Türkiye’de bir ilk: ‘Aktif Yaşlanma Modeli’

Dünyada pek çok örneği bulunan ve yaşlılara bakım yerine yaşlıları hayata bağlamaya yönelik hizmetleri bünyesinde barındıran aktif yaşlanma modeli, Türkiye’de ilk kez Bahadın Yaşlanma Vakfı ile Yozgat’ta hayata geçirildi.

Dünyada pek çok örneği bulunan ve yaşlılara bakım yerine yaşlıları hayata bağlamaya yönelik hizmetleri bünyesinde barındıran aktif yaşlanma modeli, Türkiye’de ilk kez Bahadın Yaşlanma Vakfı ile Yozgat’ta hayata geçirildi.

55 yaş üzeri kişilerin aktif ve mutlu yaşlanmalarının sağlanması, mevcut yaşlıların ise sağlıklı ve huzurlu bir yaşlılık geçirmelerine katkı sunulmasının amaçlandığı Vakfın kuruluş çalışmaları 2011 yılına dayanmaktadır. Bu süreçte Almanya, Hollanda, Ankara, İstanbul ve Yozgat’ta düzenlenen pek çok sempozyum, panel ve etkinlikler ile çeşitli üniversitelerle yapılan görüşmeler aracılığıyla yaşlılık konusu irdelenmiş ve 55 yaş üzeri bireylerin nasıl daha kaliteli, huzurlu ve aynı zamanda da aktif yaşlanabileceklerine dair çalışmalar yapılarak Bahadın Yaşlanma Vakfı kurulmuş ve 2020 yılı Ağustos ayında aktif hale gelmiştir. Vakfın kurucuları akademisyenler ile Türk ve yabancı iş insanlarından oluşmaktadır.

Bahadın  Yaşlanma Vakfı, evde bakım,  yaşlı bakım merkezinde bakım ve esnek bakım olmak üzere üç kategoride hizmet vermektedir. Her bir hizmeti, sağlık, temizlik, ısınma ve beslenme olarak dört ayrı kategoride çeşitlendirmekte olan Vakıf, bu özelliğiyle yaşlıların gelecek kaygısını en aza indirme konusunda büyük umut vaad etmektedir. Özel bir psikolojik engeli bulunmayan, yaşlı bakım merkezinde kalması mümkün olan yatalak da dahil her yaşlıya hizmet sunan merkezde, 24 saat bakım yapılmaktadır. Bu bakımlar tamamen yaşlılığın gerektirdiği fiziki ve psikolojik koşullar oluşturularak gerçekleştirilmektedir.

Bahadın Yaşlanma Vakfı Yaşlı Bakım Merkezi 6,5 dönümlük bir arazi üzerinde kurulu olup yaşlıların her türlü konforunun düşünüldüğü odalar, revir, hemşire dinlenme odaları, ziyaretçi ve dinlenme salonları ile modern bir mutfak ve yemekhaneye sahiptir. 5,5  dönüm bahçeye sahip yerleşke,  yaşlıların her türlü hareketine izin verecek engelsiz bir yaşam merkezidir.

Yozgat’ta hayata geçirdiğimiz Aktif Yaşlanma Konseptini Tüm Türkiye’ye İhraç Edeceğiz

Konu ile ilgili açıklama yapan Bahadın Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Umut Akpınar ‘’ Türkiye’de yaşlılık kavramının henüz yeni yeni tartışılmaya başladığının farkındayız.  Bu nedenle, bu konsepti uygularken Türkiye’deki yaşlıların da gelişmiş ülkelerdeki yaşlılar gibi sağlıklı, huzurlu ve aktif bireyler olarak bu süreci yaşayabileceklerini ve hizmetlerimizle bunu sağlamanın mümkün olabileceğini gösterme amacındayız. Türkiye’de ilk kez Bahadın’da uyguladığımız aktif yaşlanma konseptini önce çevre ilçeler daha sonra Yozgat ili ve ilerleyen süreçte tüm Türkiye’ye ihraç etmek gibi iddialı bir hedefimiz var.’’ şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı