tepki göstererek, şöyle konuştu:

“Bu uyduruk sistemin kendisi için şifa olduğu belli. Bu sistem, ülkenin başına kayyum olarak atanmasını sağladı. ‘İktidar partisine mensup şu gitsin’ diyor, ertesi gün affını isteyip gidiyor. Sayın Erdoğan’la ciddi anlaşmazlık içinde olan bir kabine üyesi için ‘Bu kalacak’ diyor, Erdoğan da bu ağır yükü sırtında taşımak zorunda kalıyor. Bu sistem, onun cezaevindeki dostlarının afla çıkmasını sağladı. Çeteye, mafyaya şifa oldu. Bahçeli’ye şifa kuşkusuz. 85 milyona dert veren, acı çektiren, yoksulluk getiren bu sistemi; sırf Devlet Bey’e iyi geldi diye koruyamayız. Bu sistem değişecek.”

Babacan’dan Erdoğan’a ‘çok partili demokrasi’ yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin il başkanları toplantısındaki “Çok partili demokraside bunları yaşadık” sözlerine yanıt veren Babacan, “‘Lapsus’ diyorlar ya hani. Bakın işte Sayın Erdoğan yoruldu. Erdoğan yorgunluğunun bir sonucunda bir büyük gaf daha yaptı. Çok partili demokrasiyle kavga ediyor. Tek partili sistemi yüceltiyor.” dedi.

“Kendisine de gönderdim bir set”

Babacan, “Hani Erdoğan ‘Türkiye için plan program ortaya koyun, canımızı yiyin’ diyor ya. Canları falan kalmaz ortada. Eylem planlarımızı ortaya koyduk, koyuyoruz. Kendisine de gönderdim bir set. Haydi siz de koyun ortaya bir şeyler.” şeklinde konuştu.

“Kimse çıkıp ‘Türkiye’de adil yargılama var’ diyemiyor”

Firari sanıkların Türkiye’ye iade edilmediğini öne süren Babacan, “En son Bulgaristan’ı gördük. Gerekçeler hazır: ‘Türkiye’de adil yargılama yok’ deyip çıkıveriyorlar. Hükümetten kimse de çıkıp ‘Hayır efendim, Türkiye’de adil yargılama var’ diyemiyor. Çünkü bu ülkenin kendi Anayasa Mahkemesi durmadan ‘Adil yargılama hakkı ihlal ediliyor’ diyor.” ifadelerini kullandı.

“Emek kaybetmiş, sermaye kazanmış”

Babacan, TÜİK’in yayınladığı milli gelirden alınan pay istatistiklerini göstererek, “Sermayenin aldığı pay son iki yılda yüzde 43’ten yüzde 54’e çıkmış. İş gücünün aldığı pay yüzde 37’den yüzde 25’e düşmüş. Cumhuriyet tarihinin en yüksek faizini öderseniz, Kur Korumalı Mevduatı gündeme getirirseniz, sadece faize ve kur farkına 650 milyar lira öderseniz tablo bu. Sayın Erdoğan şunu açıklasın. Fakirleşmenin en önemli kanıtıdır. Alın teri, bilek gücü, emek kaybetmiş; sermaye kazanmış. Partili, taraflı cumhurbaşkanlığı sisteminin bilançosu bu.” diye konuştu.

 “Yıl başını beklemeye gerek yok, yarın artırın”

Asgari ücret konusunda çağrıda bulunan Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

“Sayın Erdoğan, asgari ücreti artırmak için yıl başını falan beklemeye gerek yok. Zaten 1 Temmuz’da ara zam verdiniz. Niye bekliyorsunuz? Enflasyonu patlattınız. Madem şartlar oluşmuş, yıl başını beklemeye gerek yok. Yarın ayın 1’i. Hemen toplanın, karar verin, artırın. Neden bir ay daha vatandaşların yükünü artırıyorsunuz? Sırf ‘seçime yakın olsun da seçimi kazanayım’ diye uzatıyorsanız, hayal kuruyorsunuz. Siz o artışı yapmak zorundasınız ama vatandaş bu yoksulluğun sebebi olan sizi seçmek zorunda değil. Artışı yapan sizsiniz de enflasyonu patlatan başka birisi mi?”

“Türkiye’den vazgeçmeyin”

Babacan, yatırım yapmak konusunda endişeli olan iş insanlarına seslenerek, “Türkiye’den vazgeçmeyin. Biz buradayız. Bu ülke 85 milyonuyla, Avrupa’nın en genç nüfusuyla, Avrupa’nın en geniş tarım arazileriyle, çalışkan ve metanetli milletiyle burada. Bu ülke, tek kişiden ve onun etrafında kümelenmiş çıkar gruplarından ibaret değil. Bu karanlık tünelin ucundaki ışığı görüyoruz.” dedi.

“İktidar olacağımız görünsün, yatırımlar başlayacak”

İktidar olduklarında Türkiye’ye yönelik yatırımların artacağını iddia eden Babacan, “Daha önce nasıl iki ekonomik kriz çözdüysek, bu krizi de biz çözeceğiz. DEVA’lı yıllarda, özgür ve zengin bir Türkiye göreceksiniz. Adil bir Türkiye göreceksiniz. Şu kriz havasını 6 ayda dağıtacağız.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı