Marmara Ekonomi Kongresi 20-21 Aralık tarihlerinde düzenlenecek

1936 yılında kurulan ve 83 yıllık mazisi ile Türkiye’nin en eski ve köklü mezun derneklerinden olan İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği, bir çok faaliyetinin yanı sıra uzun yıllardır büyük bir başarı ile geleneksel vergi kongreleri düzenliyor.

Marmara Üniversitesi ile İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği tarafından düzenlenecek olan Marmara Ekonomi Kongresi’nde zorlu geçen 2018’den sonra, dengelenme dönemi olarak adlandırılan bir döneme giren Türkiye ekonomisinin bugünkü durumu değerlendirilecek, yılın önemli gelişmeleri ve verileri yorumlanacak, 2020’de dünya ve Türkiye ekonomisini nelerin beklediği konuşulacak.

1936 yılında kurulan ve 83 yıllık mazisi ile Türkiye’nin en eski ve köklü mezun derneklerinden olan İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği, bir çok faaliyetinin yanı sıra uzun yıllardır büyük bir başarı ile geleneksel vergi kongreleri düzenliyor.

Derneğin, 2018 yılında 14. kez yapılan Vergi Kongresi her kesimden karar alıcının, siyaset, iş ve akademik camianın büyük ilgisine mazhar oldu. Her 2 yılda bir derneğin büyük bir başarıyla gerçekleştirdiği kongre 28 yıldır sürdürülen köklü bir gelenek oluşturdu.

Dernek, vergi kongresinden aldığı güçle yeni bir gelenek başlatmak üzere 2019 yılının sonunda ilk ekonomi kongresini Marmara Üniversitesi Sultanahmet Rektörlük Binası’nda gerçekleştiriyor.

Prof.Dr. Erol ÖZVAR, Prof.Dr. Mustafa ÇELEN, Prof.Dr. Kerem ALKİN, Prof Dr Hurşit GÜNEŞ, Prof.Dr.Erhan ASLANOĞLU, Prof. Dr. Arif YAVUZ, Prof.Dr. Mehmet Hüseyin BİLGİN, Turkishbank YK Danışmanı Tuğrul BELLİ, Dr. Fuat Can GÜRLESEL, Turklandbank GMY. Saruhan DOĞAN, Milliyet Gazetesi Yazarı Ali AĞAOĞLU, Habertürk Yazarı Abdurrahman YILDIRIM, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal TOPRAK, İSO Bşk. Yrd. Sadık Ayhan SARUHAN, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Yiğit SAVCI, KAGİDER Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Tijen MERGEN, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Berra DOĞANER’den oluşan ekonomi dünyasının seçkin konuşmacı ve bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek kongrede ele alınacak konular ise şöyle olacak:

2011 – 2018 arasında yüzde 3,6 ortalama yıllık büyüme sağlamış olan küresel sistemin 2019'da yüzde 3,3 büyüme tahmini gerçekleşebilecek mi?

2020 yılında büyümenin yeniden yüzde 3,6'ya yükseleceği tahminini yapan IMF haklı çıkacak mı yoksa dünya resesyona mı girecek?

2019 yılında dünya ticaret hacmindeki yıllık büyümenin yüzde 3,4, 2020 yılında ise yüzde 3,9 dolayında olması bekleniyor. 2011 – 2018 arasında yüzde 4 oranında büyümüş olan dünya ticaretinde özellikle 2019 yılında ivme kaybı yaşanıyor. Önce kur savaşları ve ardından gelen ticaret savaşları dünya ticaret hacmi artışını durdurdu. Ticaret ve kur savaşları önümüzdeki dönemde nasıl evrilecek? 2019 yılı için ABD'nin yüzde 1,8 ve 2020 yılında yüzde 1,7 oranında büyümesi bekleniyor. 2011 – 2018 arasında yıllık ortalama yüzde 2,2 hızla büyümüş olan ABD ekonomisindeki büyüme hızının düştüğü görülüyor.

Fed'in niçin faiz artırımını terk edip faiz indirimine döndüğünü ve niçin parasal sıkılaştırmadan vazgeçip yeniden parasal gevşemeyi gündeme aldığını bu oranlar net biçimde gösteriyor. Fed önümüzdeki yıllarda nasıl bir politika izleyecek? ABD seçimlerinin sonucu dünya ekonomisini nasıl etkileyecek?

Uzunca bir süre çift haneli oranlarda büyümeyi başarmış olan Çin'e ilişkin tahminler 2019 yılı için yüzde 6,3 ve 2020 için yüzde 6,1 oranındaki büyüme beklentilerini yansıtıyor. 2024 yılına ilişkin tahmin ise yüzde 5,5. Yıllar yılı küresel sistemin adeta lokomotifi olan Çin'in ticaret savaşlarında tutumu ne olacak? Yeniden büyüme hızını arttırabilecek mi? Sorunlu bankacılık sistemi süreci nasıl etkileyecek?

2020 yılı Türkiye açısından kolay bir yıl olacak mı? Faizlerdeki düşüş sürecek mi? Yapısal reformlara başlanabilecek mi? Özel sektör yatırımları, büyüme, ihracat gelişmeleri, bütçe ve cari açık hakkında ne beklemeliyiz?

Kongreye katılım ücretsiz olup, kongre sitesi olan www.marmaraekonomikongresi.com üzerinden kayıt yaptırılması katılım için yeterlidir.

Telefon: +90 543 266 4623

E-posta: [email protected]

Kongre hibya haber ağında yer alan tüm sitelerin ana sayfasından canlı izlenebilecektir.

Yayının embed edilebilmesi ve hibya YouTube kanalından alabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=LcstgEvQsTE

Hibya Haber Ajansı