Powell ve istihdam raporu öncesinde tahvil getirileri

Tahvil getirilerinin, Powell ve NFP öncesinde yeniden artışa geçtiğini gözlemliyoruz. (Tera Yatırım)

Tahvil getirilerinin, Powell ve NFP için yeniden artışa geçtiğini gözlemliyoruz. ABD 10 yıllık tahvilinin% 1.50 çarpışma ve günü% 1.47 civarında bitirdi. ABD tahvil getirileri, Başkan Joe Biden'in ülkenin Mayıs ayı öğren kadar ülkedeki ona yetişkini aşılamak için yeterince büyük bir koronavirüs aşısı sahip olduğu söylemesinin ardından yüksel arzına. Avrupa Merkez Bankası'nın ise tahvil piyasasındaki oğulları gelişmek için sert bir adım atılmasına gerek görmediği bildiriliyor. Getiriler böyle bir manşetten sonra da artışa geçti.

 

Powell bugün konuşacak ve oğul eğrisindeki değişime değinmesi bekleniyor. Bunun için; Fed'in bir politika tepkisi olarak uzun vadede daha fazla alım verim eğrisinin uzun vadeli tarafına yoğunlaşabilir paylaştık. Bir diğer opsiyon "twist", yani t-fatura satışı yapıp uzun vadede kısa vadeli faizlerle uzun vadeli faizleri yaklaştırarak verim eğrisini düzleştirmek. Faizlerin tahvil piyasasında yoğunlaşan satışlarla artmasının, ekonomik dengelenmenin tamamlanmadığı bir aşamada yan zararlı olacaktır, bu nedenle Fed'in bu konuya daha eğilebilir olması beklenebilir. Powell, muhtemelen politikanın doğrultusu hakkında sinyal verebilir, ancak ayrıntılı bir plan FOMC hakkında açıklanmaz. ECB'nin ise, banka uyarı uyarılar gelmeye başlamasına rağmen henüz daha fazla tahvil alımı yapmak gibi bir doğrultuda görüyoruz. Vade yapılarında ayarlama yapmak yapmak, ECB haber konusu olabilir. Orada ekonomik toparlanma daha yavaş ilerliyor ve ilerleyecek.

 

Haftanın önemli verisi NFP yarın geliyor. Manşette 200 bin sorguda bekleniyor. NFP ile ilişkisi zayıf olan ADP 117K başı uzundur. Şubat ayı aynı zamanda, havanın ülkenin çoğunu etkilediği ve faaliyetin diğer olduğu bir dilim zamanine denk geliyor. Ocak ayındaki zayıf 49K artıştan biraz toparlanma olabilir, ama ana göstergeler gücü piyasasındaki zayıflığa işaretleşmeye devam edin. İşsizlik oranındaki düşüşte de katılım oranı ve uzun süreli işsizliğin yarattığı illüzyonu göz ardı etmemek gerekiyor. 10 yıllık tahvil faizlerinin şu anda piyasaların genel durumunu etkileyen ana unsur. Powell ve NFP'nin getirilerde kısa kısa rahatlama sağlayıp sağlamayacağına dikkat edeceğiz.

Kaynak Tera Yatırım / Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı