Ekonomik gelişmeler

Bu sabah BIST100’de yatay / pozitif yönlü bir açılış bekliyoruz. Dün endeks 1341.93 – 1360.50 arasında işlem gördü ve günü +0.77% değişimle 1359.55 seviyesinde kapattı. İşlem hacmi normal seviyede gerçekleşti.

Piyasa Yorumu: Bu sabah BIST100’de yatay / pozitif yönlü bir açılış bekliyoruz. Dün endeks 1341.93 – 1360.50 arasında işlem gördü ve günü +0.77% değişimle 1359.55 seviyesinde kapattı. İşlem hacmi normal seviyede gerçekleşti. Bu sabah yatay / pozitif açılış ve sonrasında 1350 – 1378 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Piyasalarda Bugün

Küresel işlemlerde yaz döneminin getirdiği düşük likidite ve haber akışı zayıflığı mevsimselliğinin yanında yakın zaman içerisinde gözlenen Çin kaynaklı endişelerin yarattığı satış baskısı dışında yeni bir başlık söz konusu değil. Hafta ortasında Çin varlıklarındaki zayıflama eğilimi devam ediyor.

Çin’de regülasyon değişiklikleri kaynaklı yaşanan zayıflamanın etkileri farklı varlık sınıflarına da yansımış durumda. Yuan, son 4 gün içerisinde %1’lik değer kaybı sergilerken, yerel bonotahvillerde de benzer durumdan söz etmek mümkün. Offshore işlemlerde yuan paritesi 28 Temmuz günü 6.52’nin üzerini test ederken, Nisan ayından bu yana en zayıf performansı da ortaya koymuş oldu.

Kısmen Asya’dan gelen baskılanma, kısmen bugün sona erecek olan Fed toplantısına dair beklentiler, kısmen de bilanço döneminin etkisi gibi başlıklarla ABD’de endekslerin 5 gün sonra yükseliş döngüsünden geri dönüş sergiledikleri görülüyor. Teknoloji grubuna ait önemli bilançoların açıklanmasından hemen önce Nasdaq 100 endeksi 2 aydan fazla sürenin en kötü performansını sergilerken, Apple ve Microsoft işlemlerinin söz konusu eğilimde etkili olduğunu söylemek mümkün. Açıklanan rakamlar beklentileri karşılamasına rağmen gelecek dönem beklentilerinin net bir durumu göstermemesi kafa karışıklığı yaşanmasına neden oluyor. Buna göre, Apple’ın yönlendirmesi, satış büyümesinde yavaşlama ve arz kaynaklı problemlerin telefon ve ipad satışlarında etkili olabileceği yönünde.

Varyantların yarattığı global dolaşım ve aktivite endişelerinin gölgesinde İngiltere’den önemli bir akış takip ediliyor. Teyit edilmiş bilgi olmasa da gelecek hafta içerisinde AB ve ABD’den girişlerde iki doz aşı yapılması durumunda kabul edilmelerin gerçekleştirileceğine dair açıklama söz konusu olabilir.

IMF’nin açıkladığı beklentilerde henüz global anlamda değişiklik yok. Küresel büyümenin 2021’de %6 düzeyinde büyümesi beklenirken, 2022’de ise %4.4 düzeyinden %4.9’a güncelleme söz konusu. Ancak, aşı konusuna dair endişeler ve ayrışmalar gelişmiş-gelişmekte olan ülkeler arasındaki makasın biraz daha açıldığını gösteriyor uyarısı da yapıldı.

Günün ve hatta haftanın en önemli gündem maddesi bugün sona erecek olan FOMC toplantısının ardından yapılacak kamuoyu iletişimi. Son 1 ay içerisinde yeniden beliren varyant konusu ve yarattığı büyüme endişelerinin katılımcılar tarafından ne ölçekte büyümeye dair beklentilere yansıtılacağı en önemli merak konusu. Ayrıca, Haziran’da resmen duyurulan ‘tapering’ görüşmelerinin nasıl ilerlediği ve/veya yapılacak ek yeni bir iletişim de yatırımcıların odak noktasında yer alıyor. Öncesinde ise DXY’nin kısa vadeli (22 gün) ortalamalarının oluştuğu 92.50 seviyesinin aşağısında takip edilmesi Amerikan doları kaynaklı baskıların hafiflemesine imkan tanıyor. Nispeten dengeli-kontrollü Fed açıklamalarını takip etmemiz durumunda stresin azalma eğilimi devam edebilir.

Piyasalar

Çin kaynaklı hisse senetlerindeki satış eğilimi bugün sonuçları açıklanacak olan FOMC toplantısı öncesinde global risk iştahını negatif yönde baskılamaya devam ediyor. MSCI AsyaPasifik endeksi Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyede takip edilirken, ABD’de devam eden bilanço sezonunda açıklanan şirket kar rakamlarında %80 düzeyinde beklentilerin üzerinde bir performans söz konusu. Bugün Fed’in enflasyon, büyüme ve varlık alımlarının azaltılmasına dair tercih edeceği iletişimi ve yapacağı değerlendirmeler yakından izlenecek. Yerelde ise BIST cephesinde hafta başlangıcındaki zayıflama baskısının pozitif tepki ile geri alındığı görüldü. Lira, Kurban Bayramı tatili öncesindeki yatay-pozitif seyrini önemli derecede muhafaza ederken, USDTRY paritesi 8.55-8.60 aralığındaki seyrini koruyor. Yarın gerçekleştirilecek olan Enflasyon Raporu-III sunumu para politikasının gelecek dönem seyri hakkında fikir sahibi olmak adına önemli. Dün TAVHL ile başlayan bilanço sezonunda bugün AKBNK ve TOASO finansalları takip edilecek. Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %- 0.07 ile yatay performansla tamamlarken, BIST 100 endeksi kapanışı %1 yükselişle 1360 puan seviyesinden gerçekleşti. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi +6bp ile %17.72 olurken, ülke risk primi ise %1.5 yükselişle 390bp’dan günü sonlandırdı. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları genele yayılır şekilde değer kayıplarına işaret etti. Euro Stoxx 50 %-0.92, FTSE 100 %-0.42, DAX %-0.64 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları %-0.49 düzeyinde performans sergiledi. İşlem hacimleri Rusya grubu hariç 5 gün ortalamalarının gerisinde kalmaya devam etti. Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa’dan devralınan olumsuz resmin devam ettiği görüldü. Dow Jones %-0.24, S&P 500 %-0.47 ve Nasdaq %-1.21 ile günü tamamlarken; Bovespa %-1.10, Merval ise %0.24 performansla takip edildi. Asya’da yeni gün fiyatlamalarında son günlerde olduğu üzere satış baskısı sürüyor. TSİ 08.30/ NKY 225 %-1.68, Hang Seng %-0.16, CSI 300 %0.21 ve KOSPI %-0.52 ile takip edilirken, USDCNH paritesi offshoreda 6.5200 sınırında hafif yuan alıcılı seyre işaret etmekte.

Fiyatlamalar

BIST 100 endeksinde 1345-1335 seviyeleri destek, 1372-1383 ise direnç olarak yakından izlenebilir. USDTRY paritesinde 8.55-8.49 destek, 8.83-8.67 direnç olarak takip edilebilir. Fed cephesinden gelen 2023 sürprizinin ardından Amerikan doları fiyatlamalarındaki dalgalanma potansiyeli nedeniyle kısa vadeli işlemlerde EUR- eğilim sürebilir. FOMC toplantısının odakta olacağı haftada bir önceki haftalık kapanışın teknik açıdan 1.1850 bölgesinin aşağısında olması olumsuz baskılanmanın devam edebileceğini düşündürüyor. Fiyatlamalarda dengelenme oluşana dek Amerikan doları talebi yüksek olacaktır. 1.1750-1.1700 destek, 1.1870-1.1950 direnç olarak izlenebilir.

ABD Verileri - Manşet veriler beklenti gerisi, revizeler dengeleyici

ABD’de Haziran ayına ait açıklanan dayanıklı mal siparişleri verisi manşette beklentileri karşılayamamış olsa da geriye dönük revizyonları nispeten dengeli bir resim ortaya koydu. Buna göre, Haziran’da %2.2 olan beklentinin gerisinde kalarak

%0.8 artış gösteren veri Mayıs’ta ise daha önce açıklanan rakam olan %2.3’ten %3.2’ye revize edildi. Çekirdek siparişler %0.8 olarak beklenirken %0.6 olurken, Mayıs verisi %1.1’den %0.9’a sınırlı aşağı yönlü güncellendi.

Fed toplantısının odakta olduğu hafta içerisinde verinin fiyatlamalar üzerinde önemli bir değişiklik yaratmasını beklemiyoruz

TAVHL; Düşük baz ve Almatı’nın katkısıyla operasyonel sonuçlarda güçlü büyüme görüldü / sınırlı olumlu

TAV Havalimanları 2Ç21’de 95,4 milyon EUR gelir (Kons: 107 milyon EUR / Deniz Yatırım: 106 milyon EUR), 27,9 milyon EUR FAVÖK (Kons: 22 milyon EUR / Deniz Yatırım: 21 milyon EUR) ve 38,9 milyon EUR zarar (Kons: -34 milyon EUR / Deniz Yatırım: -32 milyon EUR) kaydetti. Düşük baz, kısıtlamaların kaldırılması ve Almatı Havalimanı’nın katkısıyla satış gelirlerinde yıllık bazda belirgin yükseliş görülürken, FAVÖK ortalama beklentinin %29 üzerinde gerçekleşti. Aşılama hızı ve uçuş sınırlamalarının hafifletilmesine bağlı olarak Haziran ayında görülen güçlü iyileşme ve öncü Temmuz verileri dikkate alındığında 3. çeyreğe dair olumlu beklentilerin artabileceğini düşünüyoruz.

Pandemi dönemi havalimanlarındaki faaliyet durumu: Türkiye’den Almanya’ya uçuşlar Haziran’ın ilk haftasında, Rusya’ya uçuşlar ise son haftasında serbest bırakıldı. 11 Temmuz’da Polonya karantina şartını kaldırdı. Mevcut durumda TAV’ın Türkiye’deki limanları Rusya, Almanya, Ukrayna ve Polonya yolcularına hizmet veriyor. Bu ülkeler TAV’ın uluslararası yolcularının yaklaşık %65’ine denk gelmektedir. Eurocontrol verilerine göre, Türkiye tüm Avrupa ülkeleri arasında günlük uçuşlar bazında Temmuz 2019’a kıyasla en hızlı toparlanan ülke konumundadır.

TAV’ın toplam yolcu sayısı ilk çeyrekte yıllık bazda %59 azalış göstermişti. 2Ç20 pandemindeki uçuş kısıtlamaları düşük baz etkisi yaratırken, ilk 6 aylık dönemde TAV’ın toplam yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %14 artış gösterdi, 2019’un aynı dönemindeki yolcu sayısının %34’ü düzeyinde gerçekleşti.

Şirket 2Ç21’de Euro bazında pandeminin başından bu yana en yüksek cirosunu kaydetti. Almatı operasyonlarının Mayıs ayında konsolide edilmeye başlanması 19,5 milyon Euro katkı sağladı.

Almatı Havalimanı’nın iki aylık dönemde FAVÖK’e katkısı 5,5 milyon Euro düzeyinde olurken, ilk yarıda elde edilen FAVÖK’ün %23’ünü sağlamış oldu. İkinci çeyrekte 27,9 milyon Euro ile 2019’dan beri en yüksek FAVÖK elde edildi.

Şirket ikinci çeyrekte Almatı Havalimanı’nın %85’inin satın alınmasıyla ilgili olarak 281 milyon Euro ödeme gerçekleştirdi. Haziran sonu itibariyle 1,123 milyon Euro tutarında net borç pozisyonu bulunmaktadır (1Ç21 sonu: 811 milyon EUR). Bu rakama 2Ç20’de alınan ve ADP standartlarında nakit benzeri kabul edilmeyen 50 milyon EUR tutarındaki TC Hazine Eurobond’u dahil edilmemiştir.

Kaynak Deniz Yatırım - Orkun Gödek
Hibya Haber Ajansı