Başkan Şahin: "Doğan her canlıyı korumaktan sorumluyuz"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde farkındalık oluşturulması amacıyla çocuklar ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde farkındalık oluşturulması amacıyla çocuklar ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi’nin Köpek Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Başkan Şahin’in yanı sıra Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler, Gaziantep Kilis Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Meltem Peri ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Şahin, etkinlikte yaptığı konuşmada her canlının bir yaradılış nedeni olduğunu belirterek, “Sevgi toplumu olmak, merhamet toplumu olmak, şefkat toplumu olmak. Biz doğan her canlıyı korumaktan sorumluyuz.” dedi.

“Belediyelerin tesisleşmeyi tamamlama görevi var”

Nüfusu 100 binin üzerinde olan her belediyenin rehabilitasyon merkezi tesislerini tamamlamak zorunda olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, “Rehabilitasyon merkezimizi gidip gördüğünüz zaman orada özellikle hasta olan, kaza geçiren hayvanlar, kazalarda veterinerlerimizi aşan vakalarda ise veterinerlik fakültesinden hocalarımızın desteği ile gerektiğinde hizmet satın alacağımız kapsamlı bir çalışma yaptık.” ifadelerini kullandı.

Başkan Şahin, Kadın Dostu Kent Gaziantep Uygulamasını indirip puan biriktirerek hayvan maması almaya gelen misafirlere seslenerek uygulama hakkında bilgi verdi.

Bütün teknolojilerin kullanılması gerektiğini belirten Başkan Şahin, "Kadınlarımıza diyoruz ki, eğer hayvanlarınıza mama almak istiyorsanız, bu uygulamayı indirin.  Bu uygulamayı indirdiğiniz zaman hem puanınız olacak hem de beraberinde istediğiniz bu mamaları hayvanlarımızın bakımı ile ilgili destek ile birlikte size vermiş olacağız. Hayvan dostu, insan dostu, çocuk dostu, engelli dostu bir şehir olmak istiyoruz. Bunu sağlayabilmemiz için de bu yapılan çalışmalar bizim için çok önemli.” şeklinde konuştu.

“Yaşam haklarını korumak için onlara görevli olduğumuzu hatırlatmak istiyorum”

Gaziantep Kilis Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Meltem Peri, Dünya Hayvanları Koruma Günü ile ilgili, “Öncelikle çocuklara ve gençlere hatırlatmak istiyorum ki doğadaki tüm hayvanlar, çiftliklerdeki hayvanlar, yaban hayattaki hayvanlar ve evlerimizdeki hayvanlar kesinlikle güvenli yaşam haklarına saygı duymayı hak ediyorlar.” dedi.

“Biz onların da belediyesiyiz”

Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler, Hayvanları Koruma Günü'nün büyük bir coşkuyla kutlanıldığını ve kutlanmaya devam edeceğini söyleyerek, “Biz onların da belediyesiyiz. Çünkü onlar bize emanet. Gaziantep’in 780 mahallesi, 9 ilçesinde bulunan bütün yaralı, hasta, kedi köpek ve doğal yaşam alanlarında bulunan tüm hayvanları, bakım merkezimize ve rehabilitasyon merkezimize getirerek bunların tedavilerini yaparak sağlıklarına kavuşturuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı