Piyasaların yönü

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününde %0.26 değer kaybıyla 1,398 puana geriledi.

BIST100… Nisan Ayı Tüketici Enflasyonu Verisi Gündemde Öne Çıkıyor… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününde %0.26 değer kaybıyla 1,398 puana geriledi. 22 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1,375 puan seviyesindeki kapanışlar hafta başlangıcı için olumlu sinyal vermekte. Global piyasalara kıyasla olumlu bir havanın hâkim olduğu yurt içi piyasalarda endekste 1,375 puan seviyesi destek noktası olarak izleniyor. Tepki alımlarının güçlü direnç noktalarına yaklaşması durumunda ise öncelikli olarak 1,420 ve 1,450 puan seviyeleri takip edilecektir. Yurt içi piyasalar haftanın ilk işlem gününde TÜİK tarafından açıklanacak tüketici enflasyonu verisini takip edecek.

 

 

Şirket Haberleri… YKBNK…Şirket 1Ç21’de piyasa beklentilerinin üzerinde 1,45 milyar TL net kar açıkladı…GARAN… Şirket 1Ç21’de piyasa beklentilerinden çok daha yüksek bir kar açıkladı. Piyasa ortalama beklentisi 1,86 milyar TL’nin üzerinde 2,52 milyar TL net kar açıkladı.

 

 

USDTRY… Nisan Ayı Tüketici Enflasyonu Verisi Takip Edilecek… Geçtiğimiz hafta 8.13 seviyelerine kadar geriledikten sonra majör para birimleri karşısında satış baskısı altında kalan TL varlıklar, TÜİK’in bugün açıklayacağı tüketici enflasyonu verisi öncesinde alıcılı bir görünüm sergiliyor. Piyasa beklentisi Nisan ayında yıllık tüketici enflasyonunun %17.3, aylık olarak ise %1.8 geleceği yönünde. Dolar TL kuru 8.31 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURTRY… Tüketici Enflasyonu Verisi Öncesinde TL Varlıklar Satış Baskısı Altında… TÜİK’in bugün açıklayacağı tüketici enflasyonu verisi öncesinde TL varlıklar satıcılı bir görünüm sergiliyor. Euro TL kuru 10 seviyelerini test ediyor.

 

 

EURUSD… Dolar Global Bazda Güç Kazandı… Global piyasalar yeni haftaya ABD’de enflasyonun kontrolün dışına çıkabileceği endişesiyle başladı. FED’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği PCE Mart ayında yıllık %2.3 ile 2018 yılından bu yana en hızlı artışını yaşadı. FED’in şahin üyelerinden olan Kaplan, FED’in tahvil alımlarını masaya yatırması gerektiğini ifade etti. Devasa mali teşviklere ek olarak, devasa büyüklükte varlık alım programının devam etmesinin enflasyonu rayından çıkarıp çıkarmayacağı merak ediliyor.

 

 

XAUUSD… Dolardaki Güçlenme Altın Fiyatlarını Baskılamakta… Nisan ayını artıda tamamlayan ons altın Mayıs ayına sakin başladı. Bu hafta PMI ve istihdam verileri altın yatırımcısının ekonomide toparlanmanın devam edip etmediği konusunda yanıt aradığı veri başlıkları olacak. Geçtiğimiz hafta %1.68 seviyesine tırmanan ABD 10 yıllıkları yeni haftaya sakin bir başlangıç yaptı. Doların global bazda güç kazandığı bir ortamda altın fiyatlarındaki yükselişin baskı altında kalması beklenebilir.

 

 

GLDGR… Mayıs Ayına Sakin Başladı… Gram altın Dolar TL kuru ve ons altındaki yatay seyrin etkisinde yeni aya ve haftaya sakin başladı. 23 Nisan haftasında 481 TL ile 2021 yılının zirvesini gören gram altın 472 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Hindistan’da Artmaya Devam Eden Vakalarla Birlikte Geriledi… Hindistan’da koronavirüs vaka sayılarındaki artış ve global petrol talebi kaynaklı endişelerle birlikte Brent petrolün varil fiyatı hafif bir şekilde geriledi. Brent petrolün varil fiyatı vadeli piyasalarda 30 cente yakın bir düşüşle 66 $ seviyelerinde işlem görüyor. Petrol fiyatları Hindistan kaynaklı endişelerle satıcılı bir görünüm sergilese de piyasa beklentileri yukarı yönlü eğilimin devam ettiğine işaret ediyor.

 

 

S&P500… S&P500 Endeksi Nisan Ayında Son 6 Ayın En İyi Performansını Sergiledi… FED’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği PCE’nin Mart ayında beklentilerden yüksek gelmesi sonrasında Wall Street endeksleri kayıplara yöneldi. Bu sene FOMC kararlarında oy hakkı olmayan Kaplan, FED’in tahvil alım programını azaltmayı masaya yatırması gerektiğini ifade etti. S&P500 endeksi Cuma günü %0.72 değer kaybıyla 4,181 puana gerilese de Nisan ayında son 6 ayın en iyi performansını sergiledi.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı