Başkan Mahçiçek, EXPO 2023’ü anlattı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan öncülüğündeki il ve ilçe teşkilatlarıyla kahvaltıda bir araya gelen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 23 Nisan 2023’de açılışını gerçekleştireceklerini EXPO 2023’e ilişkin bilgiler vererek, hedeflerini anlattı.

KAHRAMANMARAŞ- 05.10.2022 - HİBYA - ​ Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan öncülüğündeki il ve ilçe teşkilatlarıyla kahvaltıda bir araya gelen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 23 Nisan 2023’de açılışını gerçekleştireceklerini EXPO 2023’e ilişkin bilgiler vererek, hedeflerini anlattı. Başkan Mahçiçek, Kahramanmaraş’ın birlik ve beraberlik içerisinde EXPO 2023’e sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’nda bulunan Arasta Çarşısı’nda gerçekleştirilen kahvaltı programına, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan, MHP Onikişubat İlçe Başkanı Ali Tufan ve Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Emrah Satıcı öncülüğündeki il ve ilçe teşkilat mensupları katıldı.

“Başkanımızın hem yanındayız hem de sonuna kadar destekçisiyiz”

Programda ilk olarak söz olan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan, bir selamlama konuşması yaparak, ev sahipliğinden ötürü Başkan Mahçiçek’e teşekkür etti. EXPO 2023’ün kentin geleceği için önemli olduğunu vurgulayan Doğan, şu ifadeleri kullandı, “Bize böyle güzel bir kahvaltıya davet ettiği için Belediye Başkanımız Hanefi Mahçiçek’e teşekkür ediyorum. MHP teşkilatlarına son bir yılda Başkanımızın ikinci daveti ve Kahramanmaraş’a kazandıracağı EXPO 2023’ün bize anlatacak. Böyle uluslararası bir organizasyonu dünyada birçok büyükşehir ve il belediyeleri yapamazken, Hanefi ağabeyimiz bir ilçe belediyesi olarak almayı başardı ve EXPO yükünü üstlendi. Bu yük, öyle kolay bir yük değil. Dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca insan şehrimize gelecek. Başkanımıza Kahramanmaraş’ı tanıttığı için teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki çalışmalarında hem yanındayız hem de sonuna kadar destekçisiyiz.”

“62 ülkenin tamamının oy birliğiyle EXPO 2023’ü şehrimize kazandırdık”

Doğan’ın konuşmasının ardından EXPO 2023 tanıtım filmi eşliğinde davetlilerine bilgiler veren Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş’ın doğası, kültürü ve sanayisiyle muazzam bir kent olduğunu, fakat tanıtım ve turizm eksikliği yaşadığını kaydetti.

Başkan Mahçiçek, “Bir de kökü temiz, o çok önemli. İstiklal Savaşı’nın başlatıldığı bir kurtuluş şehir. Kahramanmaraş, Türkiye’deki ipliğin 3’te 1’ini üretir. Çelik eşyanın yüzde 64’ünü, dokumanın yüzde 17’sini, enerjinin ve çimentonun yüzde 12’sini üretir ama Kahramanmaraş nerede diyorsa sorduğunuzda 85 milyonluk nüfusumuzun 1 milyonu maalesef Akdeniz Bölgesi’nde olduğumuzu bilmez. Bu algıyı nasıl değiştireceğiz, tanıtımı nasıl sağlayacağız? Öyle bir proje bulmalıyız ki uluslararası olmalı, tanıtım eksikliğimizi gidermeli. Araştırdık, EXPO’yu öğrendik ve çalışmalara başladık. 2018’de başvurduk, ülke ülke de gezdik ve kimseye söylemedik. Projemizi geliştirdik ve biz EXPO’yu Kahramanmaraş’ta yaparız dedik. 2018 yılında italya7da 62 ülkenin tamamının oy birliğiyle EXPO 2023’ü şehrimize kazandırdık. Burada dikkat etmemiz gereken nokta ise projelerin sürdürülebilirliğinin olmasıydı” dedi.

Başkan Mahçiçek, alan gezisiyle de misafirlerine EXPO 2023’e ilişkin yerinde bilgiler verdi. Program, toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.


Hibya Haber Ajansı