Saha ekipleri zamanlarının %65’ini boşa harcıyor!

Şirketlerin satış hedeflerine ulaşmasında büyük paya sahip olan saha çalışanlarının sayısı Türkiye'de 800 bini aştı. Sahadaki ekiplerin yönetiminin dijitalleşmesi ve işgücünün

Şirketlerin satış hedeflerine ulaşmasında büyük paya sahip olan saha çalışanlarının sayısı Türkiye'de 800 bini aştı. Sahadaki ekiplerin yönetiminin dijitalleşmesi ve işgücünün doğru koordine edilmesi ise verimlilikte ciddi bir artış sağlıyor. Saha çalışanları için Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) çözümü sunan %100 yerli yazılım Ekmob'a göre saha çalışanları zamanlarının yalnızca %35'ini asıl görevleri olan satış faaliyetleri için kullanıyor. Verimsizlikte en büyük neden %20 ile dağınık iletişim süreçleri olurken, planlama süreçlerindeki yetersizlik %15 ile ikinci sırada yer alıyor. Saha çalışanları ayrıca zamanlarının %30'unu adres araması, raporlama ve diğer nedenlerle kaybediyor. Ekmob'un 2018 verilerine göre, saha ekipleri ziyaretlerinin yarısından fazlasını plansız gerçekleştiriyor, ortalama bir saha çalışanı günde 3,7 ziyaret gerçekleştiriyor ve bir ziyaretin ortalama süresi 34 dakika. En çok kullanılan mobil cihaz ise Android sistemli akıllı telefonlar.

"Saha ekiplerinin satışa odaklanması binlerce liralık tasarruf sağlıyor."

Ekmob'un farklı şirketlerden binlerce saha çalışanının anonimleştirilmiş verilerini analiz ederek ulaştığı sonuçlara göre, saha ekiplerinin koordinasyonunu dijital yöntemlerle sağlayan şirketlerin yeni müşteri kazanım oranı ortalama %20 artıyor. Aynı zamanda saha ekiplerinin performansında %22, yapılan ziyaretlerdeki verimlilikte ise %30 artış görülüyor. Saha çalışanlarına yönelik geliştirdikleri yazılımlarla iş süreçlerini daha verimli hala getirdiklerini belirten Ekmob'un Kurucu Ortağı Sunay Şener, "Geliştirdiğimiz yazılım ekiplerin ziyaret kalitesini ve verimliliğini ölçerken, müşteri kazanım oranını ve sadakatini artırıyor. 10 kişilik bir saha ekibinin verimliliğinin %30 artması, ekip maliyetinde yıllık 270 bin lirayı aşkın tasarruf sağlıyor" dedi.

Saha ekipleri yazılımlara emanet

Perakendeden bankacılığa, sağlıktan enerjiye kadar birçok farklı sektörden şirketlere hizmet sunan Ekmob, her gün Türkiye'nin dört bir yanındaki binlerce saha çalışanı tarafından kullanılıyor. Modüler ve özelleştirilebilir yapısıyla, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunan Ekmob'un müşterileri arasında ING Bank, British American Tobacco, TEMSA, LG, Fıratpen, Pirelli ve Zingat.com gibi büyük markaların da bulunduğunu belirten Sunay Şener, "Şirketlerin en büyük sorunlarından olan saha ekiplerinin dağınık iletişim araçları kullanması, sipariş bilgilerinin farklı kaynaklardan toplanması ve takip sistemlerinin yetersizliği verimsiz işgücü yönetimine neden oluyor" dedi. Sahada hizmet veren şirketler için uçtan uca çözüm sunduklarını belirten Sunay Şener, "Bulut tabanlı ve SaaS modeliyle sunulan Ekmob, saha operasyonu olan şirket yöneticilerine, ekiplerini etkin yönetim ve izleme olanağı sağlarken, çalışanların da iş planlarını çok daha verimli gerçekleştirmelerine olanak tanıyor" ifadelerini kullandı.