ECB: Getiri eğrisi kontrolü ihtiyacı azalırken, aksiyon beklenmiyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bir önceki 11 Mart toplantısında yükselen tahvil getirilerine karşı bir aksiyon olarak yakın dönemdeki tahvil alım hızını artırmış, buna karşılık Pandemik Acil Satın Alma Programı (PEPP) genel yapısı üzerinde bir değişiklik yapmamıştı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bir önceki 11 Mart toplantısında yükselen tahvil getirilerine karşı bir aksiyon olarak yakın dönemdeki tahvil alım hızını artırmış, buna karşılık Pandemik Acil Satın Alma Programı (PEPP) genel yapısı üzerinde bir değişiklik yapmamıştı. Politika yapıcıların, bu eylemden sonra Haziran sonuna kadar herhangi bir ek aksiyon alması beklenmiyor. Diğer taraftan, son toplantının tutanakları bu eylem üzerinde de Banka’nın tam bir mutabakat içinde olmadığını gösteriyor. Bazı politika yapıcıların, aşının yavaş bir şekilde yaygınlaştırılması ve hükümet destek programlarına duyulan güven konusunda endişeleri de arttı.

 

ABD’deki tahvil hareketinin bir ekonomik dayanağı olabileceğini, ama Euro Bölgesi’nde böylesine bir ekonomik toparlanma olmadığından bahsetmiştik. Sosyal kısıtlamalar ve aşılama noktasında ABD’nin çok daha önde gittiği bir gerçek, bu da toparlanma noktasında aradaki farkı açmasına ön ayak oluyor. ABD tahvil getirileri 10 yıllık vadede %1,60’lar bandında stabilize olmaya çalışıyor, son dönemde %1,70 üzerinde kalıcı olmamasını sağlayan etmen de reflasyon fiyatlaması anlamında ekstra bir durumun olmaması. Yani enflasyon baskısı dönemsel olacak ve kalıcı bir bozukluk yaratmayacak. Ancak QE tapering için enflasyon değil, ekonomik iyileşme temel alınacağından dolayı faizlerde yukarı doğru fiyatlama hala ihtimal dahilinde.

 

ECB yazısının içinde Fed’i biraz fazla konu ettik, aslında bu da ECB’den beklediğimiz aksiyonsuzluk kaynaklı. Bu hafta “blackout”, haftaya FOMC toplantısı izlenecek. Elbette bir aksiyon toplantısı değil, ama Fed iletişimin zeminini ekonomi iyileştikçe hazırlayacaktır. ECB tarafında ise, spread kontrolüne o kadar ihtiyaç olmadığı için satın alma hızının düşürülmesi söz konusu olacaktır. Bu zaten çok ince bir ayardı ve programın genel yapısı ve büyüklüğü değişmedikçe kalıcı bir durum yaratmayacaktı. Dolayısıyla; Lagarde’ın bu konuda bir taahhüt ortaya koyması beklenmez. Bugün yayınlanan bir Financial Times haberi ise; şahin üyelerin varlık alımlarının azaltılması baskısını yaptığını ortaya koyuyor. Fed’den tapering beklerken ve ekonomik toparlanmada geriden giderken ilginç bir durum olur. Erişimi olanlar için; https://www.ft.com/content/c587dd18-29d4-4ad4-9362-6b7ab94ba2dd

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı