Kar açıklamaları öncesinde sert sektörel ayrışma

Beklentileri aşan şirket karlarını arkasına alan ABD borsaları küçük adımlarla yükselişini sürdürüyor. Dow Jones Sanayi, S&P 500, Nasdaq 100 endeksleri yeni zirveler yapıyor.

Piyasa fiyatlamaları delta varyantının ekonomileri kapatacak yıkıcı bir güç olmadığı görüşümüzü teyit ediyor. Ekonominin açılmasına duyarlı havacılık, enerji, otomotiv, demir-çelik, bankacılık gibi sektörler yükselişte başı çekiyor.

Gelişmekte olan ülkeler ABD ve Avrupa borsalarındaki yükselişe katılamıyor. Teknoloji, eğitim, gayri-menkul şirketlerini baskılayan Çin borsası haftaya %6’ya yakın kayıpla başladı. Hong Kong, Güney Kore, Taiwan gibi Çin ile entegrasyonu yüksek ülkeler Çin’deki satış dalgası ile geriliyor.

Borsa İstanbul gelişmekte olan piyasalarla birlikte sınırlı satışla haftaya başladı. Hacimsiz piyasada endeks teknik olarak önemli 1,350 seviyesinin hemen altında tutunmayı başardı.

Vaka sayısındaki tırmanışın baskıladığı havacılık, Tüpraş ve banka hisselerindeki satış endeksi aşağı çekti. Güçlü büyümeden yararlanan otomotiv ve demir-çelik hisseleri pozitif ayrıştı.

ABD ve Avrupa vadelileri Borsa İstanbul’da yatay bir açılışa işaret ediyor. Teknik olarak bakıldığında endeks için destek ve direnç seviyeleri olarak 1.340 ve 1,370 devam ediyor. Kısa vadeli yatırımcılar 1.340 altı seviyeleri zarar durdurmak için kullanılabilir. Demir - çelik, otomotiv, beyaz eşya hisseleri güçlü kar beklentisiyle endeksten pozitif ayrışmaya devam edebilir.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı