Balıkesir'de mamamatikler tanıtıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında İvrindi Sokak Hayvanları ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir program gerçekleştirdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında İvrindi Sokak Hayvanları ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir program gerçekleştirdi. Programda yeni devreye alınacak mamamatikler tanıtılarak yeni hizmete alınacak Edremit Sokak Hayvanları Yaşam Merkezi’nin, ‘Bandırma Sokak Hayvanları Yaşam Merkezi’nin ve merkeze inşa edilecek Hayvan Hastanesi’nin müjdeleri verildi.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında İvrindi Sokak Hayvanları ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir program gerçekleştiren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, günün anlam ve önemine yakışan bir hizmeti daha uygulamaya aldı. Doğa ve hayvan sevgisini bir araya getirecek olan projeyle, şehrin belirli bölgelerine mamamatikler yerleştirilecek. Geri kazanılabilir atıklarını mamamatiğe atan vatandaşlar hem geri dönüşüme katkı sağlayacak hem de karşılığında aldıkları mamalarla sokaktaki can dostları besleyecek. Geçtiğimiz yıldan bu yana, 5 bin 112 can dosta rehabilitasyon hizmetini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, 12 bin aşılama ve tedavi işlemi gerçekleştirerek doğal ortamlarına bırakılmalarını sağladı ve 714 can dostu sahiplendirerek yeni yuvalarına kavuşturdu.

Can dostların beslenmesine katkı sağlamak adına ekipler ve vatandaşlarla birlikte koordineli bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Volkan Karateke “İl genelindeki tüm beslenme odaklarına rutin periyotlarda mama desteği gerçekleştirdik. Bu çalışmaları daha etkin bir şekilde sürdürebilmek amacıyla, Mutlu Patiler Projesi’ni faaliyete aldık, kısa sürede güçlü bir ekip olduk. Yakın dönemde faaliyete aldığımız VETBULANS’ımızı ile 7/24 esasıyla görev yaparak sadece 3 aylık süre içerisinde acil durumda olan bin 382 dostumuza müdahalede bulunarak güvenli bir şekilde bakımevlerimize sevkini sağladık. VETBÜS ile şehrimizi karış karış gezdik. Tedavi ihtiyacı olan 6 bin can dostumuza ulaştık. Bu anlamlı günde, gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda bizimle beraber olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Günün anlamına yakışacak müjdeleri sıralayan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkaptan “Edremit ilçemizde inşaatı ve hazırlıkları biten, tüm körfez bölgesine hizmet vermek üzere tasarladığımız, tam donanımlı ‘Edremit Sokak Hayvanları Yaşam Merkezi’mizin çok yakın bir zaman içerisinde açılışını yapacağız. Bununla beraber yine önümüzdeki yıl içerisinde Bandırma da ‘Sokak Hayvanları Yaşam Merkezi’mizi bölgeye hizmet vermek üzere faaliyete alacağız. İl merkezinde tecrübeli veteriner hekim ve tekniker kadrolarıyla günün her saatinde hizmet verecek olan tam donanımlı ‘Hayvan Hastanesinin Projesi’ni hazırlamaktayız. Bir kaç ay içerisinde açılışını planlıyoruz, hayvan sever vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak olan ‘Gönüllü Barınağı’nı da faaliyete alacağız. Daha çok merhamet, daha çok sevgi ve şefkat adına çalıştığımız bu yolda bize destek olan tüm paydaşlara teşekkürlerimi, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı