Günün gelişmeleri

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü % 0,27 değer kazanarak günü 1.420,00 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü % 0,27 değer kazanarak günü 1.420,00 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 1,29 ile bilişim olurken en çok kaybettiren ise % 5,41 ile finansal kiralama ve faktoring oldu. Usd/Try ise günü yatay tamamladı

Yurtiçinde bugün gözler TCMB faiz kararına çevrilmiş durumda. Merkez Bankası’nın faizleri  % 19.00’da sabit bırakacağını tahmin ediyoruz. Ancak Merkez Bankası’nın önümüzdeki döneme ilişkin mesajları yakından izlenecek. Özellikle artan enflasyonun reel faiz getirilerini aşağıya çektiğini izlerken ÜFE’deki artışın talep enflasyonu yaratıp TÜFE’yi de yukarı çekeceğini düşündüğümüzde politika faizine yaklaşan bir enflasyon karşısında nasıl önlem alınacağının mesajları izlenecek. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu her fırsatta her ne kadar sıkı para politikası görüşünü koruyacağını açıklasa da enflasyon üzerinde faiz verip vermeyeceğine dair piyasalar somut kanıt arayacaktır. Faiz kararının ardından reel faizlerdeki düşüşün devamının bekleneceğinden bu yurtiçinde sermaye çıkışlarına sebep olabilir. Bu durumda  kurda  yukarı hareketler hızlanabilir. Borsada ise faizlerin sabit bırakılması reel sektör ve bankacılık için olumlu karşılanabilir ancak sermaye çıkışları ihtimalinin borsaya nasıl yansıyacağını da yakından takip edeceğiz.

ABD:  Dün ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncüsü kabul edilen ADP Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin altında 742K olarak gerçekleşirken son aylarda özel sektöre ilişkin istihdamın toparlandığı görüldü. Büyümenin öncüsü kabul edilen verilerden hizmetler PMI verisi beklentilerin üzerinden 64.7 olarak açıklanırken son yılların en yüksek verisi olarak kaydedildi. ISM hizmetler PMI verisi beklentilerin altında 62.7 olarak açıklanırken pandemi teşvikleri sonrası hizmetler sektöründe toparlanmanın devam ettiğini izledik. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD ekonomisinin beklenenden hızlı toparlandığını söylerken işsizlik oranının bu yıl % 4,5 veya altına düşebileceğini, büyüme oranının da %6-7 aralığında olacağını tahmin etti. Mester, enflasyonun %2 seviyesinin üstüne çıktığını görene kadar temkinli şekilde sabırlı olmayı bekliyorum derken varlık alımları konusundaki ileri dönük yönlendirmemizdeki şartların yerine geldiğini değerlendirmeden önce daha fazla iyileşme görmeye ihtiyacım var diye konuştu. Boston Fed Başkanı Eric Rosengrenenflasyonda bahar aylarında geçici bir bozulma olabileceğini ifade ederken varlık alımlarını azaltmayı konuşmaya başlamak için çok erken olduğunu vurguladı. Fed üyelerinin açıklamalarının ardından ABD 10  yıllık tahvil faizlerinin  % 1.5^7 seviyelerine doğru düştüğü izlenirken dolar endeksinde de kısmi geri çekilmenin yaşandığı görüldü. ABD borsaları ise dünü  karışık bir seyirle kapattı.

Bugün  ABD’de haftalık isşizlik başvurularının 540K gelmesi beklenirken Fed üyelerinden Williams ve Bostic’in de konuşmaları takip edilecek.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde hizmetler PMI verisi 50.5 olarak beklentilerin hafif üzerinde açıklanırken gelen veri son 8 ayın en yüksek değerine ulaştı. 8 ay sonra ilk defa hizmetler sektöründe toparlanma görüldü. Son dönemde enflasyon gündeme oturmuş durumda. Euro Bölgesi'nde aylık bazda ÜFE beklentiler dahilinde %1,1 olarak açıklanırken, yıllık bazda ÜFE ise beklentilerin üzerinde %4,3 olarak gerçekleşti. Üretici maliyetlerindeki yükseliş devam ederken şüphesiz ki bu ilerleyen dönemde TÜFE’ye de yansıyacaktır. Bölge ekonomilerinden İtalya’da hizmetler PMI beklentilerin altında kalırken İspanya’da hizmetler PMI beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Almanya ve Fransa ‘da hizmetler PMI beklentiler dahlinde gerçekleşti. Korona virüs salgınının en çok vurduğu sektör olan hizmetler sektöründe hala henüz tam toparlanmaya dair somut bir gösterge yok iken aşı çalışmaları hizmetler sektöründe belirleyici olacak gibi gözüküyor. Avrupa borsaları da dünü yükselişle kapattı. Eur/Usd ‘de satış devam ederken Eur/Try’de ise  yatay eğilim hakimdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde  aylık bazda perakende satışların % 1.5 açıklanması beklenirken Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin, Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen bir "Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Direktifi - ileriye dönük yol" konferansında konuşma yapması bekleniyor. Bu konuşmada büyümeye, enflasyona ve istihdama dair verilecek mesajlar piyasalar tarafından yakından izlenecektir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1409 seviyesinin altında önce 1396 ve arkasından 1381 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1428 direncinin kırılması halinde önce 1445 ve arkasından 1460 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1499 seviyesinin kırılması halinde önce 1511 ve arkasından 1531 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1477 desteğinin altında önce 1465 ve arkasından 1448 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.3140 seviyesinin kırılması halinde önce 8.2475 ve arkasından 8.2145 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.3700 direncinin üzerinde önce 8.4570 ve arkasından 8.5780 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1782 seviyesinin altında önce 1771 ve arkasından 1756 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1796 direncinin kırılması halinde önce 1816 ve arkasından 1827 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#AKSUE AKSU ENERJİ- Şirket kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’den 150 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

#ARCLK ARÇELİK - Fitch tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notu’nun teyit edildiği açıklandı.

#AVGYO AVRASYA GMYO - Şirket portföyünde yer alan Metrocity İş Merkezi A Blok’ta bulunan bağımsız bölümün mevcut kiracı MTRYO’ya aylık 12.711 TL’ye kiraya verilmesine karar verildiği açıklandı.

#CRFSA CARREFOURSA - Nusret Orhun Köstem'in Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildiği açıklandı.

#CRFSA CARREFOURSA / #MGROS MİGROS - CRFSA ile MGROS arasında, CRFSA tarafından, işletilmekte olan 34 adet mağazanın, kiracılık hakkının ve kira sözleşmelerinin devri kapsamında sözleşme imzalanması sonrası, Rekabet Kurumuna yapılan başvurunun olumlu karşılandığı, MGROS ve CFRSA arasında yapılan sözleşmeden toplam devir bedelinin 26 milyon TL olduğu açıklandı.

#DESA DESA DERİ - Şirketin bedelli sermaye artırımı yapmayı düşünmediği medyada yer aldı.

#ISCTR İŞ BANKASI - GMTN programının 7 milyar doları limit ile güncellendiği, programın 2021 yılı senelik güncellemesini aynı tutar ile tamamlandığı açıklandı

#PENTA PENTA TEKNOLOJİ - Şirket paylarının halkı arzı kapsamında talepler 6 - 7 Mayıs’ta toplanacak.

#ITTFH İTTİFAK HOLDİNG - Şirket bağlı ortaklığı İmaş Makine’nın fabrika binasına DC 1780 KWe gücünde Çatı GES uygulamasının kesin kabulünün yapıldığı ve santral üretimine başlandığı açıklandı.

#KRVGD KERVAN GIDA - Şirketin kurulma aşamasında olan %100 iştiraki Kervan International AB aracılığıyla Warsaw Equity Management S.A. ve diğer ilişkili taraflar arasında ZPC Otmuchów'nın ve ZPC Otmuchów'un iştiraki Przedsiebiorstwo Wyrobów Cukierniczych Odra'nın çoğunluk paylarının alımına yönelik bir Hisse Satın Alma Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#KLKIM KALEKİM - Şirket paylarının halkı arzı kapsamında talepler bugün ve yarın toplanacak.

#MERKO MERKO GIDA - Sermaye artırımından elde edilen fonun 12,7 milyon TL’sinin tasfiye edilecek döviz borçlarında, 4,2 milyon TL’sinin tesis ve altyapı yatırımlarında, 8,2 milyon TL’sinin işletme sermayesinde kullanıldığı açıklandı

#PENTA PENTA TEKNOLOJİ - Şirket paylarının halkı arzı kapsamında talepler bugün ve yarın toplanacak.

#RYGYO REYSAŞ GMYO - Antalya Serik’teki 42.483 m 2 ’lik deponun 9.123 m 2 ’lik depolama alanının 10 yıllığına kiraya verildiği, 10 yıllık kiradan 27 milyon TL gelir elde edileceği açıklandı.

#SAHOL SABANCI HOLDİNG - Ageas ile Aviva arasında imzalanan Hisse Alım Sözleşmesinde belirlenen kapanış koşullarının yerine getirildiği, Aviva'nın sahip olduğu AVISA sermayesinin %40'ını temsil eden 72.000.006 payların tamamının Ageas tarafından devralındığı açıklandı. Nusret Orhun Köstem’in CFO olarak atandığı açıklandı.

#ZRGYO ZİRAAT GMYO - Şirket payları Borsa’da bugün işlem görmeye başlayacak

Kaynak Acar Menkul-Onur Altın
Hibya Haber Ajansı