Dış ticaret açığı Nisan’da 3,12 milyar USD

Ticaret Bakanlığı’nın GTS (genel ticaret sistemi) kapsamında açıkladığı öncü Nisan ayı dış ticaret verilerine göre; geçen yılın aynı ayına göre ihracat %109,02 artarak 18,77 milyar USD’ye yükselirken, ithalat ise aynı dönemde %61,41 artarak 21,89 milyar USD olarak gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı’nın GTS (genel ticaret sistemi) kapsamında açıkladığı öncü Nisan ayı dış ticaret verilerine göre; geçen yılın aynı ayına göre ihracat %109,02 artarak 18,77 milyar USD’ye yükselirken, ithalat ise aynı dönemde %61,41 artarak 21,89 milyar USD olarak gerçekleşti. Bu kapsamda dış ticaret açığı Nisan döneminde %31,89 azalarak 3,12 milyar USD oldu.

 

Nisan ayında içerisinde en çok ihracat yaptığımız ülke Almanya olurken, onu ABD, İngiltere ve Irak takip etmektedir. İthalat kalemlerinde; Nisan 2021’de ilk sırayı Çin alırken, onu Rusya, Almanya ve ABD izlemiştir. Mal gruplarına bakıldığında, yatırım, ham madde ve tüketim mallarının tamamının ihracatında Nisan ayında baz etkisinden kaynaklı güçlü artışlar gerçekleşmiştir. İthalatın tüm kategorilerde (yatırım, tüketim, hammadde) yine benzer şekilde baz etkili güçlü artış gerçekleştirdiği görülmektedir.

 

GTS’ye Göre Aylara Göre Dış Ticaret Verileri… Kaynak: Ticaret Bakanlığı, Bloomberg

 

Dünya ekonomilerinde geçen yıl Covid-19 nedeniyle görülen daralma etkisinin bir yansıması ve salgın koşullarının tedarik zincirleri üzerindeki tahribat etkisi dış ticaret hacminin geçen yılın Nisan döneminde ciddi bir daralma geçirmesine neden olmuştu. Bu durumdan bizim dış ticaret hacmimiz de etkilenmiştir, dolayısıyla Nisan 2021 verilerinde geçen yıldan gelen düşük baz etkisinin yansımalarını görmekteyiz. İhracatımız, yurtdışı ekonomilerdeki toparlanma, aşılama ve bu kapsamda iyileşen dış talebin etkisiyle üç haneli bir yıllık artış göstermiştir. Küresel toparlanmanın dış talebe yapacağı olumlu katkının, önümüzdeki dönemde de ihracat artışını desteklemesini bekleriz. Dış açıktaki azalmaya yazın turizmin de geri dönmesi eklenebilirse bu durum cari açıkta düşüş etkisini açısından da destekleyici olacaktır.

 

İthalat tarafında; yine geçen seneden devreden baz etkisinin yanı sıra emtia fiyatlarının yarattığı ithalat faturası etkisi ve iç talebin belli bir seviyenin üzerinde kalması etkilidir. Ara malı ithalatındaki artış üretime ve ihracata dönüşmesi açısından olumlu olarak ele alınabilir, ancak tüketim malı ithalatında da benzer artış etkisi olması cari açıktaki düzelmeyi sınırlayıcı etkide bulunmaktadır. Geçen yıl ithalat artışında başlıca etkili olan kalem altın ithalatının da etkisi azalıyor. Altın ithalatı, en çok ithalat yapılan fasıllar arasında yine ilk 5 içerisinde yer almamaktadır. En çok ithalat yapılan fasıllarda mineral yakıtlar, makine ve teçhizat, demir çelik, elektrikli cihazlar ve taşıtlar bulunmaktadır. 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı