Günün gelişmeleri

USD/TRY, Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.5450 seviyesinin kırılması halinde önce 8.4950 ve arkasından 8.4325 seviyesi test edilebilir.

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde Temmuz ayına ait açıklanan Reel Kesim Güven Endeksi bir önceki aya göre 1.8 puan artarak 114.8 puan seviyesinde gerçekleşirken gelecek 3 aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarı bekleyişlerinde azalış görülürken, ihracat sipariş miktarında artış yaşandı. Temmuz ayına ait açıklanan Kapasite Kullanım Oranı ise bir önceki aya göre 0,1 puan artarak % 76.7 olarak açıklandı. TÜİK’ten gelen verilere baktığımızda  sektörel güven endekslerinde  bir önceki aya göre hizmet sektöründe % 5,8, perakende ticaret sektöründe %3,7 ve inşaat sektöründe %4,7 artış görüldü.  Gelen verilerin iyimserliğinin ise piyasalar üzerine yansımadığını görüyoruz. BİST100 endeksi dünü  % 0.18’lik düşüşle 1.349,11 puandan tamamlarken işlem hacmi  10.5 milyar TL olarak gerçekleşti. Usd/Try kuru ise haftaya hafif alıcılı başladı.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Piyasalar yarın akşam açıklanacak Fed faiz kararını beklerken BİST100 üzerindeki satış baskısı devam ediyor. 1341 kritik seviye, bu seviyenin kırılması halinde daha sert satışlar gerçekleşebilir. Dolar endeksinin yükseldiği ortamda Türk Lirası’nın gücünü koruması şu an için kurların yatay hareket etmesini sağlarken Fed faiz kararı sonrası kurlarda da yükselişler hız kazanabilir.

ABD:  Dün ABD’de yeni konut satışları beklentilerin altında 676 bin adet gerçekleşirken, Haziran 2020' den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Dünya genelinde  inşaat sektöründe ham madde fiyatlarının sert yükselmesi bina maliyetlerini artırırken konut fiyatlarının yükseldiği ortamda yatırımcıların ve vatandaşların yeni konut alımlarına ara verdiğini görüyoruz. ABD'de Cumhuriyetçi Parti, Demokratların geniş kapsamlı altyapı paketi anlaşması teklifini reddetti. Bunun şimdilik borsalar üzerinde bir etki yaratmadığını izliyoruz. Altyapı paketindeki görüşmeler önümüzdeki günlerde tekrar sürebilir. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizleri yükselişini sürdürürken bugün faizler % 1.28 seviyesinden işlem görmekte. Özellikle ABD 10 yıllıklarında ilk takip edilmesi gereken seviye % 1.31 olunmalı. Bu seviyenin üzerine tekrar çıkılması halinde doların küresel bazda değer kazandığı bir piyasa izleyebiliriz. Ayrıca altın fiyatlarında aşağı yönlü beklentimizde tahvil faizlerindeki yükselişe paralel sürmekte. Bu noktada Fed’in alacağı kararlar etkili olacaktır. Altın fiyatlarında bir süredir yataylık hakim olsa da satış baskısı altında kalmaya devam ediyor. Dün ABD borsaları günü alıcılı kapatırken  Dow, Nasdaq ve S&P’de tarihi rekorlar yenilendi. Dün gelen bilançoların etkisiyle endekslerde yükseliş eğilimi devam etti. Bugün ABD’de açıklanacak bilançoların yine borsalara yön vermesi bekleniyor.

Bugün ABD’de harcamalar yoluyla hem büyümeyi hem enflasyonu etkileyecek verilerden çekirdek dayanıklı mal siparişlerinin aylık bazda % 0.8 gelmesi beklenirken dayanıklı mal siparişlerinin ise aylık bazda % 2.1 açıklanacağı tahmin ediliyor. ABD’de korona virüs kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından tüketici harcanmalarında görülen yükseliş veriler üzerinde pozitif etki yaratabilir. Bunun dışında konut sektörüne ait açıklanacak verilerde  aylık bazda konut fiyat endeksinin % 1.6 artması beklenirken, S&P/CS karmaşık-20 konut fiyat endeksinin yıllık bazda % 16.1 geleceği öngörülmekte. CB tüketici güveninin 123.9 ve Richmond imalat endeksinin de 20 puan açıklanması tahmin edilmekte. ABD için her ne kadar veri yoğun bir gün olsa da gözler yarın akşam açıklanacak faiz kararında olacak. Fed’in tahvil alım programının azaltılacağına dair bir takvim açıklayıp açıklamayacağı piyasaların yönünü tayin edecektir.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde Almanya’dan gelen İFO İş Güven Endeksi beklentilerin altında 100.8 puan olarak açıklanırken, IFO İş Güven Endeksi'nde 6 ay sonra ilk defa düşüş görüldü. Alman iş dünyasının ekonomiye olan güveni ham madde ve malzeme tedarik sıkıntılarının etkisi ile düştü. Ayrıca Delta varyantına dair gelişmelerinde güven kaybında etkili olduğunu izledik. Ifo Başkanı Clemens Fuest yaptığı açıklamada, "Tedarik darboğazı ve artan koronavirüs vaka sayılarının yarattığı endişeler Alman ekonomisi üzerinde baskı yaratıyor" diye konuşurken  Ifo ekonomisti Klaus Wohlrabe de yaptığı değerlendirmede, Almanya'da sanayi sektörünün % 64'ünün, toptancıların yüzde 60'ının ve perakendecilerin % 42,5'inin ham madde ve malzeme, mal tedarikinde yetersizlikten şikayet ettiklerini vurguladı. Eur/Usd paritesi  1.1822-1.1750 arasında sıkışma yaşarken özellikle 1.1750’nin kırılması sert satışların yaşanmasına neden olabilir. Eur/Try ise  10.05 desteğinin üzerinde tutunmaya devam ediyor. Avrupa borsaları dünü  karışık bir seyirle kapatırken küresel bazda borsalardaki yükselişin delta varyantı ve gelen ekonomik verilerle törpülendiğini gördük.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin. Avrupa piyasaları da Fed’den yarın akşam gelecek faiz kararı ve tutanakları beklemekte.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1347 seviyesinin altında önce 1341 ve arkasından 1329 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1352 direncinin kırılması halinde önce 1360 ve arkasından 1374 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1465 seviyesinin kırılması halinde önce 1479 ve arkasından 1490 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1453 desteğinin altında önce 1441 ve arkasından 1422 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.5450 seviyesinin kırılması halinde önce 8.4950 ve arkasından 8.4325 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.5880 direncinin üzerinde önce 8.6260 ve arkasından 8.6620 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1797 seviyesinin altında önce 1791 ve arkasından 1773 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1809 direncinin kırılması halinde önce 1816 ve arkasından 1825 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ANSGR ANADOLU SİGORTA–Ocak - Haziran döneminde prim üretimi %25,15 artışla 4,80 milyar TL’ye yükseldi.

