Kadıköy Bostanları'nda hasat zamanı

Kadıköy Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve dört farklı mahallede yer alan Kadıköy Bostanları’nda hasat zamanı başladı.

Kadıköy Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve dört farklı mahallede yer alan Kadıköy Bostanları’nda hasat zamanı başladı. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın da kendi ektiği sebze ve meyveleri topladığı hasat şenliğine katılan Kadıköylüler, sağlıklı, temiz ve ücretsiz gıdaya erişebilmenin mutluluğunu doyasıya yaşadıklarını ifade ettiler. 

Nisan ayında Anadolu'nun farklı noktalarından getirilen atalık tohumlar, başvuranlar arasından çekilişle belirlenen kullanıcıları tarafından bostanlara ekildi. Ekilen ürünler arasında marul, maydanoz, kabak, fasulye,  domates, biber, salatalık, çilek gibi birçok meyve ve sebze bulunuyordu. Organik üretimde doğal dengeyi bozmadan mücadele ederek, pestisit yerine doğal yöntemler kullanılan Kadıköy Bostanları’nda üvez sineği, mantar ve yaprak biti gibi zararlıları uzaklaştırmak için Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personelleri tarafından verilen tarifler sonucunda özel doğal kürler hazırlanıyor

Hasat zamanında bütün gönüllüleri bostanlarda görmekten duyduğu memnuniyeti belirten Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Leyla Terzi “Aslında hem mutluluk, hem heyecan, hem hüzün; her şey birbirine karıştı. Bazı gönüllüler ürünlerinden ayrılamadı ve kökünden alıp bahçesine balkonuna ekmeye karar verdi” dedi. 

Kadıköy Belediyesi’nin Acıbadem, Göztepe, Moda ve Fenerbahçe’de bulunan bostanlarına kış dönemi için başvurular 15-19 Eylül tarihleri arasında bostan.kadikoy.bel.tr üzerinden alınacak. 20 Eylül günü saat 11.00’de yapılacak çevrimiçi kura çekilişi ile bostanların asil ve yedek üyeleri belirlenecek.

Hibya Haber Ajansı