Dünya liderlerinden Çin'e taziye mesajları

Birçok ülkenin lideri, Jiang Zemin’in vefatı nedeniyle Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e taziye mesajı gönderdi.

Birçok ülkenin lideri, Jiang Zemin’in vefatı nedeniyle Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e taziye mesajı gönderdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Jiang Zemin’in çağdaş Çin’in ekonomik ve sosyal gelişimi ile uluslararası konumunun yükselmesine önemli katkılarda bulunduğunu belirtti. Jiang Zemin’in Rusya’nın eski dostu olarak, Rusya ile Çin arasındaki ilişkinin stratejik iş birliği ve ortaklık seviyesine yükseltilmesi için büyük katkılar yaptığını dile getirdi.

Putin, “Yüksek prestije ve büyük kişisel cazibeye sahip bu siyasetçiyi ebedi olarak hatırlayacağım. Jiang Zemin yoldaşın yakınlarına ve tüm dostane Çin halkına başsağlığı dileğimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Laos Cumhurbaşkanı Thongloun Sisoulith, Jiang Zemin’in Çin’e özgü sosyalizm davası için önemli katkılarda bulunduğunu anımsattı. Laos halkının samimi dostu olan Jiang Zemin’in Laos-Çin ilişkilerinin gelişmesinde önemli liderlik rolünü oynadığına işaret eden Thongloun Sisoulith, Jiang Zemin’in vefatından derin üzüntü duyduklarını belirtti.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel Bermudez, Jiang Zemin’in seçkin bir siyasetçi, komünist lider ve aynı zamanda Küba devriminin samimi dostu olduğunu dile getirdi. Miguel Diaz-Canel Bermudez, Çin Komünist Partisi, Çin hükümeti ve Çin halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, Jiang Zemin’in Çin halkına önderlik ederek ülkesinin refaha ulaşmasını ve güçlenmesini sağladığını ve Belarus-Çin ilişkilerinin geliştirilmesine olumlu katkılarda bulunduğunu kaydetti.

Filistin Devlet Başkanı Muhammed Abbas, Filistin halkına, davasına ve meşru haklarına destek veren Jiang Zemin’in Filistin-Çin ilişkilerinin ilerletilmesine katkı yaptığını, Filistin ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasına tanıklık ettiğini kaydetti. Abbas, Filistin devleti, halkı ve şahsı adına Çin Komünist Partisi’ne, Çin hükümetine, Çin halkına ve Jiang’ın yakınlarına derin üzüntüyle başsağlığı dileğinde bulunduğunu dile getirdi.

Brunei Sultanı Haji Hassanal Bolkiah, Singapur Devlet Başkanı Halimah Yakob, Maldivler Cumhurbaşkanı İbrahim Muhammed Salih, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Jiang’ın vefatı nedeniyle başsağlığı dileğinde bulundu.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı