PMI: Şubat ayında ivme kaybeden sanayi büyüme pozisyonunda kalmaya devam ediyor

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ve IHS Markit’in açıkladığı verilere göre; Şubat ayında imalat PMI 54,4 seviyesinden 51,7 seviyesine geriledi.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ve IHS Markit’in açıkladığı verilere göre; Şubat ayında imalat PMI 54,4 seviyesinden 51,7 seviyesine geriledi. Nisan ayında Covid-19 kaynaklı ekonomide durgunluk etkisiyle 33,4 olan imalat PMI endeksi, sonraki aylarda toparlanma göstermiş ve Haziran itibariyle büyüme pozisyonuna geçmişti. Şubat ayında büyüme hızı ivme kaybına uğramakla birlikte, sanayi büyüme pozisyonunda kalmaya devam etmektedir. Üretim kanalları, daha yavaş bir ivmeyle canlı kalmakla birlikte son aylarda TRY’de meydana gelen kazancı da girdi maliyetleri bakımından enflasyon baskılarını sektör açısından hafifletmiştir.    

 

PMI verisinin ayrıntılarına bakacak olursak; yeni siparişlerdeki yavaşlamaya rağmen üretim büyümeye devam etti. Covid-19 salgınının süregelen etkileri ve hammadde tedariklerinde devam eden sıkıntılar yeni siparişlerdeki yavaşlamanın nedenleridir. Söz konusu durum, nakliyelerin ve teslimat sürelerinin de uzamasına neden olmaktadır. Buna karşılık, aşılama kaynaklı olarak ekonomilere dair hissedilen iyimserlik üretimin yine büyüme pozisyonunda kalmasında etkilidir. İstihdam artış hızı, üretim devam ettiği için güçlü seyrini korumaktadır. Girdi maliyetleri artıyor, ancak artış hızı Temmuz 2020’den sonraki en yavaş noktasına çekildi. Hammadde maliyetleri tarafında arz sıkıntısı ve emtia fiyatlarının artış hızı artırıcı etki yaparken, son dönemlerde TRY’nin değer kazanması kur kaynaklı maliyet baskılarını hafifletmektedir.

 

PMI Üretim Endeksi… Kaynak: TÜİK, İstanbul Sanayi Odası, IHS Markit, Bloomberg

 

Ocak PMI ile sanayinin yıla hızlı bir giriş yaptığı görülmüştü. Şubat ayında biraz bu ivme hafiflemiştir. Bugün açıklanan 4Ç20 büyüme verisinin de ortaya koyduğu gibi, sanayi üretimi büyümenin güçlü bacağı olarak öne çıkmaktadır. Şubat ayında, finansal koşullar ve güncellenen salgın faktörlerinin etkisi bir miktar ivme kaybına neden olmakla beraber büyüme devam etmektedir. Aşılamanın küresel ekonomiler üzerindeki etkisi, hammadde tedarik zincirlerine erişim ve bunun nakliye sürelerine etkisi ve ekonomik faaliyetteki açılma etkisinin sanayi üretimine yansımaları takip edilmeye devam edilecektir.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı