Eğlence mekanında gerçekleşen cinayetten dolayı eğlence mekanı tazminat ödeyecek

Yargıtay, mekanda gerçekleşen cinayatten dolayı güvenlik zaafiyeti olan mekanı tazminata mahkum etti. İşletmelerin, müşterilerinin can ve mal güvenliğini korumak zorunda olduğunun altını çizen Avukat Murat Aydar, “İşletmelerin bu karardan sonra daha dikkatli olmaları şart” şeklinde konuştu.

2010 yılında Bağcılar’da bulunan müzikholde gerçekleşen cinayette Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, gerekli güvenlik tedbirini almayıp, silahlı kişinin müzikhole girmesini engellemeyen müzikholün, maktulün ailesine tazminat ödemesine hükmetti.

"İşletmeler, müşterinin can ve mal güvenliğini korumak zorundalar"

Yargıtay 3.Hukuk Dairesi’nin 2021 yılında verdiği bu kararı değerlendiren Avukat Murat Aydar, “Mekan sahipleri, müşterilerinin can ve mal güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almak zorundalar aksi halde tazminat ödemek zorunda kalabilirler. Müşteriler, mekana girdikleri andan itibaren işletmenin hakimiyet alanında olduğundan, işletmeler, müşterileri zarar göreceği eylemlerden gerekli önlemleri alıp, korumalıdırlar” dedi.

"İşletmeler, gerekli tüm önlemleri almalılar"

Müşterilerin, işletmenin reklam ve hizmetlerine güvenerek işletmelere gittiğini söyleyen Avukat Murat Aydar, “İşletmeler, gerekli tedbirleri almadıkları bu tür olaylarda müşterilerin güven duygusunu boşa çıkardıklarından dürüstlük kuralına aykırı davrandıkları kabul ediliyor ve bu sebeple tazminat ödemeye mahkum oluyorlar. İşletmelerin bu sorumluluktan kurtulabilmesi için gerekli tüm önlemlerini aldıklarını ancak buna rağmen olayın gerçekleştiğini kanıtlamaları gerekmektedir” diyerek işletmelerin gerekli tüm önlemleri almaları gerektiğini söyledi.

"Olay nasıl gerçekleşmişti?"

Olay 2010 yılında Bağcılar’da bir müzikholde gerçekleşti. Ayrı masalarda bulunan ve aralarında önceden husumet bulunduğu iddia edilen G.B. ve T.A. tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesiyle T. A, yanındaki silahı çıkararak Gürkan B.’ye 7 el ateş etti. G. B. olay yerinde hayatını kaybetti.

Murat Aydar, kimdir?

1994 yılında İstanbul’da doğan Avukat Murat Aydar, ilkokulu İhlas Koleji’nde, liseyi Çınar Koleji’nde, üniversiteyi ise İstanbul’da tamamlamıştır. 2017’den beri serbest avukatlık yapmaktadır. Bilişim hukuku ve Ceza hukuku alanlarında çalışmalarda bulunan Avukat Murat Aydar, sosyal medya üzerinden edilen hakaret suçuna karşı açtığı davalarla tanınmaktadır.

Hibya Haber Ajansı