#AGHOL ANADOLU GRUBU HOLDİNG - Şirketin iştiraki Çelik Motor bünyesinde bulunan MOOV ile Getir B.V. arasında ortaklık dahil olmak üzere işbirliği yapmak üzere görüşmelere başlandığı açıklandı.

#ASUZU ANADOLU ISUZU - JCR Avrasya tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notunun A (Trk) (Stabil Görünüm), Kısa vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notunun A-1 (Trk) (Stabil Görünüm), Uzun Vadeli Uluslararası Kredi Notunun BBB- (Stabil Görünüm), Kısa Vadeli Uluslararası Kredi Notunun ise A-3 (Stabil Görünüm) olarak değerlendirildiği açıklandı.

#AYES AYES ÇELİK - İzmir Kemalpaşa fabrika çatısı üzerine 1020 kWp (900 kW) gücünde GES yatırımının devam ettiği ve projenin onay sürecinde olduğu açıklandı.

#BANVT BANVİT - Şirketin Et Entegre Tesisi Kapasite Artışı Projesi ile ilgili ÇED sürecinin başladığı medyada yer aldı.

#BMSCH BMS ÇELİK - Şirketin ile Philadelphia'da yerleşik Intermetal - Internatıonal Metal Llc ile 150 ton karşılığında 160.732 dolarlık Çelik Hasır Satış sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#EGGUB EGE GÜBRE  - Haziran ayında açıklanan ihracat siparişinin 19.766,36 Ton NP Gübresi ve 7,8 milyon dolar olarak tamamlandığı açıklandı.

#EUHOL EURO YATIRIM HOLDİNG - Ege Sigorta'nın Güvence Hesabı'ndan tekrar geri alınmak üzere görüşmelere başlandığının açıklanması kapsamında, görüşmelerin devam ettiği açıklandı.

#FADE FADE GIDA - Novada Menemen AVM’sinin satılması konusunda şirkete sunulan kurumsal tekliflerin değerlendirildiği açıklandı.

#FONET FONET BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - Karabük İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan 3 yıl süreli SBYS Sistemi ihalesine 3,9 milyon TL ile en uygun teklifin verildiği açıklandı.

#GENIL GEN İLAÇ - Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 28 - 30 Temmuz tarihleri arasında toplanacak.

#KARSN KARSAN - Şirketin Timisoara Belediyesi'nin şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde kullanılmak üzere Romanya Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığı tarafından açılan, 44 Adet 18 Metre Uzunluğunda Elektrikli Belediye Otobüsü Alımı İhalesini 276,5 milyon TL bedele kazandığı açıklandı.

#KLGYO KİLER GMYO - TOKİ tarafından yapılan İstanbul Beşiktaş’taki Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşım İşi İhalesi sonucu arsa üzerinde geliştirilecek proje kapsamında şirketin payı %99 olan Beşiktaş Abbasağa KLGYO - Biskon Yapı ile TOKİ arasında Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşım İşi Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#MANAS MANAS ENERJİ - Şirket payları bugün Borsa'da işlem görmeye başlayacak.

#OSTIM OSTIM ENDÜSTRİYEL YATIRIM - Şirket ile Ceceli Demir ve Emek Boru arasında imzalanan Kat Karşılığı Ve Hasılat Paylaşımlı İnşaat Sözleşmesi kapsamında yapılacak olan inşaatın mimari proje çalışmalarına devam edildiği açıklandı.

#SNKRN SENKRON GÜVENLİK - Şirketin planları arasında tahsisli sermaye artışı olduğu medyada yer aldı.

Kaynak Acar Menkul - Onur ALTIN
Hibya Haber Ajansı