“Pasifik ada ülkeleriyle eşitlik temelinde ilişki geliştiriyoruz”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in Pasifik ada ülkeleriyle ilişkileri geliştirmede eşitlik ilkesine bağlı kaldığını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in Pasifik ada ülkeleriyle ilişkileri geliştirmede eşitlik ilkesine bağlı kaldığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu sırasında düzenlenen "Mavi Pasifik Ortaklığı"nın ilk dışişleri bakanları toplantısına başkanlık ederken, ABD'nin Pasifik bölgesinin kalkınması için büyük çaba harcadığını söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Hint-Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell ise toplantıdan sonra basına verdiği demeçte, Çin'in Pasifik bölgesindeki hırslarının Pasifik ada liderlerinde endişe yarattığını belirtti.

Sözcü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, söz konusu açıklamayı değerlendirirken, ABD’nin Pasifik ada ülkelerinin kalkınmasına daha fazla destek vermeye hazır olduğunu ifade etmesini olumlu karşıladıklarını ve ABD’nin bu sözünü tutmasını ümit ettiklerini söyledi.

Wang, Çin’in Pasifik ada ülkeleriyle ilişkileri geliştirirken eşitlik, karşılıklı saygı, işbirliği, ortak kazanç ile açıklık ve kapsayıcılık ilkesine bağlı kaldığını, bu tavrın Pasifik ada ülkelerinden destek gördüğünü belirtti.

Wang, Çin’in açıklık, şeffaflık ve kapsayıcılık ilkeleri doğrultusunda tüm taraflarla birlikte Pasifik ada ülkelerinin gelişerek refaha kavuşmasını hızlandırmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı