Dünyanın “en yüksek ve en soğuk” hattında çalışan tren, 670 milyon yolcu taşıdı

Dünyanın ilk yüksek rakımda ve kışın çok düşük sıcaklıklarda işleyen Harbin-Dalian yüksek hızlı treni (YHT), çalışmaya başladığından bu yana on yıl içinde 670 milyon yolcu taşıdı. Söz konusu YHT 1 Aralık

Dünyanın ilk yüksek rakımda ve kışın çok düşük sıcaklıklarda işleyen Harbin-Dalian yüksek hızlı treni (YHT), çalışmaya başladığından bu yana on yıl içinde 670 milyon yolcu taşıdı. Söz konusu YHT 1 Aralık 2012 tarihi itibarıyla hizmete girmişti. 921 kilometrelik demiryolu hattı Çin’in kuzeydoğu kenti Harbin ile liman kenti Dalian’ı birbirine bağlıyor.

Harbin-Dalian yüksek hızlı treni, China Railway Harbin Bureau Group Co., Ltd. firmasının 2 Aralık Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, geçtiğimiz on yıl içinde 739 bin kez sefer yaptı ve toplam 671 milyon kilometre yol kat etti.

Saatte en çok 300 kilometre hızla yol alabilen Harbin-Dalian yüksek hızlı treni yüksek rakımlı bölgelerden geçiyor. Bu bölgelerde sıklıkla yağmur, kar yağışı ve don oluyor. Öyle ki, güzergah üzerinde kış ile yaz hava koşulları arasındaki maksimum sıcaklık farkı 70 derecenin üzerine çıkabiliyor.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı