Lee ve Wrangler, Türkiye’ye geri döndü

Karma Marka Mağazacılık Ticaret A.Ş. çatısı altında bir günde açılan beş mağaza ile birlikte son bir ayda toplam yedi mağazaya ulaşan Lee ve Wrangler markaları için online satış kanalı da devreye girdi.

Karma Marka Mağazacılık Ticaret A.Ş. çatısı altında faaliyete geçen markaların; İstanbul Marmara Park, Bursa Sur Yapı Marka AVM, İzmir Optimum, Vadistanbul, İstanbul Viaport mağazaları ile e-ticaret satış sitesi aynı gün açıldı. 

Lee ve Wrangler markaları; Antalya Deepo ve İstanbul Optimum mağazalarıyla birlikte toplam 7 mağazada satışa sunuluyor. Satılan ürünlerin üretimi Türkiye’de yapılırken ayrıca global koleksiyonda olmayan lokal ürünler de Karma Marka Mağazacılık tarafından geliştiriliyor. 

Karma Marka Mağazacılık Ticaret A.Ş., Lee ve Wrangler markalarının küresel düzeyde sahibi olan Kontoor Brands şirketi ile bir anlaşma yaparak bu markaların global ürünlerinin Türkiye ve KKTC’de üretim, dağıtım, pazarlama, satış ve mağazacılık lisansını aldı. 

“Büyük hedeflerimiz var”

“Bu iki önemli markayı tekrar Türkiye’ye getirmekten ve pandemi nedeni ile perakende ticaretinin gerilediği, mağazaların kapandığı bir dönemde sektörün tekrar canlanmasına katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuşan Karma Marka Mağazacılık CEO’su Bora Alyanak şöyle devam etti: 

“Büyük hedeflerimiz var. Öncelikle yatırımlarımızı Türkiye ve KKTC’ye yapacağız. Temmuz ayında 12 mağazaya ulaşacağız. İlk yıl hedefimiz 20 mağazaya ulaşmak. 3 yıl içerisinde Türkiye’deki en büyük 3 jean markasından biri olmayı hedefliyoruz. 3 yılda 100 mağaza açmayı planlıyoruz. Online satış kanallarına da çok önem veriyoruz. Bu kanalların toplam satışımız içerisindeki payının yüzde 40 olmasını amaçlıyoruz. Yurtdışına açılma planlarımız da bulunuyor. Türkiye’ye yakın komşu ülkelere servis verme imkânımız var. Lee ve Wrangler markaları bizim için bir başlangıç. Önümüzdeki dönemde Türk tüketicisi ile başka global markaları da buluşturmaya devam edeceğiz. “dedi. 

Sokak giyimi ve rahat giyimin çok hızlı büyüyen bir alan olduğunu vurgulayan Bora Alyanak, “Özellikle pandemiden sonra kaliteli jean talebinde pazarda bir boşluk olduğunu gördük ve burada Türkiye şartlarına uygun fiyatlarla jean ve fit uzmanlığını birleştirebileceğimiz Lee ve Wrangler markaları ile iş birliğine gittik” diyerek şöyle devam etti: “Global markaların know-how’ı ile Türkiye’de üretiyoruz ve Türkiye şartlarına uygun fiyatlarla tüketiciyle buluşturuyoruz. Global markaların çoğu üretimlerini merkezileştirdiği için Türkiye’de çok az ya da hiç üretim yaptıramıyor ve ürünlerini ithal ederek pazarda sunuyor. Türkiye’deki vergiler ve kur sebebi ile yüksek fiyatlamak durumunda kalıyorlar. İthal markalara göre biz üretimimizi Türkiye’de yaparak ve lokal ürün geliştirerek tüketicinin karşısına Türkiye şartlarına uygun fiyatlarla çıkabiliyoruz. Bunun dışında Türkiye’deki lokal markaların çoğu 90’lı yıllarda kuruldu. Lee ve Wrangler’ın ise her birinin 100 yılı aşkın tecrübesi ve marka mirası var. Kendilerini, denimi ve Jean sektörünü geliştirmeye adamış markalar. Yaptıkları inovasyonlar ile sektörü geliştiren ve yönlendiren markalar olmuşlar. Dolayısıyla biz hem lokal hem de global markalara göre, tüketiciye bizi bu pazarda farklılaştıracak faydalar sağlamış olacağız.’’ dedi.

Toplantıya yurt dışından bağlanan Kontoor Brands Inc. Avrupa Managing Director’ı Simon Fischer, “Türkiye bizim için çok önemli. Sınıfının en iyisi olan Karma Marka Mağazacılık ile bu ortaklığı gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Karma Marka Mağazacılık CEO’su Bora Alyanak ve ekibi ile 2019 yılından bu yana çalışıyoruz. Bugün sizlerle birlikte burada bulunmaktan çok büyük gurur duyuyorum. Karma Marka Mağazacılık’ı ortak olarak seçmemizin en büyük nedenlerinden biri bilgi ve uzmanlıkları. Bütün ekibe gerek Türkiye’deki gerek Avrupa’daki tüm bu sıkı çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Hibya Haber Ajansı