Onur kırıcı davranışta bulunan hakim hakkında suç duyurusu

Urfa Barosu Avukat Hakları Merkezi, avukata karşı onur kırıcı davranışta bulunan Urfa 2. İcra Hukuk Mahkemesi hakimi hakkında suç duyurusunda bulundu.

ŞANLIURFA - 24.06.2022 - HİBYA - Urfa Barosu Avukat Hakları Merkezi, avukata karşı onur kırıcı davranışta bulunan Urfa 2. İcra Hukuk Mahkemesi hakimi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şanlıurfa Adliyesi önünde konuşan Şanlıurfa Barosu Avukat Hakları Merkezi Sekreteri Hacer Perihan Demirel, 21 Haziran’da bir avukatın maruz kaldığı durumu şöyle anlattı:

“Meslektaşımız, vekili olduğu kurum adına duruşmaya iştirak etmek üzere adliyede hazır bulunmuştur. Duruşmanın duruşma salonunda değil de mahkeme kalemi gibi kalabalık bir yerde yapılması nedeniyle mahkeme kaleminde bulunan hakim ve katiplere selam vererek odaya girmiştir. Duruşma başladıktan sonra meslektaşımızın dosya ile ilgili beyanlarını ifade etmeye başlaması ile birlikte mahkeme hakimi tarafından anlamsız bir şekilde ‘ne diyorsun, sen kahvede misin, zaten Bölge Adliye Mahkemesi’ne tayinim çıktı, avukatlardan kurtuluyorum, dua et burası mahkeme gibi’ anlamsız ve saygısızca ifadeler kullanmıştır.”

Tek taraflı tutanak iddiası

Duruşma tutanağının da meslek vakarıyla uyumsuz, tek taraflı ve gerçeğe aykırı bir şekilde düzenlendiğine dikkat çeken Demirel, “Davalı vekili layık olmadığından beyanı alınmadı gibi bir küçük düşürücü ifadeyle meslektaşımızın savunma hakkı elinden alınmıştır. Aynı hakim 2018 yılında Ankara İş Mahkemesi’nde iken de Ankara Baro Başkanı ve meslektaşlarımızın üzerine yürümüştür. Şanlıurfa’da göreve başladığı günden itibaren de birçok meslektaşımız ve stajyer avukatlarla benzer problemler yaşamıştır. Bir stajyer arkadaşımızın kravatını beğenmediği için stajını yakmakla tehdit etmiştir” diye konuştu.

"Kabul etmeyeceğiz"

Hakim hakkında daha önce birçok kez Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet yapıldığını söyleyen Demirel,şunları aktardı:

“İlgili hakim ile ilgili olarak HSK tarafından inceleme başlatılmasını beklerken, 2022 yılı yaz kararnamesi ile ödül niteliğinde bir atama yapıldığını, Bölge Adliye Mahkemesi’nde görevlendirildiğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Buradan belirtmek isteriz ki avukatlar olarak hiçbir yargı mensubunun egosunu tatmin aracı değiliz. Ne olayda geçen hakim ne de başka yargı organının ne mesleğe ne de meslektaşa saygısızlığını kabul etmeyeceğimizi bildirmekteyiz” 

Sessiz kalmayacağız

Söz konusu hakimin görevden el çektirilmesini talep eden Demirel, son olarak şunları kaydetti:

“Bizler yargının üç sac ayağının bir uyum içerisinde çalışması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda avukatlar olarak hakimlere destek vermekle birlikte kendilerinden de çok kez destek alıyoruz. Ancak bu tür yakışıksız durumlara sessiz kalamayacağımızın da bilinmesini istiyoruz. Hiçbir yargı mensubunun duygularına kapılmaması, kişisel görüşleri ve önyargılarının etkisi altında kalmaması gerektiğine inanıyoruz.”
Hibya Haber Ajansı