FX Piyasaları

Dolar / TL'de hafta başında direnç yapılan ve halihazırda 8,61 - 8,62 bölgesinde bulunan aylık ortalama, ana direnç olarak izlenebilir. Aşağıda ise 8,51 destek. Söz konusu seviyelerin dışında, yukarıda 8,71 bir sonraki direnç iken, aşağıda 8,48 ve 8,42 sıralı destekler olarak takip edilebilir.

USD/TRY: Dün %0,2 oranında düşüş kaydederek aylık ortalaması ve yükseliş trendinin altına sarkan Dolar endeksi (DXY) bu sabah da söz konusu ortalama ve trendin hafif altında seyrediyor.

Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise sakin bir görüntü sergiliyor. Küresel risk iştahı Çin'de bazı sektörlere yönelik alınan regülasyon kararlarının etkisiyle zayıf seyrederken, Delta varyantı ile ilgili haber akışı da yakından izleniyor.

Bugün ise TSİ 21'de Fed'in faiz kararı ve TSİ 21.30'da Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşması günün odak noktasında olacak. Fed toplantısında faiz veya varlık alımlarına ilişkin bir değişiklik yapılması beklenmezken, Powell'ın enflasyon, büyüme ve son zamanlarda Delta varyantı kaynaklı artan vakalar ile tahvil alım programı konusunda vereceği olası mesajlar yakından izlenecek. Yurtiçi tarafta ise TL'de sakin ve görece düşük oynaklık devam ederken, yarınki TCMB Enflasyon Raporu ve bu akşamki Fed toplantısı yön konusunda daha net bir resim ortaya koyabilir. Şu aşamada Dolar / TL'de hafta başında direnç yapılan ve halihazırda 8,61 - 8,62 bölgesinde bulunan  aylık ortalama, ana direnç olarak izlenebilir. Aşağıda ise 8,51 destek. Söz konusu seviyelerin dışında, yukarıda 8,71 bir sonraki direnç iken, aşağıda 8,48 ve 8,42 sıralı destekler olarak takip edilebilir.


EUR/USD: Piyasalar TSİ 21'de Fed'in faiz kararı ve TSİ 21.30'da Fed Başkanı Powell'ın açıklamalarını bekliyor. Parite ise karar öncesinde aylık ortalamasının bulunduğu 1,1820 civarında dalgalanırken, zayıf risk iştahı ve ECB'den gelen güvercin açıklamalara karşın Dolar'ın güçlenemediğini izliyoruz. Dolar endeksi (DXY) bu sabah aylık ortalamasının hafif altında. Delta varyantının ABD ekonomisini de olumsuz etkileyebileceğine yönelik beklentiler Dolar'da kısmen fiyatlanıyor olabilir. Bu çerçevede varlık alım programı, enflasyon dışında Powell'ın Delta varyantının ekonomiye olası etkilerine yönelik potansiyel değerlendirmeleri yakından izlenecek. Pariteye ise teknik olarak baktığımızda, kısmen de olsa toparlanan göstergeler ve dönüş formasyonu olan alçalan takoza bağlı olarak, 1,1790 yakın desteğinin altında kalıcılık sağlanmadıkça, 1,1880 seviyesine kadar yükseliş görülebilir. Sonraki hedef ise 1,1930 seviyesinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 1,1790 desteğinin altında 1,1750 ve 1,17 sıralı destekler konumunda. 

XAU/USD: Reel faizlerdeki düşük seviyelere karşın bir süredir bant hareketi yapan değerli maden, TSİ 21'de Fed'in faiz kararı ve TSİ 21.30'da Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları ile yönünü netleştirebilir. Teknik olarak bakıldığında 1.794 yakın desteğinin altına sarkma yaşanmadıkça 1.835 hedefte kalabilir. Ara direnç 1.822 seviyesinde. Diğer yandan, 1.794 desteğinin altındaki bir kalıcılıkta 1.782  ve 1.774 sıralı destekler hedef olabilir.

 


FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı