İvme kaybına karşın iyimser hava korunuyor

Piyasalarda resesyon endişesi yüksek seyretse de büyük ölçekli faiz artırımlarının yerini daha ılımlı adımlara bırakabileceğine dair beklentilerin güç kazanması varlık fiyatlarının iyimser bir zeminde hareket etmesini sağlıyor.

Piyasalarda resesyon endişesi yüksek seyretse de büyük ölçekli faiz artırımlarının yerini daha ılımlı adımlara bırakabileceğine dair beklentilerin güç kazanması varlık fiyatlarının iyimser bir zeminde hareket etmesini sağlıyor. Bu beklentileri destekleyen ana unsur ise imalat rakamları başta olmak üzere verilerin ortaya koyduğu tablonun resesyon ihtimalinin giderek arttığına işaret etmesi. Dün Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentisinin altında yaptığı faiz artırımı da bu açıdan önemliydi. Zayıf veriler faiz artırımlarının hız kesebileceğine yönelik beklentilerin kuvvetlenmesini sağlayabileceği için piyasaların veri hassasiyetinin yüksek seyretmesi olası görünüyor. Bu kapsamda hizmet sektörünün ABD ekonomisi içindeki payı göz önünde bulundurulduğunda bugün açıklanacak ISM hizmet endeksinin ortaya koyacağı sonuç Fed’in faiz artırımı patikasına dair beklentilerin biraz daha şekillenmesi açısından oldukça önemli. Ayrıca aralarında güçlü bir bağ olmasa da Cuma günkü istihdam verileri öncesinde ADP özel sektör istihdam rakamları da yakından izlenecektir.

TL: Önceki gün açıklanan yıllık enflasyon rakamının yüzde 83,5 seviyesine yükselmesine karşın piyasalardaki genel beklenti Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine önümüzdeki toplantılarda da devam edeceği yönünde. Bu kapsamda yıl sonunda politika faizinin yüzde 9 seviyesine kadar gerileme potansiyeli söz konusu. Enflasyonun henüz zirve yapmadığı içinde bulunduğumuz dönemde bu durum doğal olarak TL açısından zorlu bir tabloya işaret ediyor. Ancak gerek beklentilerin kısmen fiyatlara yansımış olması gerekse risk iştahının yeniden artmaya başlaması bu beklentilerin TL üzerinde yarattığı potansiyel baskının şimdilik sınırlı kalmasını sağlıyor.

Borsa İstanbul: Hafta başındaki yüzde 6,7’lik değer kazanımının ardından BIST-100 endeksinde yukarı yönlü hareket etme eğilimi dün de devam etti. 3400 puan direncini rahat bir şekilde aşan ve bu noktayı gün içinde tabana dönüştüren endeks üzerini test etse de 3460 puan direnicini ise kalıcı şekilde kırmayı başaramadı. 3460 dışarıda bırakıldığında mevcut durumda yukarıda 3500 ve 3550 puan seviyelerini direnç noktaları olarak izliyoruz. Genel olarak bakıldığında kısa vadeli görünümü pozitif bulmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda küresel risk iştahını bozacak bir zemin oluşmaz ise endeksin Eylül ayının ikinci yarısında oluşan kayıplarını azaltma çabasına devam etmesi olası görünüyor. Ancak son iki günde gerçekleşen güçlü değer kazanımlarının ardından bir miktar ivme kaybı yaşamasının sürpriz olmayabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

BIST-30 En yakın vadeli VİOP kontratı 

Günü 3929 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 3902, 3871, 3843 ve 3812 destek olarak izlenebilir. 3957, 3988, 4016 ve 4047 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL En yakın vadeli VİOP kontratı 

Günü 19.1461 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 19.0505, 18.9740, 18.8780 ve 18.7630 destek olarak izlenebilir. 19.2420, 19.3185, 19.4140 ve 19.5290 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: ÜNLÜ&Co
Hibya Haber Ajansı