Türkiye ekonomisinde yüksek büyüme etkisinin 4Ç20’de de olmasını bekleriz

Güçlü kredi büyümesinin ekonomiyi ısındırıcı etkisiyle 3Ç20 döneminde yıllık bazda %6,6 büyüme kaydetmiş olan Türkiye ekonomisi, finansal koşulların sıkılaştığı ancak ekonomik faaliyet ve üretim kanallarının açık kaldığı 4Ç20 döneminde de güçlü bir büyüme performansı gösterdi.

Güçlü kredi büyümesinin ekonomiyi ısındırıcı etkisiyle 3Ç20 döneminde yıllık bazda %6,6 büyüme kaydetmiş olan Türkiye ekonomisi, finansal koşulların sıkılaştığı ancak ekonomik faaliyet ve üretim kanallarının açık kaldığı 4Ç20 döneminde de güçlü bir büyüme performansı gösterdi. Bu dönemde faiz artırımlarının kredi büyümesini dengeleyici etkisi ve çeyrek sonunda daha ağırlıklı olarak etkileri görülen Covid-19 kısıtlamaları kaynaklı hizmet sektörü daralması gibi faktörlere rağmen; özellikle sanayi üretiminin gösterdiği üzere, imalatta güçlü görüntü korunmuştur. Biz 4Ç20 döneminde ekonominin %6 büyümesini, yılın genelinde ise %2’lik büyüme göstermesini bekleriz.

 

Böylece milli gelir, pandemi öncesi seviyelerine yeniden gelmiş oluyor. 2020’nin tamamının büyüme ile kapatılabilmiş olması bu bakımdan önemli. Ancak, bu büyümenin de büyük oranda bir kredi patlaması ile olduğu, bunun toparlanmaya yardımcı olurken aynı zamanda para biriminde istikrarsızlaşmaya neden olduğu ve enflasyonu tetiklediği unutulmamalıdır. Merkez Bankası, bunun bir sonucu olarak parasal sıkılaştırmaya gitmek durumunda kaldı ve Kasım ayından itibaren, sonraki toplantılarda gerçekleşen iki faiz artırımının etkisiyle büyümenin yavaşlaması muhtemeldir. Enflasyonun sıkıştırmaya devam etmesiyle, yapılabilecek ilave parasal sıkılaştırma büyüme üzerindeki aşağı yönlü riskleri artıracaktır.

 

Türkiye GSYH büyümesi ve sanayi üretimi karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg, TÜİK…

 

Üretim kanallarının açık olmasının etkisiyle, sanayi üretim verilerini de ortaya koyduğu güçlü büyüme görüntüsünün 4Ç20 GSYH büyümesi tarafında da teyit edileceğini düşünüyoruz. Parasal sıkılaşmanın getirdiği talep dengelenmesi etkisi ise takip eden çeyrek açısından, yılın en düşük büyüme kaydedilen dönemine işaret edecektir. Sonraki dönemler için; aşılama ile Covid kısıtlamalarının kalkması veya hafiflemesi, buna bağlı olarak artan ekonomik faaliyet ve parasal döngü, yılın ikinci yarısı ile de dezenflasyon izin verirse bir miktar faiz indirimi ile talep artışı yılın genel büyüme oranını etkileyecek faktörler. Aynı zamanda düşük büyüme kaydedilen 2020’den gelen baz etkisini lehte işleyeceğini düşüyoruz, bu kapsamda da genel konsensüse yakın bir şekilde 2021 yılında %5’e yakın bir büyüme olabileceği görüşündeyiz.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı