BİK, Türkiye genelinde en aktif haber site sahiplerini dinledi

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürlüğü, bulunduğu illerde en aktif İnternet haber sitelerinin sahipleriyle görüntülü online toplantı düzenledi.

MERSİN - 30.11.2022 - HİBYA - Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürlüğü, bulunduğu illerde en aktif İnternet haber sitelerinin sahipleriyle görüntülü online toplantı düzenledi.

Aralarında Mersin’den Mersin İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımıcısı A.Vahap Şehitoğlu’nun katıldığı toplantıya Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Gaziantep, Samsun gibi büyük illerde yayın yapan 32 internet haber sitesi sahipleri de düzenlenecek yeni mevzuata  görüşlerini aktardı. Toplantıya illerde ki Basın İlan Kurumu İl müdürleri de katıldı.

BİK yetkilileri, internet haber siteler ile ilgili, önümüzdeki günlerde mevzuatın resmileşeceğini, belirlenen şartları yerine getiren haber sitelerine resmi ilan verileceğini, ancak bundan önce internet haber sitelerinin resmileşebilmesi için Basın Savcılıklarına başvurarak, istenilen belgeleri teslim etmeleri gerektiğini vurguladı.

Mevzuata uymayanlar değerlendirilmeyecek

Savcılıklara başvurunun 18 Ocak 2023 tarihinde son bulacağını da anımsatan yetkililer, internet haber sitelerinin 1 Nisan’dan itibaren BİK mevzuatlarına uygun hale gelenlerin değerlendirmeye alınacağını ifade etti.


Hibya Haber Ajansı