Ekonomik gelişmeler

Endeks, açıklanan güçlü finansal sonuçlar ile günü pozitif kapatmayı başardı. İşlem hacimlerinde düşüş olduğu gözlemlenirken hisse senetlerinde kar realizasyonları görülebilir. Bu sabah pozitif açılış ve sonrasında 1390 – 1425 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Piyasalarda Bugün

Bugün itibarıyla Nisan ayı işlemlerini tamamlamış olacağız. Mart ayından devralınan resim ekseninde ay başlangıcında yaptığımız değerlendirmelerin nispeten farklı bir noktasında olduğumuz itirafında bulunmak gerekiyor. Başta ABD olmak üzere küresel faiz hadlerinde çok daha yüksek seviyelerde olmayı beklerdik. Keza beklentilerden güçlü gelen ABD datalarının Amerikan dolarını bir süre daha desteklemesini, hisse senetlerinin ve tahvil faizlerinin ayrışarak yola devam edeceğini tahmin etmiştik. Oysaki öyle olmadı. Bu noktada çıkarımımız, yüksek pozisyonlanmanın getirdiği yeniden portföylerde ayarlama yapma gerekliliği risk iştahı pozitif ortamın farklılaşmasını mecbur kıldı. Hal böyle olunca da hisse senetleri ağırlıklı beklentiler ve bilançolar ekseninde fiyatlanırken, EUR ve JPY gibi iki önemli risk iştahı FX çaprazının oyuna geri dönüşü DXY’nin <91.00 eğilimini destekledi. Diğer yandan ise güçlü ABD verilerinin açıklanması geleneği bozulmadı.

Geride kalan gün içerisinde ABD tahvil faizlerine olan duyarlılığın farklı fiyatlama grupları açısından ‘hala daha’ ne denli önemli olduğunu hatırladık. 10y vadeli tahvilin faizinde seans içerisinde %1.6290 açılış noktasından %1.6860 düzeyine yükseliş olunca emtia ve Amerikan doları fiyatlamaları farklılaştı. İlk etapta söz konusu eğilimi %6.4’lük 1Ç ABD GSYH verisine ve Başkan Biden’ın 1.8 trilyon dolarlık yeni destek paketine yorsak da devam eden süreçte resmin farklı bir başlık üzerinden şekillendiği gerçeği ile karşılaştık. ABD Hazinesi yaz aylarında karşımıza çıkabilecek olan borç tavanı meselesi ile uğraşmamak için arz tarafında kısmen azaltıma gidince 4 hafta vadeli kağıdın 40 milyar dolarlık ihracında Mart 2020’den bu yana ilk kez %0 faiz düzeyi oluştu. Keza benzer şekilde 8 haftalık borçlanmanın da faizi %0.01 oldu. Aynı zaman dilim içerisinde 10y enflasyon beklentisi fiyatlaması da %2.45 düzeyine ulaştı. Tüm bu gelişmelerin birlikte değerlendirilmesi ise dalgalanma boyutunun geniş olmasına imkan tanıdı. 10y tahvilde faizin kapanışı ilerleyen saatlerde %1.63’e gerilerken, bu sabah Asya işlemleri %1.63-64 civarında sakin bir resim oluşumuna işaret etmekte.

Amerikan ekonomisinin toparlanması tüm hızıyla devam ediyor. 1Ç GSYH performansı %6.4 düzeyinde gerçekleşirken, alt kırılımlardaki performans güçlü bir eğilime işaret ederken, pandemi öncesi seviyeye gelinme düzeyi %91 oldu ve içerisinde bulunduğumuz çeyrekte ABD’nin pandemi öncesi noktaya ulaşma ihtimali neredeyse kesinleşti. Doğal olarak da emtia fiyatlarına yönelik gelecek dönem beklentileri bir tur daha kuvvetlendi. Bakır gün içerisinde 2011’den bu yana ilk kez 10 bin dolar seviyesini aştı.

Yurtiçinde TCMB’nin gerçekleştirdiği Enflasyon Raporu II sunumu odak noktasındaydı. Beklendiği üzere TCMB 2021 ve 2022 tahminlerini yukarı yönde güncelledi. Buna göre, 2021’de %12.2, 22’de ise %7.5 düzeyinde enflasyon gerçekleşecek. Nisan’da enflasyonun tepe yapması, devamında gerilemesi bekleniyor. Açıklanan beklenti piyasa beklentilerinin aşağısında kalırken, lira çaprazlarında ek olumlu bir fiyatlamaya neden olmadı. Sıkı para politikası duruşunun “kararlılık ve sabırla” sürdürüleceğine dair yeni bir yönlendirmede bulunuldu. Yaz aylarında erken faiz indirimi ihtimalinin kalktığını düşünmüyoruz.

Piyasalar

29 Nisan işlemlerinde yaklaşık 1 ay sonra güçlü ABD verilerinin tahvil faizlerindeki yükselişe nispeten katkı sağladığı görüldü. Elbette farklı gerekçelerin desteği de söz konusuydu ancak Nisan ayında ne zamandır bu tarz bir eğilime tanıklık etmemiştik. Devam eden bilanço sezonu içerisinde Amazon, Twitter ve Apple merkezli haber akışı takip edilirken, özellikle Apple fiyatlamalarında çip krizinin derinleşme ihtimali üzerinden yaklaşımın etkili olduğunu belirtmek gerekiyor. ABD’de açıklanan GSYH verisinin ardından gözlerin çevrildiği Çin tarafında bugün itibarıyla resmi PMI verileri beklentilerin üzerinde zayıf performansa işaret ederken, özel sektör ölçümlemesi ise pozitif ayrışıyor. İmalat PMI datası Nisan’da bir önceki aya kıyasla -0.8 puan ile 51.1 olurken, hizmet PMI -1.4 puan ile 54.9 ve bileşik PMI -1.5 puan ile 53.8 düzeyinde gerçekleşti. Caixin imalat PMI verisi ise +1.3 puanlık gelişim sonrasında 51.9 oldu. Haftanın son işlem gününde Asya fiyatlamaları zayıf seyrederken, Çin’de 13 şirkete açılan rekabet ihlali soruşturmalarının söz konusu eğilimde etkili olduğunu söylemek mümkün. Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %-0.24 ile tamamlarken, BIST 100 endeksi kapanışı %1.13 performansla 1401 puan seviyesinden gerçekleşti. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi -4bp ile %18.55 olurken, ülke risk primi kapanışı 418bp (%-1.6) seviyesine işaret etti. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları ağırlıklı değer kayıpları şeklinde oldu. Euro Stoxx 50 %-0.45, FTSE 100 %-0.03, DAX %-0.90 ve Rusya (RTS, USD) grubu %0.11 ile günü tamamlarken, işlem hacimleri son 5 gün ortalamalarının Rusya grubu hariç %20’li seviyelerde üzerinde gerçekleşti. Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansından pozitif ayrışma gözlenirken, majör ABD endeksleri ile kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıklarının ayrışması da takip edildi. Dow Jones %0.71, S&P 500 %0.68 ve Nasdaq %0.22 ile günü tamamlarken; Bovespa %-0.82, Merval ise %0.04 performans ortaya koydu. Asya’da işlemler net satıcılı bir tabloya işaret ediyor. TSİ 08.30/ NKY 225 %-0.72, Hang Seng %-1.58, CSI 300 %-0.71 ve KOSPI %-0.73 ile fiyatlanırken, USDCNH paritesi offshoreda 6.4658 ile yuanda değer kazancı şeklinde oluşmakta.

Fiyatlamalar

BIST 100 endeksinde 1330-1250 seviyeleri destek, 1420/40 ise direnç olarak yakından izlenebilir. USDTRY paritesinde 8.10-7.99 destek, 8.37-8.45 direnç olarak takip edilebilir. EURUSD paritesi fiyatlamalarında temel belirleyici global Amerikan doları yaklaşımı olmaya devam ederken, genel risk iştahı ve bölgeye ait aşılama performansı da son dönem içerisinde öne çıkmakta. Mart ayındaki geri çekilme ile birlikte 1.16-1.17 bölgesi civarında paritenin konsolide olduğunu düşünüyoruz. 1.1960 seviyesi destek, 1.2170-1.2250 ise direnç olarak izlenebilir.

TCMB Enflasyon Raporu II Sunumu,

Nisan 2021 - 2021 ve 2022 yıl sonu tahminleri yukarı yönde revize edildi

 TCMB tarafından yılın ikinci Enflasyon Raporu (ER) sunumu Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirildi. Balkan Kavcıoğlu’nun yaptığı sunumda 2021 ve 2022 yıllarına ait enflasyon tahminlerinin yukarı yönde güncellendiği görüldü. Buna göre, 2021 yılı daha önce %70 olasılıkla tahmin edilen enflasyon seviyesi %9.4 seviyesinde bulunurken, mevcut rapor ile birlikte yukarı yönde +2.8 puan güncellenerek %12.2 olarak açıklanırken, benzer şekilde 2022 yılı tahmini de +0.5 puan revizyon ile %7.5 seviyesine çekildi. 2021 yılına dair güncellemede öne çıkan etkenlere baktığımızda; en ciddi kalemin +1.8 puanlık katkısıyla Türk lirası cinsinden ithalat fiyatları kalemi üzerinden geldiği görülürken, gıda +0.4 puan, çıktı açığı +0.4 puan, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar +0.1 puan ve enflasyon tahminindeki sapma/ana eğilimin +0.1 puanlık performansı söz konusu. 2022 yılındaki güncellemede ise; +0.3’er puan ile Türk lirası cinsinden ithalat fiyatları ve enflasyon tahminindeki sapma kalemlerinin katkıları dikkat çekerken, gıda +0.1 puan, çıktı açığı ise -0.2 puan ile düşürücü yönde etkisiyle izlendi. Gerçekleştirilen güncellemeler ile birlikte TCMB tahminlerine göre 2021 yılında petrol fiyatları ortalamasının $54.4 seviyesinden $64.4 düzeyine çekildiği görülürken, gıda fiyatları enflasyonu %11.5’ten %13’e, ithalat fiyatları %6.5’ten %13.3’e ve ihracat ağırlıklı küresel üretim endeksinin de %4.7’den %4.4’e düşürülmesi söz konusu. Öte yandan 2022 yılı beklentileri ise; petrol fiyatları cephesinde $52.1’dan $61.9’a, gıda fiyatları enflasyonu %9.4’ten %9.8’e, ithalat fiyatları %0.3’ten %-0.5’e ve ihracat ağırlıklı küresel üretim endeksinin de %4.3’ten %4.4’e güncellendiği görülmekte.

 Başkan Kavcıoğlu’nun yaptığı açıklamaların son kısmında para politikasına dair başlıklara ayrı bir parantez açıldığı görüldü. Sıkı parasal duruşun kararlılık ve sabırla sürdürüleceği belirtilirken, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda kararların alınacağı ve gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde politika faizinin oluşturulacağı belirtildi. Enflasyon görünümü cephesinde, Başkan’ın açıklamalarına göre, TCMB beklentileri, Nisan ayında enflasyonun zirve yapması ve devam eden süreçte gerileme eğilimine girmesi, özellikle de yılın ikinci yarısında. Politika faizine dair herhangi bir indirim ya da ek sıkılaşma yönlendirmesi yapılmazken, kur geçişkenliğine yönelik soruya verilen yanıt ise %20’nin bir miktar üzerinde geçiş olduğu ve katsayının sınırlı düzeyde arttığı oldu.

 Son gelişmeler ışığında –liradaki %10’un üzerindeki değer kaybı ve beklentilerdeki bozulma ana belirleyiciler olmak üzere- yılsonu enflasyon beklentimizi %13.6 düzeyine güncelliyoruz.

ABD Verileri

- 1Ç GSYH verisi piyasa beklentisinin hafif gerisinde kaldı

ABD merkezli veri yoğun günün ilk rakamları açıklandı. Buna göre, haftalık işsizlik maaşı başvuruları 540k olan beklentinin üzerinde 553k olarak açıklanırken, bir önceki hafta verisi 547k seviyesinden 566k düzeyine güncellendi. Güncelleme ile birlikte okunduğunda veri sınırlı düzeyde gerilemeye işaret ederken, daha gecikmeli olarak paylaşılan devam eden başvurular rakamı ise 3.6 milyon kişi ile hafif artış şeklinde oldu. GSYH yılın ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış hesaplamada %6.7 olan piyasa beklentisinin hafif gerisinde kalarak %6.4 olurken, kişisel tüketim %10.7 ile beklentinin +0.2 puan üzerinde gerçekleşti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde GSYH, yoy değişimde %0.4 artarken, dayanıklı mallar yıllıklandırılmış kalemde

 %41.4 arttı. Hizmetlerin %4.6 büyüdüğü dönem içerisinde özel yatırımlar %-5, toplam sabit yatırımlar ise %10.1 ile takip edildi.

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı