Bilet yerine kitap aldılar, köy okuluna kütüphane kurdular

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) üyeleri, hazırladıkları sosyal sorumluluk projesi kapsamında, kuruluşunun 30. yılı anısına köy okuluna kitaplık kurdu.

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) üyeleri, hazırladıkları sosyal sorumluluk projesi kapsamında, kuruluşunun 30. yılı anısına köy okuluna kitaplık kurdu.

Yıl içinde düzenlediği Kursiyer Oyunları Festivali’nde bilet karşılığı kitap bağışı alan BBŞT üyeleri, topladığı 2 bin 300 kitabı Kemalpaşa’nın Aşağıkızılca Okulu’na bağışladı.

İzmir’in en eski şehir tiyatrosu, daha de önce çeşitli sosyal sorumluluk kampanyaları düzenlemiş Bornova Gökdere Mahallesi’nde kitaplık açmış, Hakkari, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Bitlis’teki kütüphanelere kitap yollamış ve bilet yerine atık pil almıştı. 

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, BBŞT’nin 30 yıllık bir tiyatro olarak çok önemli eserleri sahnelediğini söyledi.

Tiyatro eğitimi ve kursiyerlerinin kendileri için çok önemli olduğuna işaret edeb İduğ, ''Tiyatro sevgisini yaymak, sanata olan ilginin artmasını sağlamayı çok önemli buluyoruz. Bu yıl kursiyer oyunlarında düzenlediğimiz bu kampanyayla topladığımız kitapların bir köy okulumuza kitaplık olması çok gurur verici. Sanat ve eğitimi birleştiriyoruz. Önümüzdeki süreçte benzer kampanyaları arttıracağız.'' dedi.

BBŞT Genel Sanat Yönetmeni Onur Erdoğan ise,  tiyatronun 25. kuruluş yılında kitap bağış kampanyasına başladıklarını, bunun sosyal sorumluluk projesine dönüşmesini istediklerini ifade ederek, ''Her seyirci buraya okuduğu bir kitapla gelsin istedik ve yıl sonunda topladığımız kitaplarla bir köy okulunda kitaplık kurmuş olduk. Pek çok seyircimiz kampanyaya destek verdi ve mutlu oldu.'' diye konuştu.

BBŞT oyuncusu ve eğitmen Murat Niyazi Emre de  kampanyanın tiyatrocular kadar tiyatroseverleri de mutlu ettiğini belirtti.  

Hibya Haber Ajansı