CHP'li İlgezdi: "Ücretsiz dağıtılan kitaplar, devlet eliyle yayıncılar birliğinden alınmalı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, MEB’in sadece 3-5 büyük yayın kuruluşuna hizmet eden tekelci politikasından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, MEB’in sadece 3-5 büyük yayın kuruluşuna hizmet eden tekelci politikasından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. 

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Dünya Bankası Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim Projesi kapsamında öykü kitaplarını ücretsiz dağıtma kararı aldı. Yardımcı kaynak kitaplar ve test kitapları yine MEB tarafından ihale edilerek 100 milyon adet bastırılıp bedelsiz olarak dağıtılacak. Avrupa Birliği’nin fonladığı bu projeye Yayıncılar Birliğinin de dahil edilmesi gerektiğini dile CHP’nin Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, şunları aktardı:

“Ücretsiz kitap dağıtımı kıymetli bir hizmettir ama bunu gerçekleştirirken yayıncılarımızı da mağdur etmemeliyiz. MEB’in ücretsiz kitap dağıtımını, 3-5 kişiye hizmet eder hale getirerek bu işi tekelleştirmek yerine, yayıncılarımızın ayakta kalabilecekleri bir çözüm üretmesi gerekir. Sosyal Devlet anlayışı gereği, eğitimin ücretsiz olması taraftarıyız, bu konuda hemfikiriz. Aynı sosyal devlet, öğrencilere kitapları ücretsiz temin ederken kitapçıyı, kırtasiyeciyi, yayıncıyı da düşünmelidir. Çünkü devletin politikası, yayıncıları da korumayı gerektirir. Bu sebeple çocuklarımıza dağıtılan ücretsiz kitaplar, Yayıncılar Birliğinden devlet eliyle alınmalı ve halka ücretsiz bir şekilde dağıtılmalıdır. Böylece çocuklarımız ücretsiz kitaba erişebilirken, yayıncılarımız da mağdur olmayacaktır.

Geçmiş yıllarda ders kitaplarının ücretsiz dağıtımı, devlet tarafından eşitlikçi bir politikayla yürütülememiş ve beş bini aşkın kitapçı kapanmıştı. Eğer MEB, tekelci politikasını sürdürmeye devam ederse, yayıncılarımız tiraj kaybının altından kalkamazlar. Devlet tarafından ücretsiz kitap dağıtılması projesine dahil edilmedikleri için yayıncılarımız, 2021 yılında 1 milyon tiraj kaybetti. Devlet, ücretsiz dağıttığı kitapları yayıncılar birliğinden almamayı sürdürürse, sadece bu projeyle 1 milyon daha zarar edecek ve toplamda 2 milyon tiraj kaybına uğrayacaktır. Bu rakamlar, kültür sektörü için çok ciddi rakamlar” dedi.

MEB’in ücretsiz öykü kitabı dağıtımı projesinin Avrupa Birliği tarafından finanse edilmesine rağmen neden yayıncıların proje kapsamı dışında tutulduğu sorusunu soran Akkuş İlgezdi, sözlerine şöyle devam etti: 

“Yayıncılarımız, pandemi dönemi ve sonrasında olağanüstü koşullarda üretim yapıyor; krizlerle, kâğıt, matbaa fiyatlarıyla, satış, pazarlama, tahsilat ve finansman sorunlarıyla boğuşuyorlar. MEB’in bu projesi ile yayıncılarımıza üretmeyin, yazarlarımıza yazmayın, çevirmenlerimize çevirmeyin, ressamlarımıza boşuna uğraşmayın demiş oluyorlar.Proje zaten Avrupa Birliği’nin fonladığı bir proje. O zaman Milli Eğitim Bakanlığı’na soruyoruz. Bu projeye yayıncılarımızı dahil etmiyorsanız bu fonu nerede kullanacaksınız? Bu paralar nereye gidecek bu konu açıklam aya muhtaçtır. Bakanlık yetkililerinden açıklama bekliyoruz.

Üstelik Yayıncılar Meslek Birliği’nin hem çocuklarımızı hem de yayıncılarımızı, kitapçılarımızı ve kırtasiyecilerimizi mağdur etmeyecek alternatif bir çözüm önerisi de var. Çocuklarımızın kitap ihtiyaçlarının sektörün tüm bileşenlerini içerecek bir modelle karşılanmasını istiyorlar. Çocuk kitapları yayımlayan yayınevleri bu sürecin bir parçası haline getirilmeli, yerel kitapçılar da unutulmamalıdır. MEB, bu fon kaynaklı parayı KİTAPKART’a tanımlayabilir. Çocuklarımızın; kitapçılara giderek elindeki kartla istediği kitabı alabileceği bir model oluşturabilir. Böylece ne çocuklarımız kitaba para versin ne de yayıncılık sektörü zarar görsün.”

Hibya Haber Ajansı