SUWEN ilk çeyrekte hız kesmeden büyüdü

Türkiye’nin en hızlı büyüyen kadın iç giyim perakende markası Suwen, ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen kadın iç giyim perakende markası Suwen, ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. 21 Nisan itibari ile Borsa İstanbul’da hisseleri işlem görmeye başlayan Suwen’in net satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %210,5 oranında artış göstererek 132,6 milyon TL olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen kadın iç giyim perakende markası Suwen, 2022 yılı ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Güçlü bir büyüme performansı yansıtan sonuçlara göre, Suwen yılın ilk üç ayında 132,6 milyon TL net satış elde ederek, geçen yılın aynı dönemine oranla satışlarını %210,5 artırdı.

Geçen yılın ilk çeyreğine göre Suwen’in FAVÖK tutarı %204,7 artışla, 26,9 milyon TL oldu. Suwen bu yılın ilk çeyreğinde 13,4 milyon TL tutarında faaliyet, 3,3 milyon TL tutarında net kar elde etti. Bu dönemde Türkiye’de 5, Romanya’da 2 yeni mağaza açan Suwen’in mağazalarının sayısı 144’e yükseldi.

Son 12 Ayda Güçlü Performans:

31 Mart 2022 tarihi itibari ile son 12 ayda güçlü bir performans gösteren Suwen’in

  • Net satış gelirleri 449,7 milyon TL’ye,
  • FAVÖK tutarı 132,0 milyon TL’ye
  • Faaliyet karı 84,2 milyon TL’ye ve
  • Net karı 47,7 milyon TL’ye

ulaştı.

İlk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Suwen Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ali Bolluk şunları söyledi: “Yılın ilk üç ayında hedeflediğimiz sonuçların ötesinde bir büyüme performansı elde ettiğimiz için memnunuz. Bu performansı sektörümüzün koşulları çerçevesinde değerlendirdiğimiz zaman daha da anlamlı olduğunu görüyoruz. Suwen’in faaliyet gösterdiği KİEP (kadın iç giyim, ev giyim, plaj giyim ve çorap) sektörünün mevsimden kaynaklı olarak en durgun seyreden dönemi ilk çeyrektir. Buna rağmen bizler beklentilerin üzerinde bir büyüme gösterdik ve 3,3 milyon TL’lik net kar elde ettik. Planlarımıza paralel olarak güçlü büyümemizi 2022 yılı boyunca sürdüreceğimize dönük inancımız tamdır. Zaten geçtiğimiz 31 Aralık itibari ile son 12 ayın sonuçlarına baktığımız zaman sürdürülebilir ve güçlü bir büyüme çizgisini yakaladığımıza inanıyoruz. Bu manada Suwen’in hızlı büyüme çizgisini korumaya kararlıyız. Gerek Türkiye’de gerekse de yurt dışında hedeflerimiz var. Yurt içinde ve yurt dışında yeni mağazalar açarak mağaza ağımızı genişletmeye devam edeceğiz. Yakında 2022 yıl sonu kapanış tahminimizi ve gelecek öngörülerimizi kamuoyu ile paylaşıyor olacağız.”

Suwen Hakkında: 2003 yılında İstanbul’da kurulan Suwen, Türkiye kadın iç giyim, ev giyim, plaj giyim ve çorap (KİEP) sektöründe faaliyet göstermektedir. Modern Özel Zincir Mağazalar arasında mağaza sayısı bakımından Türkiye’nin en yaygın ikinci mağaza ağına sahip olan Suwen’in mağazaları 2021 yılında yaklaşık 7,6 milyon ziyaretçi ağırlamıştır. Suwen, kendi markası ve tasarımı ile müşterilerine hizmet vermektedir. İç giyimden ev giyimine, çoraptan korseye, mayo ve bikini koleksiyonlarından lohusa gruplarına kadar geniş ürün yelpazesiyle bir kadının her anında yanındadır. Suwen Türkiye’deki perakende ağını genişletmenin yanı sıra Romanya’da faaliyet göstermektedir. Ayrıca Irak, Azerbaycan, Kıbrıs, İsrail ve Filistin’de üçüncü tarafların işlettiği satış noktalarında da faaliyetlerine devam etmektedir.


Hibya Haber Ajansı