Enez Kalesi'nin son hali ziyaretçilerini üzüyor

Trakya'da yer alan tarihi kalelerden bir tanesi olan Enez Kalesi İstanbullu ziyaretçilerin ilk uğradığı tarihi yerlerden sadece biri. Tam olarak inşa tarihnin ne zaman olduğu bilinmemekle birlikte Enez Kalesi'nin Cenevizliler tarafından yapıldığı biliniyor. Bugünlerde ise ziyaretçi akınına uğrayan Enez Kalesi, son görüntüsüyle gelen ziyaretçileri üzüyor. Yeterli özenin gösterilmediği anlaşılan kalede çöp ve kum yığınları dikkat çekiyor.

Trakya'da yer alan tarihi kalelerden bir tanesi olan Enez Kalesi İstanbullu ziyaretçilerin ilk uğradığı tarihi yerlerden sadece biri. Tam olarak inşa tarinin ne zaman olduğu bilinmemekle birlikte Enez Kalesi'nin Cenevizliler tarafından yapıldığı biliniyor.

XII. yüzyılda onarılan kalenin yapı malzemesini kesme taş, tuğla ve antik mimari parçalar meydana  getirmiş, Kalenin içerisinde ise Enez'in simgesi olan Enez Ayasofyası, mozaik döşemeli küçük bir kilise ve bir de şapel olarak kullanılmış bir mağara bulunuyor.

Bugünlerde ise ziyaretçi akınına uğrayan Enez Kalesi, içerisindeki kum yığınlarıyla ziyarete gelenleri hayretler içerisinde bırakıyor. HİBYA Haber Ajanı'na gönderilen görüntülerde tarihi yapının içerisinde bulunan çöplerin ve kum yığınlarının kaleye zarar verdiği görülüyor.

Hibya Haber Ajansı