ECB ve Fed “blackout” haftasında spreadler ve öngörüler

Fed açısından ana kriter enflasyon olmayacaktır. Enflasyonun bir dönem yukarı gitmesine izin verilecek, bir dönem %3 üzerinde tüketici enflasyonu izleyeceğiz.

Fed açısından ana kriter enflasyon olmayacaktır. Enflasyonun bir dönem yukarı gitmesine izin verilecek, bir dönem %3 üzerinde tüketici enflasyonu izleyeceğiz. Bir taraftan ekonominin genel toparlanması izleniyor, çünkü şu anda ekonomideki para döngüsünün hızlanması sadece Biden paketlerinin geçici etkisinden değil, işletmelerin sahaya dönmesi kaynaklı istihdam artışından ileri gelecektir. İstihdamın geri dönüşümü, kalıcı ve devam eden gelir etkisi bakımından bireysellerin durumunu daha da iyileştirecek. Aşılama anlamındaki pozitif ayrışma, ABD’nin toparlanmada önden gitmesinde ana etken.

 

Dolayısıyla, ekonomik toparlanma momentumu aşılama halen düşük yüzdede kaldığından dolayı ABD’nin gerisinde kalan Avrupa’nın bir defa salgınla alakalı durumu düzeltmesi ve aşılama yüzdesini yükseltmesi gerekli. Sosyal kısıtlamaların ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri izlenmeye devam ediliyor. Ancak aşılama ivmelenirse, toparlanma da bununla orantılı bir şekilde ilerleyecektir.

 

Bir önceki toplantıda ECB, stratejik bir ince ayar yapmış ve tahvil alımlarının hızında bir artırıma gitmişlerdi. Ancak PEPP’in genel büyüklüğü ve nihai amacı değişmiş değil. Yeni bir spread ayarlamasına da girmeye gerek yok, çünkü Amerikan-Alman faiz spreadi ABD getirilerindeki son düşüşle azaldı. Getirilerin durumu daha kontrollü ve ekstra bir enflasyon fiyatlaması yok. Hatta enflasyon breakeven’lar çok az da olsa aşağı geldi. Bu bakımdan ECB toplantısından yeni bir aksiyon çıkmayacaktır. Ona ayrıntılı olarak yarın ECB preview raporunda değineceğim.

 

ABD’de Fed öncesinde üyelerin sessizliğe büründüğü blackout haftası… Fed tarafında o ekonomik iyileşme aşamasının Merkez Bankası’nı nasıl bir periyotta QE tapering iletişimine getireceği önemli. 2023’te öngörülen faiz artırımının öne çekilmesinde, bunun da öncesinde bilanço daraltma olacağından dolayı iletişim öngörülebilir bir gelecekte, muhtemelen bu sene içerisinde, yapılabilir.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı