Londra metal borsası haftalık analiz

ABD Başkanı Joe Biden'ın önümüzdeki sekiz yıl içerisinde USD 1,2 trilyon büyüklüğünde altyapı harcaması yapacağı haberi; endüstriyel metalleri genel olarak olumlu etkiledi.

Haftalık Gelişmeler

-ABD Başkanı Joe Biden'ın önümüzdeki sekiz yıl içerisinde USD 1,2 trilyon büyüklüğünde altyapı harcaması yapacağı haberi; endüstriyel metalleri genel olarak olumlu etkiledi.

-Covid-19 kaynaklı Delta varyantının küresel ekonomi üzerinde endişeleri yeniden artırması ise; emtialar özelinde yatırımcıların temkinli hareket etmesine neden oluyor.

-Çin'deki şirketlerin kar büyümesi, artan hammadde fiyatlarının marjları daraltması ile fabrika faaliyetlerine ağırlık vermesi sonucu Mayıs ayında yavaşladı.

-ABD tarafında, FED'in beklenenden önce sıkılaşmaya gitme ihtimali ile güçlü doların; endüstriyel metal fiyatları üzerinde orta vadede risk oluşturabileceği düşünülmektedir.

-Japonya'nın en büyük nikel üreticisi, Çin'deki güçlü elektrikli araç satışlarının desteğiyle, küresel nikel talebinin bu yıl %18 artmasını bekliyor

Haftalık Stok Değişimleri

-Haftalık bazda stok verilerine bakıldığında, endüstriyel metallerin stok değişimlerinde karışık bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

-Alüminyum stoklarında beklenmeyen artış; toplam stok miktarını son yılların en yüksek seviyesine yükseltmiştir.

-Bakır stoklarında yaşanan sert düşüş; stoklarda bir süredir devam eden azalan trendi teyit etmektedir.

-Kurşun stokları ise, haftalık bazda beklenmeyen bir şekilde bir düşüş göstererek, fiyatların yükselişini desteklemiştir.

-Son olarak, çinko stoklarındaki yükseliş güçlü bir şekilde devam ederken, önümüzdeki dönemler için arz fazlalığı konusunda riskler oluşturmaktadır.

Alüminyum

-Alüminyum fiyatlarında son günlerde güç kazanan yükseliş hareketinin, momentumunu koruduğu görülmektedir.

-Özellikle, geçtiğimiz mayıs ayından bu yana yaşanan bant hareketinin yukarı yönlü kırılması gelmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $2603 ve $2650 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $2435 ve $2400 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir

Bakır

-Bakır fiyatlarında, mayıs ayında başlayan aşağı yönlü hareket devam etmektedir.

-Fiyatlarda görülen zayıf yükseliş hareketlerinin, yatırımcılar tarafından satışlar ile karşılandığı gözlenmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $9517 ve $9650 seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise, $9010 ve $8850 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir.

Çinko

-Çinko fiyatlarında görece düşük ve hacimsiz işlemler ile birlikte yükseliş hareketi görülmektedir.

-Yükseliş hareketinin gücünü koruyabilmesi için bir önceki yüksek olan $3100 seviyesinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $3015 ve $3100 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $2750 ve $2630 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinde, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir.

Nikel

-Nikel fiyatları; yüksek volatiliteli bir bant içerisinde hareketine devam ederken, yeni zirveler test etmekte zorlandığı izlenmektedir.

-Yukarı yönlü hareketin momentumunun geçerli olabilmesi için ilk olarak bir önceki zirvelerin güçlü bir şekilde kırılması gerekmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $18650 ve $19100 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $18000 ve $17725 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Kalay

-Kalay fiyatlarında geçtiğimiz hafta görülen sert geri çekilme hareketi, hızlı bir şekilde geri alınmıştır.

-Kısa vadeli görünümün pozitife döndüğü fiyatlarda, bir önceki zirve seviyesi yeniden gündeme gelmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $31680 ve $32000 seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise $31000 ve $30500 seviyeleri gündeme gelecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olmakla birlikte; MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir.

Kurşun

-Kurşun fiyatlarında son aylarda görülen bant hareketi, güçlü alımlar ile birlikte yukarı yönlü kırılmıştır.

-Kısa vadeli olumlu görünümün olumluya dönmesi ile birlikte fiyatlarda yeni zirveler gündeme gelmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $2350 ve $2400 seviyeleri öne çıkmakta; olası geri çekilmelerde ise, $2270 ve $2235 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde iken, MACD indikatörü de pozitif bölgede sinyal üretmektedir

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı