Tahvil getirileri ve politika opsiyonları

17 Mart Fed açıklamaları ve öncesinde bu haftaki Powell açıklamaları beklenedursun, Merkez bankaları için yükselen tahvil getirilerine müdahale opsiyonları ortada dolaşmaya başladı.

17 Mart Fed açıklamaları ve öncesinde bu haftaki Powell açıklamaları beklenedursun, Merkez bankaları için yükselen tahvil getirilerine müdahale opsiyonları ortada dolaşmaya başladı. İlk ciddi müdahale Avustralya Merkez Bankası’ndan gelirken, Banka normalin üzerinde uzun vadeli tahvil alımı yaparak faizleri bir miktar düşürdü. ECB’den ise, tahvil getirilerini düşürmeye yönelik olarak ilk sözlü politika opsiyonu açıklamaları geliyor. Villeroy, Avrupa Merkez Bankası'nın, tahvil getirilerindeki herhangi bir haksız yükselişe, öncelikle salgın varlık satın alma programını kullanarak tepki vermesi gerektiğini ve uygun finansman koşullarını sağlamak için faizleri indirmeyi hariç tutmaması gerektiğini söyledi. Yani ECB daha fazla tahvil alarak veya gerekirse mevduat faizini düşürerek tahvil getirilerini düşürmeli ve verim eğrisini yataylaştırmalı. Merkez bankalarının politikayı normalleştirmeden önce, uzun süre parasal genişleme uygulayacakları düşünüldüğünde getiri eğrisi kontrolü, uzun vadeli tahvillere yoğunlaşan alımlarla sağlanacak. Bugün ECB’den Guindos da benzer nitelikte bir açıklama yaparak gerekirse PEPP’de ayarlamaya gidilebileceğini söyledi. Tahvil getirileri sözle düşmediğine göre, Merkez bankaları açısından uzun vadeli tahvil alımlarının artması öngörülebilecek bir seçenek.

 

17 Mart Fed toplantısında, tahvillerin vade yapısında bir değişim olup olmaması durumuna bakacağız. Getiri eğrisinin uzun vadeli tarafında tepeyi görüp görmediğimiz konusu net değil. Çünkü enflasyon beklentileri hızlanıyor. Tahvil getirilerindeki soluklanmayı görüp acele yorum getirmemek lazım. Fed açısından öne çıkarılan seçenek; t-bill satışı ve uzun vadeli tahvil alımı… Böylece kısa vade getirilerin yükselmesi, uzun vadeli getirilerin azalması, t-bill – tahvil getirisi spreadinin kapanması ve verim eğrisinin yataylaşması amaç olacak.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı