Üçüncü Dalga Geldi

BIST100'ün 1400ü kırıp 1373lere kadar gerilediği Cuma gününde tekrardan tepki gelmişti. Ancak 1400 üzerinde kalıcı olmadan pozitif olamıyoruz. 

Devamı

İstenenden daha fazlası

-Bugün 25 Aralık günü ve tüm Avrupa ve ABD piyasaları noel tatili nedeniyle kapalı olacak. Açık olan borsalar uzakdoğu da ve hafif artışlar görülüyor.(Alnus Yatırım)

Devamı

Tatlı Noel rallisi

Geçen yıl bugünkü bültende; "Ralliyi sürdüren BIST 100 Endeksi; 20 Kasım’da 108 bini, 5 Aralık’ta 109 bini 12 Aralık’ta 110 bini 13 Aralık’ta 111 bini görmüştü. Endeks, 23 Aralık’ta 112 bini gördü." demiştik.(Alnus Yatırım)

Devamı

Suçlu Jüpiter

Borsa İstanbul dün yeni rekorlar kırarak 2020 rallisini devam ettirdi. 9-16 Aralık arasında her gün yeni yüksek rekoru kıran BIST100, 1410.82 ile 17. kez günlük zirve rekorunu kırmış oldu. (Alnus Yatırım)

Devamı

Rekorlarla yürüyoruz

BIST 100 endeksi yükseliş rallisini sürdürerek dün de yeni rekorlar kırdı ve günü % 0.50 artışla 1,399.36 puandan kapattı.(Alnus Yatırım)

Devamı

Teşekkürler Google

Gün içerisinde en yüksek 1,409.78 puanı gören BIST 100 endeksi, günü yüzde 0.21 düşüşle, 1,392.45 puandan kapattı.(Alnus Yatırım)

Devamı

Borsada uçuşun mu çöküşün mü eşiğindeyiz

7 Kasım TCMB Başkanı’nın değişimi, 9 Kasım Hazine ve Maliye Bakanı’nın değişimi sonrasında yoğun yabancı girişi ile 11 Kasım'dan itibaren tarihinin en yüksek seviye rekorlarını kıra kıra ilerleyen BIST100, dün 13. kez en yüksek rekorunu kırarak eski rakamla 140 bin sınırına dayandı ki hayalleri süslerdi bu rakam bir zamanlar. Son 1.5 ayda TL bazda yüzde 25, dolar bazında yüzde 32 getiri sağlayan Endeksin; yıl sonu rallisi, yıl başı rallisi derken önü açık gibi duruyor.  (Alnus Yatırım)

Devamı

Risk iştahı devam

7 Kasım TCMB Başkanı’nın değişimi, 9 Kasım Hazine ve Maliye Bakanı’nın değişimi sonrasında 10 günde 1 milyar dolarlık yabancı alımı ile % 11 yükselen BIST100 endeksi yeni rekorlar kırmışken, sonrasındaki 11 günde yatay seyretmiş ve sadece % 0.7 artabilmişti.(Alnus Yatırım)

Devamı

Gündem yoğunlaştı

11 günlük yatay hareketten sonra Ereğli DÇ etkisi ile önceki gün % 0.75 yükselen BIST100 Endeki dün de % 0.78 yükselmeyi başardı. (Alnus Yatırım)

Devamı

Borsa Ereğli ile atakta

Dün güne başlarken başlığımızı “Sanayi Gaza, Bankalar Frene Basıyor” şeklinde atmıştık. Gün boyunca yabancıların Türkiye’ye ilgisini gösteren yeni raporlar geldi. (Alnus Yatırım)

Devamı

Sanayi gaza, bankalar frene basıyor

Ekonomi yönetiminin değişmesinin ardından 10 işgününde yabancıdan gelen 1 milyar dolar ile BIST100 Endeksi % 11 yükselerek yeni rekorlar kırmıştı. (Alnus Yatırım)

Devamı

Ne olursan ol yine gel

Borsa İstanbul’da yükseliş trendi son günlerde yalpalayarak da olsa devam ediyor. Pazartesi sert düşerken Salı sert yükselerek düşüşü telafi etmişti. (Alnus Yatırım)

Devamı

Ne olacak bu doların hali

Bilindiği üzere Borsa istanbul'a gelen 1 milyar dolar ile BIST100 6 Kasım sonrasındaki 2 haftada yaklaşık % 12 yükselmiş, üçüncü haftada % 1 yükselebilmişti. (Alnus Yatırım)

Devamı

Türkiye’de aşı heyecanı

Rus SputnikV aşısı bazı ülkelerde kullanıma başlarken batıda Pfizer/BioNTech, Moderna ve Oxford aşıları süreci takip ediliyor. (Alnus Yatırım)

Devamı

Kasımda dünya güzeldi

Global borsalar için Kasım ayı tarihe geçecek kadar güzeldi. “Pandemide Aşıların İlk Sonuçları Başarılı, Tünelin Ucunda Işık Belirdi” aşaması diyebileceğimiz bu ayda MSCI Dünya Endeksi % 13 yükselerek yeni rekor seviyesini gördü.(Alnus Yatırım)

Devamı

Kâr satışları görülebilir

Geçen hafta Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri Cuma günü % 1.0 düşünce haftalık bazda ortalama % 0.36 değer kazanabildi. Ama TL daha güçlüydü ve dolara karşı % 2.7, Euroya karşı % 3.2 değer kazandı. Altının gram satış fiyatı % 3.0 değer kaybetti.(Alnus Yatırım)

Devamı

Sıcak ve sabit sermaye girişi coşkusu

Dünkü Şükran Gününün ardından bugün İndirimli Black Friday günü. Pazartesi de Cyber Monday olacak. Böylece 4-5 günlük satış rekorları haberleri gelecek.(Alnus Yatırım)

Devamı

Borsa ve vaka rekoru

Borsanın rekor yürüyüşü sürüyor. Dün de BIST 100 endeksi, günü yüzde 0.34 artışla, 1,325.47 puandan kapattı ama gün içerisinde yeni en yüksek rekoru 1,341.91 puana çıkarıldı. (Alnus Yatırım)

Devamı

Amerikalılar şükran duyuyor

Dün Trump'ın seçim mağlubiyetini kabul edişini izledik. Trump, GSA(Genel Hizmetler İdaresi)'nden, Biden hükumetine kolaylık sağlanmasını isteyeceğini belirtti. (Alnus Yatırım)

Devamı

İki haftalık güzellik

Merkez Bankası başkanının görevden alınmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da istifası sonrasında oluşan olumlu hava, ikinci haftasını da bitirdi.(Alnus Yatırım)

Devamı

Tam istendiği gibi

BIST100 Endeksi; 21 Eylül'de 1087 den başlayan yükselişte BİR AYDA % 12.5 artış yaşayarak 21 Ekim’de 1223 seviyesine yükselmişti.(Alnus Yatırım)

Devamı

Merkezin günü

Önceki gün Banka Endeksi % 5.31 düşerken BIST 100 % 2.57 düştü ki bu rakamla Avrupa’da en çok düşen endeks olmuştu. Dün de BIST 100 endeksi, günü yüzde 2.78 artışla, 1,294.72 puandan kapattı. (yeni kapanış rekoru) Banka Endeksi ise % 5.05 arttı.  Yani “V” yapmış olduk.(Alnus Yatırım)

Devamı

Önlemler artıyor

Dünyada aşı üretimi konusunda çalışmalar sürerken, virüsün yayılması sürüyordu. Neticede kuzey yarım kürede sonbaharın bitişi kışın başlangıcı gelirken vaka sayılarında ciddi artışlar var. (Alnus Yatırım)

Devamı

Aşılar yarışının kazananı piyasalar

AA Finans'ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketine katılan 27 ekonomist, politika faizinde 200-550 baz arasında ortalamada 475 baz puan artış bekliyor. Foreks ve Bloomberg anketleri de benzer sonucu gösteriyor.(Alnus Yatırım)

Devamı

Piyasalar gaza basarken

ABD başkanlık seçimi oylaması 3 Kasım'da biterken neler olacağı kestirilemiyordu.(Alnus Yatırım)

Devamı

BIST100'de 54.95 milyar TL

Borsada, Banka ve Holding hisselerine para girişi dün akşama kadar sürerken diğer hisselerde öğleden sonra kâr satışları görüldü. BIST 100 endeksi, günü yüzde 0.58 düşüşle, 1,271.75 puandan kapattı. Bu sayede 12.11'de hem yeni en yüksek, hem yeni bir hacim rekoru kırıldı. Yeni En Yüksek: 130381 Yeni Hacim rekoru:BIST100'de 54.95 milyar TL Pay Piyasasında 64.05 milyar TL, Pay Vadeli işlemlerinde 10.56 milyar TL. Bir "maşallah"ı hak ediyor.

Devamı

Halkı ilgilendiren gelişmeler

Türkiye'de son yıllarda olumsuza doğru giden ekonomiyle ilgili bir dönüşüm yaşanıyor.(Alnus Yatırım)

Devamı

11.11 Rekoru

Önce ABD Başkanlık seçimi rallisi ardından aşının %90 başarılı olması rallisi derken dünya borsalarında hacimli bir ralli ve rekorlar süreci yaşandı. Bizden örnek verelim. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, dünü % 0.93 artışla 1.243,00 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Devamı

Tarihi günlerden bir gün

9 Kasım 2020 Pazartesi, uzun yıllar hatırlanacak bir gün oldu. Cumartesi TCMB başkanı görevden alınıp yerine eski maliye Bakanı Naci Ağbal atanırken Pazar akşamı instagram üzerinden istifasını sunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak haberi ile TL varlıklar güne güzel bir ralli yaparak başladı

Devamı

Ekonomi yönetiminde değişim rüzgarı

ABD'de 3 Kasım Salı günü gerçekleşen seçiminin sonucu 7 Kasım Cumartesi netleşti ve Demokratların adayı 77 yaşındaki Joe Biden, hayatında 3. kez denediği başkanlık yarışını kazandı. (Alnus Yatırım)

Devamı

Ne gerekiyorsa yapılacak

Dün İngiltere MB toplantısı sona erdiğinde %0.10 seviyesindeki faize bir şey yapmayacağı ama tahvil alım programında 100 milyar sterlinlik artış bekleniyordu. (Alnus Yatırım)

Devamı

Yarasa yarasa

ABD seçimi tarihi bir seçim olma yolunda ilerliyor. Zira toplam oylarda Biden, Trump'a 3.5 milyon fark attı. (Alnus Yatırım)

Devamı

Trump'a güle güle diyecek miyiz?

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde oy verme işlemi son birkaç eyalette bu sabah tamamlandı. ABD'deki başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık seçimini kazanıyor. (Alnus Yatırım)

Devamı

ABD seçim gününde

Ekim ayının sonlarında pek de iyi anıları olmayan borsalar, Kasım’a tepki vererek güçlü bir başlangıç yaptı. (Alnus Yatırım)

Devamı

Ekim sonu bilançosu

BIST100 Endeksi; 21 Eylül'de 1087 den başlayan yükselişte BİR AYDA % 12.5 artış yaşayarak 21 Ekim’de 1223 seviyesine kadar yükselmişti.(Alnus Yatırım)

Devamı

Borsanın yarısı taban

Ekim ayının son haftasına dünya borsaları fena başladı. (Alnus Yatırım)

Devamı

Bankalar yükseldiği kadar düştü

Borsada yükseliş rallisinde 22 Ekim Perşembe hatırlanacak bir gün olarak kayda geçti.(Alnus Yatırım)

Devamı

Rekorların boyunu ölçüyoruz

ABD’de Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin inatlaşarak birbirine üstün gelme çalışması haline dönen teşvik paketi konusuna girmeyelim. (Alnus Yatırım)

Devamı

Üç nokta üç

Haftanın ilk gününde dünyada dolar endeksinin % 0.5 değer kaybı ve gelişmekte olan ülkelerin paralarının değer kazanması dikkat çekti. TL, 7.92'den 7.89'a kadar geriledi.(Alnus Yatırım)

Devamı

Seçime 15 kala

Geçen haftanın öne çıkan gündemi, sonbaharın gelmesiyle Avrupa ve ABD'de Covid19 ikinci dalga boyunun büyümesiydi(Alnus Yatırım)

Devamı

Sonbahar dalgasının gelişi

Dün bütün dünya borsalarında satışlar hakimdi. Avrupa Endeksleri % 1.7 ile % 2.5 arasında değer kaybetti. (Alnus Yatırım)

Devamı

Ha Gayret

Global piyasalarda son 10 günün yıldızı petrol oldu. 2 Ekim Cuma akşamı 39.5 dolar olan Brent petrolün varili şimdi 43 doları geçti. (Alnus Yatırım)

Devamı

Rekorlar konuşuluyor

Global borsalara paralel, yükseliş rallisini sürdüren BIST 100 Endeksi de dünü % 1.1 artışla, 1,178.35 puandan kapattı. Enerji hisselerinin hacimli olduğu görülürken BIST Tüm-100 Endeksi yeni rekor seviyeye ulaştı, Sanayi Endeksi ise yeni rekora çok yaklaştı.

Devamı

Yükseliş trendinde

Önceki hafta virüs kapan ama pazartesi işe geri dönen Trump yine gündemde! Önce ekonomik paket konusunu seçim sonrasına bırakma kararı alıp piyasaları şaşırttı. (Alnus Yatırım)

Devamı

Müjde gibi müjde

Önceki gün % 1.5 değer kaybeden Türk Lirası, dün de trende devam etti ve 7.88'den 7.94'e kadar % 0.8 çıkarak dolar karşısında yeni yüksek seviyelerini gördü. (Alnus Yatırım)

Devamı

Son yılların en

Dün dolar endeksi hafif değer kazanırken gelişmekte olan ülke paraları sakindi. Ancak Türk Lirasına özel bir durum yaşandı. (Alnus Yatırım)

Devamı

Çin'le Avrupa arasında

ABD Başkanlık seçimine yaklaşırken devletin desteği konusu gündemde yerini koruyor. Zira ilk 2.2 trilyonluk teşvik paketinin çoğu bitti.(Alnus Yatırım)

Devamı

Gözler Türkiye’de

Bugün tüm dünyanın gözü Türkiye’de olacak. Ayasofya Camiinin tamamı 86 yıl aradan sonra ibadete açılıyor. (Alnus Yatırım)

Devamı

Dalgalandım da duruldum

BIST 100 Endeksi, dün dalgalı bir seyir izleyip sakin kapadı. Endeks, en yüksek 119,371 en düşük 117,535 gördü ama kapanış kılpayı artı oldu: % 0.03 artışla 118,079 puandan kapattı.(Alnus Yatırım)

Devamı

AB’nin direnişi

AB'ye 2013'de Hırvatistan dahil olunca 28 olan üye ülke sayısı, Birleşik Krallık'ın ayrılması ile 2020'de 27'ye düşmüştür. (Alnus Yatırım)

Devamı

Gözler Avrupa’da

Avrupa Merkez Bankası dünkü toplantısında yeni bir karar almadı. Son olarak tahvil alım programını 1.35 trilyon euroya çıkarmıştı.(Alnus Yatırım)

Devamı