FX piyasaları

Enflasyon Raporu beklentileri karşılayamasa bile, DXY'deki düşüş potansiyeli ve kurdaki görece düşük oynaklık nedeniyle TL dirençli durmaya devam edebilir ve kur aylık ortalamanın yakın bulunduğu 8,61 direncinin altında kalabilir.

USD/TRY: Dün Fed toplantısının "yeterince güvercin değil" riski ile sonuçlanmadığı gözlenirken, Fed'in varlık alımlarının azaltılmasında yavaş davranacağının güvencesini vermesi ile piyasada risk alma iştahı arttı. Dolar endeksinde de (DXY) düşüş gözleniyor. Güvercin Fed sonrasında Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ile birlikte TL de alıcılı. Bugün TSİ 10.30'da TCMB tarafından yayımlanacak Enflasyon Raporu'nda, enflasyon tahmininde belirgin şekilde yukarı yönde revize (önceki tahmin %12,2) görülmesi durumunda TL'de güçlenme belirginlik kazanabilir ve kur 8,48 desteğinin kırarak 8,42 desteğine kadar düşüş gösterebilir. Enflasyon Raporu beklentileri karşılayamasa bile, DXY'deki düşüş potansiyeli ve kurdaki görece düşük oynaklık nedeniyle TL dirençli durmaya devam edebilir ve kur aylık ortalamanın yakın bulunduğu 8,61 direncinin altında kalabilir.


EUR/USD: Fed dün akşamki kararında faizlerde ve varlık alım programında beklendiği gibi değişiklik yapmadı. Toplantı sonrası konuşan Powell da faiz artırmaya yakın olmadıklarını belirtirken, Fed'in varlık alımlarının azaltılmasında yavaş davranacağının güvencesini vermesi ile Dolar'da düşüş görülüyor. Bunun dışında Çinli şirketlerin şartları yerine getirmeleri durumunda ABD'de halka açılmasına izin verilebileceği haberleri de Asya piyasalarını desteklerken risk iştahı genel olarak pozitif. Bu kapsamda paritede yükseliş eğilimi sürebilir ki teknik olarak dün de bahsettiğimiz dönüş formasyonu olan alçalan takoz işlerlik kazanabilir ve parite 1,1930 hedefine doğru yükselişini sürdürebilir. Ara direnç 1,1880 seviyesinde. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1,1820 tepki gelebilecek yakın destek konumunda.

XAU/USD: Reel faizlerdeki düşük seviyelere karşın yükselmekte zorlanan değerli maden, dün güvercin Fed sonrasında Dolar'daki hafif geri çekilmenin bir miktar belirginleşmesi ile güç kazanıyor. Şu aşamada Dolar'da baskının sürebileceğini düşünürken, Ons Altın 1.807 desteğinin üzerinde kalarak 1.834 hedefine doğru yükselişini sürdürebilir. Ara direnç ise 1.822 seviyesinde. Diğer yandan, olası geri çekilmelerde 1.807 seviyesinin altında 1.795 ana destek olarak izlenebilir.

 

FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatirim
Hibya Haber Ajansı