İste: "'İktidarın sevimli barosu' olma heveslisi olanların dönemleri kapandı"

Avukat Onur İste, Türkiye Barolar Birliği (TBB) 36. Olağan Genel Kurulu seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avukat Onur İste, Türkiye Barolar Birliği (TBB) 36. Olağan Genel Kurulu seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. İste açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye Barolar Birliği'nde "iktidarın sevimli barosu" olma heveslisi olanların dönemleri kapandı. Hukukçuluk, hakkaniyetli olmak kaydıyla muhalif olmayı gerektirir. Zira her iktidar, az ya da çok yozlaşır. Bu yozlaşmayı denetleyen ise hukuk mekanizmasıdır. 

Unutmayalım ki seçilen Barolar Birliği yönetimi, sırf Feyzioğlu kalabilsin diye seçim sisteminde yapılan Kanun değişikliğine rağmen kazandı. Eğer delege sisteminde yapılan akla ziyan değişiklik olmasaydı, Feyzioğlu' nun yenilgisi çok daha dramatik olurdu. Demek ki böyle büyük bir haksızlığın varlığı karşısında, iktidarın tam desteğini almak bile yetmiyormuş. 

Türkiye' nin en büyük Barosu olmasına rağmen, adaletsiz Kanun düzenlemesiyle delege sayısı hiçleştirilen İstanbul Barosu' nun onurlu duruşuna da değinmek gerekiyor. İstanbul Barosu' nun bir avuç onurlu delegesi, bir tepki olarak hiçbir kurula aday olmadı ve dünyevi makamlar için bir hukukçuya yakışmayan bayağı pazarlıklara inat, yalnızca hukukun ve adaletin yanında oldu. Bir tebrik de İstanbul Barosu temsilcilerine olsun.  Darısı kapitülasyon dönemindeki çoklu hukuk sistemine benzettiğim çoklu baro saçmalığının kaldırılmasına.. Türk milletine, Türk hukuk camiasına ve özelinde savunma makamını temsil eden tüm avukatlara hayırlı olsun."


Hibya Haber Ajansı