KalDer, “Sürdürülebilirlik” kavramının Türkiye genelinde yaygınlaşması için örnek bir oluşuma imza attı

Türkiye Kalite Derneği (KalDer), ülkelerin geleceğinde ve şirketlerin kurumsallaşma yolculuğunda önemli bir rol üstlenen “sürdürülebilirlik” konusunun ülke genelinde yaygınlaşması adına örnek bir çalışmaya imza attı.

Bu kapsamda; Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren ve sektörlerine öncü projeler kazandıran KalDer üyelerinin katılımıyla Sürdürülebilirlik Yönetimi Komitesi kuruldu. Komitenin; “Topluma Katkı Görev Gücü”, “Etik ve Uyum Görev Gücü”, “Gelecek Nesilleri Yetiştirme Görev Gücü”  ile “Kapsayıcılık ve Cinsiyet Eşitliği Görev Gücü” gibi farklı konular çerçevesince çalışmalarını yürütmesi ve söz konusu çalışmalarla da sürdürülebilirlik konusunun farklı sektörlerdeki yayılımına katkı sağlaması hedefleniyor.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer), mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek ülkemizin rekabet gücünü ve refah düzeyini artırmak adına yürüttüğü faaliyetler kapsamında bu yıl da özellikle sürdürülebilirlik çalışmalarına odaklandı. Türkiye’deki şirketlerin kurumsallaşma yolculuğunda önemli bir yer tutan dernek, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı EFQM Modeli kapsamında çalışmalarına dahil etmesinin ardından bünyesinde kurduğu komiteyle öncü çalışmalara imza atmaya hazırlanıyor. Sürdürülebilirlik Yönetimi Komitesi’nin sosyal, çevresel, kurumsal yönetim alanlarında sürdürülebilirlik stratejileri belirlemesi, bu alanda oluşturulan politika, hedef ve uygulamaları geliştirmesi, izlenmesi, denetlemesi hedefleniyor.

Farklı alt komitelerden oluşuyor!

Sürdürülebilirlik Yönetimi Komitesi; “Sürdürülebilirlik İletişimi Görev Gücü”, “Çevresel Etki Görev Gücü”, “Topluma Katkı Görev Gücü”, “Etik ve Uyum Görev Gücü”, “Gelecek Nesilleri Yetiştirme Görev Gücü”  ve “Kapsayıcılık ve Cinsiyet Eşitliği Görev Gücü” konularını kapsayan alt komitelerden oluşuyor.  Alt komitelerin faaliyet alanları kapsamında örnek teşkil edecek çalışmalar hazırlaması ve söz konusu çalışmaların da sürdürülebilirlik konusunun farklı sektörlerdeki yayılımına katkı sağlaması hedefleniyor. Tüm bunlarla birlikte Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren KalDer üyesi gönüllülerden oluşan komite üyelerinin, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşılması için öncü bir rol üstlenmesi amaçlanıyor.

“Komitenin, ülkemizin mükemmellik yolculuğuna ilham olacağına inanıyorum”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar ise “EFQM, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı’nın oluşturduğu, bütünsel bir bakış açısı sağlayarak birçok yönetim araç ve tekniklerinin uyum içinde nasıl kullanılabileceği konusunda kuruluşlara yardımcı olan bir dönüşüm modeli. Bu model, kuruluşlara sürdürülebilir değer yaratma yolculuğunun neresinde olduklarını göstererek, kuruluşların başarıyı elde etmelerine yardımcı oluyor. Bizim amacımız da EFQM Modeli’ni temel alarak bir yönetim sistemini, bir düşünce kalitesini ortaya koymak, bunun yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak. Bu kapsamda kurduğumuz Sürdürülebilirlik Yönetimi Komitesi’nin son derece kıymetli olduğunu düşünüyorum. Komitemiz dahilinde geçtiğimiz günlerde geniş bir katılımla tanışma toplantısı düzenledik. Donanımlı iş insanlarının katılımıyla gerçekleşen bu toplantıda oluşan sinerjinin; ülkemizin mükemmellik yolculuğunda emsal teşkil edecek çalışmalar için ilham olacağına ve iş dünyasına rehberlik edeceğine inanıyorum. Tüm komite üyelerimize aldıkları bu önemli sorumluluk için teşekkür ediyorum


Hibya Haber Ajansı