CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın: "AK Parti, Türkiye’de tarımı bitirdi"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti'nin Türkiye'de tarımı bitirdiğini öne sürdü.

Akın, Şanlıurfa’da kurulması planlanan güneş enerjisi santrali için gerçekleştirilen çalışma ziyaretine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, enerji olmadan üretimin olmayacağını, çarkların dönmeyeceğini, ilerlemenin sağlanamayacağını söyledi.

Enerjiyi yönetemeyenin ekonomiyi yönetemeyeceğini dile getiren Akın, ''AK Parti iktidarı enerjiyi de ekonomiyi de ülkeyi de yönetemiyor. Bugün hangi çiftçimize sorsanız elektrik faturasından dert yanıyor. Çok değil kısa bir zaman sonra bu sorunların hepsini çözeceğiz.'' dedi.

“Son dokuz ayda tarımsal sulamaya üç defa zam geldi”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9 ay önce Şanlıurfa’da çiftçilere ücretsiz elektrik vaadinde bulunduğunu anımsatan Akın, ''Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe genel başkanımızın vaadinin ardından tam 3 defa, toplamda yüzde 143 zam yapıldı. Başka bir deyişle tarımsal sulamada kullanılan elektriğin bir kilovat saati 1 lirayken bugün 2 lira 43 kuruşa çıktı.'' diye konuştu.

"AK Parti Türkiye’de tarımı bitirdi"

Ahmet Akın, 2021 yılında her 10 tarımsal sulama abonesinden 1’inin elektriğinin faturasını ödeyemediği için kesildiğini, bu durumun tarımsal üretimi olumsuz etkilediğini duyurdu.

''Saray iktidarının'' çiftçiye destek vermek yerine, gıda ürünleri ithal ettiğini öne süren Akın, ''AK Parti, Türkiye'de tarımı bitirdi. Yalnızca 2021 yılında 11 milyar dolar tutarında gıda ithalatı yapıldı. Biz CHP iktidarında bu düzeni değiştireceğiz. Kendi çiftçimizi destekleyeceğiz.'' görüşünü aktardı.

“Şanlıurfa’da yüzde 90’a varan rekolte kayıpları yaşandı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, Şanlıurfa’da 2021 ve 2022 yılları arasında enerji sorunlarına bağlı rekolte kayıpları yaşandığına dikkati çekti.

2021 yılında yaklaşık 1,1 milyon dekar alanda mercimek yetiştirildiğini, yüzde 90 rekolte kaybı yaşandığını dile getiren Akın, sözlerini şöyle tamamladı:

''3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Rekolte kaybı yüzde 70 oldu. 1 milyon dekarda arpa yetiştirildi. Rekolte kaybı yüzde 80 oldu. Şanlıurfa’da 9 adet sulama birliği var. Güncel borcu 114 milyon lira. Güneş enerjisi santrali (GES) projesi için iki alternatifimiz var. Birincisi açık kanallar üzerine paneller kurulup, hem arazi tasarrufu sağlamak, hem de buharlaşmayı engellemek. İkincisi atıl araziler değerlendirilerek, bu arazilerde enerji üretimi sağlayıp, yatırım maliyetini azaltmak.''

Hibya Haber Ajansı