İletişim kazası sonrası pozitif tepki bekliyoruz

Zirvede hava çok çabuk değişebiliyor. ABD ve Avrupa piyasalarındaki bahar havası ABD Hazine Bakanı Yellen’in “genişleyici maliye politikaları büyük ihtimalle faiz artışına yol açar” cümlesi sonrası küçük çaplı bir bir fırtınaya dönüştü. Faiz artışına duyarlı teknoloji hisselerindeki satış piyasa geneline göre daha sertti,.

Yellen’in “yanlış anlaşıldım”, “faiz artışı tahmin ya da tavsiye etmiyorum” açıklaması üzerine vadeli piyasalarda sınırlı bir toparlanma ile güne başlıyoruz. Yanlış nedenle de olsa piyasalarda sağlıklı bir düzeltme olduğunu düşünüyoruz.


Avrupa ve ABD borsalarındaki kayıplardan kaçamayan Borsa İstanbul satıcılı bir gün geçirdi. Yabancı satışı robotlarla sınırlıydı. Bankalardan, holdinglere, otomotivden, havacılık sektörüne genele yaygın kayıplar gördük. Erdemir, Petkim, Vestel, Anadolu Grubu Holding, Coca Cola pozitif ayrışan az sayıda hisse arasında yer aldı. Endeksin tutunmasını teknik olarak pozitif sinyal olarak görüyoruz.


Dünya borsalarının seyri Borsa İstanbul’da pozitif bir açılışa işaret ediyor. Endeks için destek ve direnç seviyesi olarak 1.400 ve 1.430 seviyeleri öne çıkıyor. Endeks için 50 günlük ortalama olan 1.430 seviyesinin aşılması teknik olarak önemli.


Bugün kar açıklayan şirketlerden Coca Cola, Indes, Enerjisa beklentileri yendi. Coca Cola son iki haftada %15 değer kazandığı için kar satışı gelebilir. Indes sonuçlarına pozitif tepki bekliyoruz. Operasyonel karı çok güçlü gelen Enerjisa hisselerinde pozitif tepki öngörüyoruz. Beklentilere paralel gelen Akçansa hissesinde özel bir tepki beklemiyoruz. Teknik bültende alış yönünde Erdemir, Kardemir, Pegasus, Turk Telekom, Doğan Holding öne çıkıyor.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı